jak wygląda karaluch

Karaluch to mały, kosmopolityczny owad o wielu charakterystycznych cechach. Jedna z nich to np. posiadanie skrzydeł, które jednak nie służą karaluchowi do latania. Jeżeli nie wiesz, jak wygląda karaluch, z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na jego temat. Począwszy od wyglądu, przez rozmnażanie, aż po zachowania.

Polecamy artykuł: szubaki — jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

Jak rozpoznać karalucha?

Najbardziej popularny w Polsce gatunek karalucha to Blatta orientalis, czyli karaluch (karaczan) wschodni. Karaluch wschodni dorasta do długości około 2,5  do 3,0 cm, co czyni go jednym z większych gatunków karaluchów domowych. Owady te mają ciemnobrązową, niemal czarną barwę, co nadaje im nieco bardziej błyszczący wygląd w porównaniu do innych gatunków karaluchów. Jak wszystkie karaluchy, mają one spłaszczone ciała, co pozwala im łatwo wciskać się w szczeliny i ukrywać w ciasnych miejscach. Głowa karalucha wschodniego jest skierowana w dół i częściowo schowana pod tułowiem, pokrytym mocnym chitynowym pancerzem. Karaluchy mają długie, wiotkie czułki, które pełnią funkcję sensoryczną i pomagają im w nawigacji.

Na tułowiu karalucha znajdują się trzy pary silnych, spłaszczonych nóg, które pozwalają owadowi szybko się poruszać. Samce karaluchów mają dłuższe skrzydła, które sięgają poza koniec ich odwłoka. Skrzydła samic są krótsze. W obu przypadkach skrzydła nie służą karaluchom do latania. Odwłok owada jest segmentowany z twardym zewnętrznym egzoszkieletem. W przypadku samic, odwłok jest nieco szerszy od odwłoka samców, co jest związane z funkcją rozrodczą i znoszeniem jaj. 

Karaluch: jak rozpoznać tego owada w swoim domu

Na temat karaluchów powstało wiele artykułów, ale kiedy przychodzi do bezpośredniej konfrontacji z tym owadem, wiele osób ma problem, by jednoznacznie go zidentyfikować. Wynika to z kilku powodów: karaluchy są bardzo szybkie i unikają konfrontacji z człowiekiem. Poruszają się zazwyczaj w ciemności i nagłe włączenie światła skutkuje ich szybką ucieczką do bezpiecznego miejsca. Karaluch wschodni jest znany z tego, że preferuje cieplejsze i wilgotne otoczenie. Często można go znaleźć w piwnicach, na strychach oraz w innych chłodniejszych miejscach w domach. 

Karaluch a prusak. Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy nimi.

Najbardziej charakterystyczne cechy karalucha domowego.

  • Aktywność nocą. Owady te prowadzą nocny tryb życia. Najczęściej można je zobaczyć na podłodze, w ciągu nocy, kiedy nagle włączymy oświetlenie.
  • Obecność w kuchniach i łazienkach. Karaluchy są szkodnikami sanitarnymi. Zwykle bytują w miejscach, w których łatwo znajdują pożywienie, czyli w kuchniach, szafkach z koszami na śmieci oraz w łazienkach i kanalizacji. 
  • Karaluchy żywią się materią organiczną. Począwszy od okruszków chleba, poprzez resztki naskórka, aż po produkty i odpady zawierające cukier w składzie.
  • Wytrzymałość. Karaluchy pozbawione dostępu do jedzenia mogą przeżyć nawet do jednego miesiąca.
  • Szybki bieg. Są to niezwykle szybkie owady, które mogą poruszać się z prędkością od 1 do 1,5 metra na sekundę, zmieniając przy tym kierunek ucieczki.

Dowiedz się czy dezynfekcja jest potrzebna, kiedy w domu były karaluchy?

Z jakimi owadami można pomylić karaluchy?

Karaluchy zaliczane są do rodziny prusaków, podobnie jak inne podobne do nich owady. Wiedząc, jak wygląda karaluch, bez większych problemów będziemy umieć go odróżnić od innych owadów, czyli przybyszki amerykańskiej, mącznika młynarka i zadomki polnej. To, co najbardziej wyróżnia karalucha od tych owadów to bardzo ciemny kolor (o rudo czerwonym zabarwieniu), smukły, wydłużony i spłaszczony kształt ciała.

Czy wiesz, jaki jest robak podobny do karalucha?

Jak wygląda młody karaluch?

Wygląd młodego karalucha jest bardzo charakterystyczny dla tego owada. To, co można zauważyć na pierwszy rzut oka to znacznie jaśniejszy kolor o zabarwieniu pomarańczowo-brązowym. Im bliżej głowy karalucha, tym jego kolor jest jaśniejszy, a im dalej, tym ciemniejszy. Na tułowiu mocno zaznaczone są poziome segmenty. Kształt ciała jest regularny, bez żadnych przewężeń. Czułki młodego karalucha są ułożone prosto, niemal równolegle do tułowia, stanowiąc niejako jego przedłużenie. Im karaluch jest starszy i większy, tym jego kolor staje się bardziej ciemny, a nogi mocniej owłosione. Na głowie zaznaczają się coraz większe, lepiej widoczne oczy karalucha.

Polecamy również ciekawy artykuł, z którego dowiesz się, czy ugryzienie karalucha jest niebezpieczne.

Jak się pozbyć karaluchów?

Pozbycie się karaluchów może być trudne ze względu na ich zdolność do szybkiego rozmnażania, adaptacji do trudnych warunków i odporności na wiele metod zwalczania. Niemniej jednak istnieje kilka skutecznych metod. Pierwszą z nich jest oczywiście dezynsekcja. Jeśli masz poważny problem z karaluchami, należy rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy do zwalczania szkodników. Eksperci są przeszkoleni, aby zidentyfikować źródło infestacji i zastosować skuteczne metody eliminacji, dostosowane do bieżących warunków. Co jednak zrobić, jeśli zauważyłeś pojedyncze owady i chcesz spróbować je zwalczyć na własną rękę? W takich przypadkach mogą pomóc pułapki na karaluchy: Można je kupić w sklepach przemysłowych i działają one na zasadzie lepkiego żelu z dodatkiem feromonów, wabiących karaluchy do środka. 

Uczyń swój dom nieprzyjaznym dla karaluchów

Każdy z nas może zrobić naprawdę wiele, aby jego dom nie był miejscem przyjaznym dla karaluchów. Zapobieganie to najlepsza metoda na pozbycie się problemu, jakim są te owady. Przede wszystkim należy utrzymywać dom w czystości, regularnie sprzątając resztki jedzenia i trzymając je w szczelnych pojemnikach. Zaleca się także naprawiać wszelkie nieszczelności w rurach, przez które owady mogą przedostawać się do środka. Karaluchom sprzyja również wysoki poziom wilgotności. Do walki z karaluchami domowymi metodami, można wykorzystać naturalne środki. Jeden z nich to jak kwas borowy, który może być używany do zwalczania karaluchów i innych owadów.