namiotnik jabłoniowy

Namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus) to rodzaj niedużego motyla z rodziny namiotnikowatych (Hyponomeutidae). Choć na pierwszy rzut oka wydają się być niepozorne i niegroźne, to widok tych insektów bardzo często wzbudza… niepokój. Dotyczy to zwłaszcza ogrodników, którzy uwielbiają dbać o swoje bujne i imponujące plony. Okazuje się bowiem, że gąsienice motyli to szkodniki, tworzące gęste oprzędy. Te przyczynić się mogą do obumierania roślin i osłabienia jakości plonów. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy i rolnicy w ich obliczu sięgają po zdecydowane i skuteczne sposoby dezynsekcji, Czy możliwe jest usunięcie namiotnika jabłoniowego za pomocą domowych sposobów? Namiotnik jabłoniowy — jaki oprysk zastosować w swoim ogrodzie? Sprawdźmy!

Namiotnik jabłoniowy — jak wygląda?

Namiotnik — motyl o wydłużonych i białych, przednich skrzydłach, na których obserwuje się od 12 do 17, drobnych punktów. Zwykle przyjmują one formę podłużnych rzędów. Skrzydła tylne są zazwyczaj szare i zakończone strzępiną. 

Zupełnie odmiennie wyglądają gąsienice, które przyjmują maksymalnie 2 cm długości. Ich żółty odwłok kontrastuje z czarną głową i czarnymi kropkami, rozlokowanymi po bokach ciała. Równie żółte są poczwarki, które przesiadują w białych, wrzecionowatych kokonach. 

Jeden osobnik dorosły jest w stanie złożyć nawet kilkadziesiąt ciemnych jaj. Poczwarki z trwa przez cały okres kwitnienia jabłoni, oplatając przędzą łodygi. W ten sposób powstają tychże jaj, wychodzą w kwietniu spod tarczek, następnie wgryzając się w liście. Proces ten tzw. namioty, w których tworzone są białe, niedostępne dla insektycydów, oprzędy. Dlatego też proces ich zwalczania jest bardzo trudny i nierzadko — skrajnie nieefektywny. 

Jakie choroby wywołuje jabłoni namiotnik?

 • Uszkodzenie liści.
 • Osłabienie drzew, co ogranicza ich zdolność do fotosyntezy.
 • Zmniejszenie lub całkowite zahamowanie wzrostu.

Namiotnik jabłoniowy — zwalczanie profesjonalne

Namiotnik jabłoniowy — zwalczanie tego nieproszonego gościa może odbywać się zarówno przy użyciu profesjonalnych, jak i domowych sposobów. W przypadku tych pierwszych należy zachować jak największą ostrożność — zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w opryskach i stosowaniu inwazyjnych metod. Dlatego też zadanie to bezpieczniej jest powierzyć doświadczonej firmie, tj. Insektpol, która od lat zwalcza insekty grasujące w domostwach i w ogrodach (tzw. dezynsekcja).

Namiotnik czeremszaczek — zwalczanie profesjonalne, to np.:

 • preparaty biologiczne na bazie Bacillus thuringiensis — likwidują larwy namiotnika, 
 • chemiczne środki z grupy insektycydów — stosuje się w formie oprysków,
 • feromony — głównie przyjmują formę pułapek feromonowych, uniemożliwiających późniejsze rozmnażanie, 
 • obracanie gleby — zwykle proces ten przeprowadza się jesienią, co ma zapobiegać przepoczwarzaniu, 
 • stosowanie siatek ochronnych — te rozkłada się na drzewach, uniemożliwiając motylom składanie jaj.

Namiotnik jabłoniowy — oprysk przeprowadza się tuż przed kwitnieniem jabłoni, najczęściej w fazie tzw. różowego pąka. To wtedy też gąsienice przemieszają się w poszukiwaniu liści, które mogą być w przyszłości miejscem ich bytowania. Opryski należy przeprowadzać zgodnie z wytycznymi producenta i z zachowaniem najwyższej ostrożności. Ogrodnicy powinni posiadać odpowiednią odzież — tj. rękawiczki, nakrycie głowy, maski. 

W całym tym procesie niezwykle ważne jest podejmowanie działań o charakterze prewencyjnym. Dlatego też regularnie doglądaj swoje plony, analizuj stan drzew i reaguj, gdy zauważysz na nich nieproszonych gości.

Namiotnik jabłoniowy — domowe sposoby

Oprócz profesjonalnych metod zwalczania, wielu ogrodników decyduje się na przetestowanie domowych technik. Te bazują na popularnych i łatwo dostępnych produktach, które znaleźć można w kuchni lub w spiżarni

Namiotnik, jak walczyć z nimi domowymi sposobami?

 • Ręczne usuwanie namiotów — najlepiej w momencie, gdy zamieszkują je jeszcze gąsienice. Wystarczy je zebrać, a następnie zgnieść lub wrzucić do wody z mydłem.
 • Przycinanie gałęzi, które upodobały sobie gąsienice.
 • Namiotnik jabłoniowy naturalni wrogowie — warto rozmieszczać karmniki i budki dla ptaków w swoich ogrodach. 
 • Spryskiwanie drzew mieszanką wody i mydła — mikstura ta ma zniechęcić owady do bytowania na liściach i gałęziach.
 • Mąka kukurydziana — rozsypana wokół drzewa utrudnia gąsienicom powrót do zbudowanych namiotów. 
 • Czosnek, który moczył się kilka dni w wodzie, może być skutecznym środkiem owadobójczym. Podobnie jak chilli, które po dodaniu do wody z mydłem, zniechęca latające robaki do bytowania.

Namiotnik czeremszaczek może powodować znaczne szkody w sadach i ogrodach, dlatego ważne jest monitorowanie drzew i regularne sprawdzanie powierzchni liści. Jeśli zauważysz go odpowiednio wcześnie — zwykle domowe sposoby wystarczą, aby uratować swoje plony. Metody bardziej inwazyjne oraz wsparcie ze strony Insektopolu rekomendowane jest w przypadku masowego ataku lub głęboko posuniętych uszkodzeń. Podobnie, jeśli Twój ogród odwiedza karczownik, wtyk amerykański lub wołek zbożowy, który jest utrapieniem wielu, polskich rolników.