Jeśli w Twoim domu występują małe pajączki, to w zdecydowanej większości przypadków, nie ma powodu do niepokoju. Pająki domowe powszechnie występują w domach, mieszkaniach, garażach, piwnicach, strychach oraz budynkach gospodarczych. Wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć schronienie i pożywienie, można spodziewać się ich występowania.
Małe pajączki w domu: rodzaje
Na całym świecie jest ponad 50 tysięcy gatunków pająków. W Polsce można spotkać blisko 800 z nich. Z tej olbrzymiej grupy w naszych domach występuje zaledwie kilka. Najczęściej występujące małe pająki w domu to kątnik domowy, korsarz pospolity, naosznik trzęś, zyzuś tłuścioch, skakun oraz krzyżak.
- Kątnik domowy. Dobrze wszystkim znany mały pająk o dosyć grubych nogach. Z uwagi na dosyć „muskularną” sylwetkę, u niektórych osób może wywoływać strach. Samica kątnika domowego może być większa od samca i dorasta do nawet 2 cm średnicy tułowia.
- Korsarz pospolity. Tego pająka znają chyba wszyscy. Chude nóżki to jego cecha charakterystyczna.
- Naosznik trzęś. Jest to następny gatunek pająka z długimi i bardzo cienkimi nóżkami, który świetnie sobie radzi z łapaniem owadów.
- Zyzuś tłuścioch. Pod tą dosyć zabawną nazwą kryje się pająk o czerwono-brązowym zabarwieniu z dosyć mocno zarysowanym odwłokiem. Jego gładka powierzchnia sprawia, że jest bardzo dobrze widoczny, odbijając od siebie światło.
- Skakun. Te malutkie pajączki w domu i na domu, trudno pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Nogi i ciało mają porośnięte krótką szczeciną w kontrastujące biało, kremowe i czarne pasy. Skakuny najczęściej można spotkać na zewnątrz, chodzące po elewacji.
- Krzyżak. To kolejny gatunek pająka, którego częściej zobaczymy na zewnątrz domu niż w środku. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu krzyżowi na odwłoku.
Małe pajączki w domu: czy są szkodliwe?
Malutkie pająki w domu zazwyczaj nie są uważane za szkodliwe dla ludzi ani nie powodują większych szkód materialnych. Faktycznie, mogą być nawet pożyteczne, ponieważ żerują na owadach i innych drobnych bezkręgowcach, które mogą być uciążliwe wewnątrz domu. Pająki domowe nie gryzą, nie wchodzą do nosa ani uszu, ani nie przenoszą chorób. Pająki małe w domu z natury są stworzeniami płochliwymi, unikającymi człowieka i zamieszkującymi w zakamarkach domu. Ze swoich kryjówek wychodzą najczęściej nocą, w ciemności czują się najbezpieczniej.
Polecany artykuł: małe czerwone pajączki w domu — jak się ich pozbyć?
Małe pajączki w domu: jak się ich pozbyć?
Jeżeli małe pająki w domu nie wywołują w Tobie lęku ani obrzydzenia, nie ma potrzeby pozbywać się ich z domu. Pełnią one w nim pożyteczną rolę, będąc naturalnym wrogiem much, komarów, mrówek i innych insektów. Samo pojawienie się małych pająków w domu także nie jest niczym skomplikowanym. Przyciągają je owady żerujące na żywności. Innym sposobem pojawiania się pajączków w domu jest przyniesienie ich lub ich jaj z drewnem do kominka, materiałami budowlanymi praniem suszonym na zewnątrz.
3 sposoby na malutkie pajączki w domu
- Zwalczaj inne owady. Pająki nie mając pożywienia w postaci much, komarów i innych insektów, na które polują, same wyniosą się z Twojego domu.
- Usuwaj pajęczyny. Możesz to robić przy pomocy odkurzacza lub miotły.
- Użyj mięty. Małe pająki w domu nie lubią zapachu mięty. Możesz przygotować napar ze świeżych liści mięty, a następnie posmarować nim okolice okien, drzwi oraz miejsca, w których wcześniej widziałeś pająki.
Jeżeli żadna z wyżej wymienionych metod nie przyniosła rezultatu, pozostaje jeszcze dezynsekcja. Z pomocą firmy DDD lub dostępnych w sklepach środków na pająki (spray, mikrokapsułka, granat do zamgławiania), skutecznie pozbędziesz się tych stawonogów ze swojego domu.