konferencja asf insektpol

Dnia 7 lutego 2018 roku o godzinie 10:00 w Zespole Szkół CKR w miejscowości Gołotczyzna w powiecie Ciechanowskim odbyła się konferencja „ASF- edukacja i zwalczanie”. Celem konferencji było edukowanie jej uczestników na temat Afrykańskiego Pomoru Świń. Wśród poruszanej podczas konferencji tematyki znalazło się między innymi zabezpieczanie stad trzody chlewnej przed ASF, zwalczanie ASF, ograniczanie rozprzestrzeniania się ASF i bioasekuracja przed Afrykańskim Pomorem Świń.

We wspomnianej konferencji udział wzięli: Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, Dyrektor Instytutu Weterynarii w Puławach Krzysztof Niemczuk, Główny Łowczy Polskiego Związku Łowieckiego Bartłomiej Popczyk oraz Mieczysław Mosakowski dyrektor ds. zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Gospodarzem spotkania był Wiesław Gąsiorowski Dyrektor ZSCKR.

Zaszczyt rozpoczęcia konferencji przypadł Podsekretarzowi Stanu w MRiRW Rafałowi Romanowskiemu.

Następnie swoją prelekcje wygłosił Krzysztof Niemczuk Dyrektor Instytutu Weterynarii. W swoim wykładzie przedstawił on podstawowe informacje dotyczące epidemiologii, występowania i zwalczania ASF oraz zabezpieczania stad hodowlanych przed tą chorobą.

Po wystąpieniu Krzysztofa Niemczuka przyszedł czas na wystąpienie Pawła Niemczuka-Głównego Lekarza Weterynarii. Wypowiedział się on na temat sytuacji epizootycznej, bioasekuracji i zwalczania ASF.

Kolejnym prelengentem był Bartłomiej Popczyk – Główny Łowczy Polskiego Związku Łowieckiego. Jego wystąpienie dotyczyło przeciwdziałaniu ASF poprzez ograniczenie populacji dzików.

Na koniec konferencji swoją prelekcje wygłosił Rafał Romanowski, który wypowiedział się na temat administracyjnego zwalczania ASF. Rafał Romanowski w swoim wystąpieniu poruszył temat krajowych i unijnych przepisów dotyczących zwalczania ASF. Dużą część swojego wystąpienia poświęcił też on tematyce bioasekuracji ograniczającej rozprzestrzenianie się wirusa i chroniącej przed nim stada trzody chlewnej. Rafał Romanowski w swoim wystąpieniu wspomniał również o tym, że właściciele gospodarstw niespełniających wymagań bioasekuracji mogą uzyskać odszkodowania za zabite lub ubite świnie oraz nieutrzymywanie świń w swoim gospodarstwie. Rafał Romanowski przypomniał też uczestnikom o obowiązującym na terenie całego kraju obowiązku zgłaszania Inspekcji Weterynaryjnej znalezienia martwych dzików.

Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja, która podsumowana została przez Rafała Romanowskiego.

Konferencja zrealizowana został przy dużym udziale uczniów szkoły w której się ona odbywała, którzy dzięki zdobytym w trakcie nauki umiejętnościom przygotowali poczęstunek dla uczestników w którego składzie nie zabrakło również wieprzowiny.

Po dyskusji wiceminister spotkał się z nauczycielami szkoły i poruszył z nimi tematykę bieżącej pracy tej placówki.

Jednym z uczestników konferencji była firma insektpol. Nasza firma zaprezentowała uczestnikom skuteczny sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF jakim są maty dezynfekcyjne i środki do ich nasączania których to jesteśmy producentem. Nasze stoisko cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.

Ważkość poruszanych tematów, a także obecność najważniejszych odpowiedzialnych za zwalczanie ASF osób w Polsce sprawiły, że konferencja cieszyła się wyjątkowo wysokim zainteresowaniem i frekwencją.