wij

Wij (Myriapoda) – grupa stawonogów, obejmująca około 16 tysięcy gatunków. Z racji tego, że uwielbia wilgotne środowisko, jest dość pospolitym okazem, chętnie zamieszkującym nasze piwnice i ogródki. Znaczną część tych osobników spotkać można w Polsce, co nierzadko wzbudza obrzydzenie. Zatem, co to jest wij? Czy wije gryzą? Co musisz o nich wiedzieć, zanim postanowisz się ich pozbyć? Odpowiadamy!

Jak wygląda wij?

Wij składa się z głowy, segmentowanego tułowia, pary czułków, przydatków gębowych i co najmniej czterech par odnóży tułowiowych. Docelowo dorosłe osobniki osiągają od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów, dlatego też najczęściej mówi się, że są to robaki podobne do stonogi. Co ciekawe — etymolodzy wskazują, że istnieją wije osiągające nawet 30 cm długości, nawiązując tym samym do wymarłych bezkręgowców lądowych (te, według danych historycznych i odkryć archeologów, mogły mieć nawet 2 m!).

Wij opis:

  • głowa jednolita, wyposażona w parę czułków, oczy i narządy gębowe,
  • tułów składa się z segmentów, 
  • liczba odnóży wynosi co najmniej 6 (w przypadku Illacme plenipes jest ich 750), 
  • otwory płciowe parzyste znajdą się z przodu tułowia, a nieparzyste — z tyłu tułowia.

Wije w Polsce

Wije występują na całym świecie — od strefy tropikalnej, aż po umiarkowaną. Obecnie w naszym kraju stwierdza się około 150 gatunków wijów, a najbardziej znane są gatunki z rodziny Tipulidae. Zwykle spotkać można je w środowiskach o wysokiej wilgotnosci.

Co jedzą wije?

Wije, biorąc pod uwagę środowisko, w którym żyją, żywią się przede wszystkim butwiejącymi szczątkami roślin oraz kiełkującymi nasionami. Krocionogi nie pogardzą także pokarmem pochodzącym z owoców, warzyw i grzybów. 

Wij — gdzie żyje?

Wije upodobały sobie wilgotne miejsca. Zwykle więc przesiadują w ciasnych, mokrych kryjówkach — np. pod opadłymi liśćmi, pod kamieniami, deskami, belkami lub doniczkami na balkonie. Szczególnie atrakcyjne są pomieszczenia z wilgotnością na poziomie 80% i z możliwie jak najwyższą temperaturą. Ich występowanie jest mocno związane z obecnością grzybów, które stanowią za ich przysmak. Wij w Polsce chętnie zamieszkuje także gleby żyznych siedlisk leśnych — zwykle w glebach suchych i kwaśnych, najczęściej na terenie lasów mieszanych.

Czy wije gryzą?

Wije występujące w Polsce mogą ugryźć. Ich atak jest jednak rzadkością — zwykle dochodzi do niego, gdy insekty poczują zagrożenie (np. gdy niechcący włożymy rękę za doniczkę). Ich ugryzienie jest jednak całkowite niegroźne, bowiem otwór gębowy pozbawiony jest jadu.

Czym zwalczyć wije?

Wije, uważane są za uciążliwe, głównie ze względu na ich mało atrakcyjny wygląd. To wtedy mieszkańcy sięgają po domowe lub profesjonalne metody dezynsekcji.

Zatem, czym zwalczyć wije?

  • Usuwanie zawilgoceń — dobrze osuszony ogród nie jest atrakcyjnym miejscem do bytowania tych insektów.
  • Usuwanie opadłych liści i regularne koszenie trawy — a tym samym usuwanie terenu, który mógł być miejscem rozmnażania wijów.
  • Dbanie o naturalnych wrogów — tj. pająki, jaszczurki i ptaki.
  • Stosowanie insektycydów — zwykle w przypadku licznych osobników dorosłych.
  • Pułapki lepowe — te rozmieszcza się w wysoko zawilgoconych pomieszczeniach.

Jeśli wizja zwalczania wijów wydaje Ci się zbyt czasochłonna i skomplikowana — skorzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów z branży dezynsekcji. Po więcej informacji zachęcamy do kontaktu z Insektpol!