Pluskwy to bardzo charakterystyczne owady, które trudno pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Ich szkodliwość dla człowieka polega przede wszystkim na tym, że w poszukiwaniu jedzenia — krwi, mogą przenosić na ludzi różne choroby. Jest to m.in.: wirusowe zapalenie wątroby typ B i C, gorączka plamista, trypanosomoza amerykańska, a w skrajnych przypadkach nawet dżuma.
Pluskwa domowa jest wysoce niepożądana, także ze względów higienicznych oraz tego, że powodują bolesne ugryzienia. Sam moment ugryzienia przez pluskwy nie jest odczuwalny — ślina tych owadów zawiera naturalny środek znieczulający. Miejsce ukąszenia goi się długo i mocno przy tym swędzi.
Jak wyglądają odchody pluskwy?
Odchody pluskiew nie są zbyt charakterystyczne. Są to niewielkie ciemne kropeczki, pozostawiane w różnych miejscach na podłodze, ścianach lub obiciach tapicerskich mebli oraz pościeli. Ze względu na mało charakterystyczny wygląd, odchody pluskwy bardzo łatwo pomylić z innymi zanieczyszczeniami lub w ogóle ich nie zauważyć. Nie oznacza to jednak, że problem nie występuje. Odchody pluskwy domowej mogą stanowić pewne ryzyko zdrowotne, ponieważ zawierają liczne patogeny i alergeny. W przypadku potwierdzenia obecności pluskiew powinna być przeprowadzona dezynsekcja mieszkania.
Jakie niebezpieczeństwa powodują odchody pluskiew?
- Alergie. Odchody pluskiew zawierają białka, które u osób uczulonych na nie, mogą powodować alergie. Może to doprowadzić nawet do takich stanów trudności w oddychaniu oraz zapalenie spojówek.
- Choroby. W odchodach pluskwy znajdują się bakterie, m.in.: Escherichia coli (E. coli) czy Salmonella. Odpowiadają one za zakażenia pokarmowe i problemy żołądkowo-jelitowe.
- Pasożyty. Pluskwy mogą być nosicielami pasożytów, takich jak węgorek jelitowy, owsik ludzki czy tasiemiec. Odchody pluskwy domowej mogą zawierać jaja tych pasożytów.
Odchody pluskwy są szczególnie niebezpieczne dla ludzi, kiedy znajdują się w miejscach przygotowywania posiłków, np. na blacie kuchennym lub stoliku w salonie. Aby zminimalizować ryzyko związane z odchodami pluskiew, zalecane jest regularne sprzątanie oraz dezynfekcja. Czynność tę powinno przeprowadzać się w rękawicach ochronnych.
Zobacz, jak wygląda ugryzienie pluskwy.
Czym zmyć odchody pluskiew?
Metoda usuwania odchodów pluskwy domowej powinna być dostosowana do powierzchni, na której się znajdują.
- Pościel. Jeżeli znaleziono odchody pluskwy w łóżku, bezwzględnie należy wykonać jej pranie w wysokiej temperaturze. Można również się wspomóc prasowaniem oraz suszeniem w suszarce bębnowej. Metoda ta pomaga również wyeliminować jaja i larwy pluskwy, które mogły być złożone w zakamarkach poszewek lub wewnątrz kołdry. Odchody pluskwy na materacu pomoże usunąć odkurzacz piorący lub parownica.
- Dywany. Odkurzacze piorące to skuteczna metoda na odchody pluskwy znalezione na dywanach i wykładzinach. Czynność tę powinno się wykonywać regularnie, szczególnie w domach z małymi dziećmi, które na dywanach się bawić.
- Twarde powierzchnie. Kolejny sposób na odchody pluskwy na podłodze to mop parowy. Para neutralizuje wszystkie zagrożenia związane z odchodami, doskonale przy tym czyszcząc podłogi i usuwając z nich uporczywe zabrudzenia. Dezynfekcja tych powierzchni może również być wykonana przy pomocy środków na bazie alkoholu lub gorącą wodą.
Usuwając odchody pluskwy metodami ręcznymi, należy do tego celu wykorzystywać jednorazowe szmatki lub ręczniki papierowe. Po ich użyciu należy je umieścić w foliowym worku, do którego wrzucamy także rękawiczki ochronne. Worek zawiązujemy i wyrzucamy do kosza na śmieci na zewnątrz budynku.
Pluskwy i ich odchody
Odchody pluskwy domowej są jedną z wielu wskazówek, informujących, że te niebezpieczne owady pojawiły się w naszym domu. Wiele osób jest przekonanych, że sposobem na to, aby pluskwy nie zainfestowały mieszkania, jest jego regularne sprzątanie. Niestety to nieprawda. Pluskwy to owady, które szukają żywicieli i bardzo łatwo migrują pomiędzy nimi.
W naszych domach najczęściej pojawiają się przyniesione w bagażu, ubraniu lub we włosach. Częste podróże i nocowanie w hotelach sprzyja infestacji pluskwami domowymi. Również regularne zapraszanie gości do swojego domu może być powodem, że któryś z nich nieświadomie przyniesie ze sobą pluskwy. Wystarczy jedna dorosła pluskwa, która złoży jaja, aby zainfestować całe mieszkanie.
Polecamy artykuł: larwy pluskwy — jak je rozpoznać?
Po czym poznać, że mamy pluskwy w domu?
O obecności pluskiew mogą świadczyć następujące rzeczy:
- odchody pluskwy na prześcieradle lub materacu — niewielkie czarne kropki,
- jaja pluskiew w łóżku i innych miejscach — małe białe ziarenka podobne do ryżu,
- plamki krwi na pościeli,
- trudne do wytłumaczenia ugryzienia i obrzęki na ciele — najczęściej od 3 do 5 w jednej linii.
Zwalczanie pluskiew powinno być wykonane przez firmę dezynsekcyjną, która wykona kilkukrotny oprysk lub zamgławianie mieszkania w różnych odstępach czasu. Tylko ta metoda pozwala skutecznie zwalczyć dorosłe pluskwy, a także jaja i wykluwające się z nich larwy. Jakiekolwiek domowe sposoby nie dają pełnej skuteczności, że uda się nimi zwalczyć wszystkie pluskwy.