W Polsce żyje ponad 800 gatunków pająków, które często mylone są z tzw. pajęczakami. Ta błędna identyfikacja wynika głównie z wielu podobieństw, które na pierwszy rzut oka utrudniają prawidłowe rozpoznanie. Przykładem tej pomyłki jest kosarz (Opiliones syn. Phalangida), przynależny do rzędu pajęczaków. Jest to wyjątkowo liczny gatunek, zamieszkujący zarówno tereny w klimacie umiarkowanym, jak i tropikalnym. Co więcej — rozpoznać go można przez eliptyczne tułowie, prosomę, przylegającą do opistomy oraz bardzo długie (nawet do 16 cm) odnóża kroczne. W Polsce spotkać można 42 gatunki kosarzy, a najpopularniejszym i najczęściej spotykanym jest kosarz zwyczajny. Czy kosarz zwyczajny jest szkodliwy dla człowieka? Czy w ich przypadku konieczna jest dezynsekcja? lle żyją i do jakiej konkretnie gromady przynależą? Odpowiadamy!
Czy kosarz to pająk?
Wyglądają jak pająki, zachowują się jak pająki, ale… pająkami nie są! Kosarze należą do rzędu pajęczaków — tj. stawonogów obejmujących ponad 112 tysięcy gatunków. Używanie więc określenia „pająk kosarz” jest dużym uogólnieniem i z biologicznego punkty widzenia — błędnym. Niemniej jednak określenie to obowiązuje w potocznym nazewnictwie.
Pajęczaki z tejże grupy wyróżniają się krótkimi szczękoczułkami i nogogłaszczkami, które wyposażone są w wyrostki, rozdrabniające pokarm. Co ważne — pajęczaki, w przeciwieństwie do pająków, nie tworzą pajęczyn i nie posiadają jadu, przez co są całkowicie niegroźne dla człowieka (czy pająki w Polsce gryzą?).
Kosarze charakterystyka:
- gromada: pajęczaki i typ: stawonogi,
- istnieje ponad 6 tysięcy gatunków — wszystkie są niegroźne i niejadowite,
- chętnie zamieszkują m.in. podłoże leśne, roślinność zielną w biotopach otwartych, ściany zabudowań, runo i pnie drzew w parkach i ogrodach[1],
- osiągają od 5 do 10 mm,
- składają jaja do ziemi,
- kosarz żywienie to głównie mięso i martwa materia organiczna.
Ile żyje pająk kosarz?
Pająk kosarz — ile żyje w optymalnych warunkach? Pajęczak przeżyje dłużej, jeśli zapewni sobie dostęp do pokarmu stałego (najlepiej padliny) oraz zadba o odpowiednie warunki środowiskowe. Tak naprawdę czas życia w dużej mierze uzależniony jest od gatunku — dlatego też podobnie jak inne insekty w domu żyć mogą od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Czy kosarz gryzie?
Kosarze przystosowane są do spożywania wyłącznie miękkiego, stałego pokarmu. Ich niewielki otwór gębowy nie jest więc w stanie przebić ludzkiej skóry, a tym samym — nie może ugryźć człowieka. Co równie istotne — nie posiada jadu. To pozwala go odróżnić od pająków, które zawsze są jadowite i po ugryzieniu wywołać mogą opuchliznę, pieczenie, a w skrajnych przypadkach również stany zapalne i reakcje alergiczne.
Czy kosarz zwyczajny stanowi zagrożenie dla człowieka?
Ucieczka na widok kosarza jest zupełnie niepotrzebna, bowiem odpowiedź na pytanie “czy kosarze są jadowite?” brzmi… nie! Kosarz nie posiada gruczołów jadowych, a co za tym idzie — nie jest w stanie podawać podskórnie szkodliwego jadu. Pajęczak ten jest więc całkowicie niegroźny dla człowieka.
________________________________
Bibliografia
[1] Rozwałka, R., & Zawal, A. PAJĄKI I KOSARZE ARACHNIDA: ARANEAE, OPILIONES REZERWATU ŚWIDWIE Spiders and harvestmen (Arachnida: Araneae, Opiliones) of the Świdwie Nature Reserve.