Namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus) to rodzaj niedużego motyla z rodziny namiotnikowatych (Hyponomeutidae). Choć na pierwszy rzut oka wydają się być niepozorne i niegroźne, to widok tych insektów bardzo często wzbudza… niepokój. Dotyczy to zwłaszcza ogrodników, którzy uwielbiają dbać o swoje bujne i imponujące plony. Okazuje się bowiem, że gąsienice motyli to szkodniki, tworzące gęste oprzędy. Te przyczynić się mogą do obumierania roślin i osłabienia jakości plonów. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy i rolnicy w ich obliczu sięgają po zdecydowane i skuteczne sposoby dezynsekcji, Czy możliwe jest usunięcie namiotnika jabłoniowego za pomocą domowych sposobów? Namiotnik jabłoniowy — jaki oprysk zastosować w swoim ogrodzie? Sprawdźmy!
Namiotnik jabłoniowy — jak wygląda?
Namiotnik — motyl o wydłużonych i białych, przednich skrzydłach, na których obserwuje się od 12 do 17, drobnych punktów. Zwykle przyjmują one formę podłużnych rzędów. Skrzydła tylne są zazwyczaj szare i zakończone strzępiną.
Zupełnie odmiennie wyglądają gąsienice, które przyjmują maksymalnie 2 cm długości. Ich żółty odwłok kontrastuje z czarną głową i czarnymi kropkami, rozlokowanymi po bokach ciała. Równie żółte są poczwarki, które przesiadują w białych, wrzecionowatych kokonach.
Jeden osobnik dorosły jest w stanie złożyć nawet kilkadziesiąt ciemnych jaj. Poczwarki z trwa przez cały okres kwitnienia jabłoni, oplatając przędzą łodygi. W ten sposób powstają tychże jaj, wychodzą w kwietniu spod tarczek, następnie wgryzając się w liście. Proces ten tzw. namioty, w których tworzone są białe, niedostępne dla insektycydów, oprzędy. Dlatego też proces ich zwalczania jest bardzo trudny i nierzadko — skrajnie nieefektywny.
Jakie choroby wywołuje jabłoni namiotnik?
- Uszkodzenie liści.
- Osłabienie drzew, co ogranicza ich zdolność do fotosyntezy.
- Zmniejszenie lub całkowite zahamowanie wzrostu.
Namiotnik jabłoniowy — zwalczanie profesjonalne
Namiotnik jabłoniowy — zwalczanie tego nieproszonego gościa może odbywać się zarówno przy użyciu profesjonalnych, jak i domowych sposobów. W przypadku tych pierwszych należy zachować jak największą ostrożność — zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w opryskach i stosowaniu inwazyjnych metod. Dlatego też zadanie to bezpieczniej jest powierzyć doświadczonej firmie, tj. Insektpol, która od lat zwalcza insekty grasujące w domostwach i w ogrodach (tzw. dezynsekcja).
Namiotnik czeremszaczek — zwalczanie profesjonalne, to np.:
- preparaty biologiczne na bazie Bacillus thuringiensis — likwidują larwy namiotnika,
- chemiczne środki z grupy insektycydów — stosuje się w formie oprysków,
- feromony — głównie przyjmują formę pułapek feromonowych, uniemożliwiających późniejsze rozmnażanie,
- obracanie gleby — zwykle proces ten przeprowadza się jesienią, co ma zapobiegać przepoczwarzaniu,
- stosowanie siatek ochronnych — te rozkłada się na drzewach, uniemożliwiając motylom składanie jaj.
Namiotnik jabłoniowy — oprysk przeprowadza się tuż przed kwitnieniem jabłoni, najczęściej w fazie tzw. różowego pąka. To wtedy też gąsienice przemieszają się w poszukiwaniu liści, które mogą być w przyszłości miejscem ich bytowania. Opryski należy przeprowadzać zgodnie z wytycznymi producenta i z zachowaniem najwyższej ostrożności. Ogrodnicy powinni posiadać odpowiednią odzież — tj. rękawiczki, nakrycie głowy, maski.
W całym tym procesie niezwykle ważne jest podejmowanie działań o charakterze prewencyjnym. Dlatego też regularnie doglądaj swoje plony, analizuj stan drzew i reaguj, gdy zauważysz na nich nieproszonych gości.
Namiotnik jabłoniowy — domowe sposoby
Oprócz profesjonalnych metod zwalczania, wielu ogrodników decyduje się na przetestowanie domowych technik. Te bazują na popularnych i łatwo dostępnych produktach, które znaleźć można w kuchni lub w spiżarni
Namiotnik, jak walczyć z nimi domowymi sposobami?
- Ręczne usuwanie namiotów — najlepiej w momencie, gdy zamieszkują je jeszcze gąsienice. Wystarczy je zebrać, a następnie zgnieść lub wrzucić do wody z mydłem.
- Przycinanie gałęzi, które upodobały sobie gąsienice.
- Namiotnik jabłoniowy naturalni wrogowie — warto rozmieszczać karmniki i budki dla ptaków w swoich ogrodach.
- Spryskiwanie drzew mieszanką wody i mydła — mikstura ta ma zniechęcić owady do bytowania na liściach i gałęziach.
- Mąka kukurydziana — rozsypana wokół drzewa utrudnia gąsienicom powrót do zbudowanych namiotów.
- Czosnek, który moczył się kilka dni w wodzie, może być skutecznym środkiem owadobójczym. Podobnie jak chilli, które po dodaniu do wody z mydłem, zniechęca latające robaki do bytowania.
Namiotnik czeremszaczek może powodować znaczne szkody w sadach i ogrodach, dlatego ważne jest monitorowanie drzew i regularne sprawdzanie powierzchni liści. Jeśli zauważysz go odpowiednio wcześnie — zwykle domowe sposoby wystarczą, aby uratować swoje plony. Metody bardziej inwazyjne oraz wsparcie ze strony Insektopolu rekomendowane jest w przypadku masowego ataku lub głęboko posuniętych uszkodzeń. Podobnie, jeśli Twój ogród odwiedza karczownik, wtyk amerykański lub wołek zbożowy, który jest utrapieniem wielu, polskich rolników.