robaki od wilgoci

Osoby, w których domach i mieszkaniach panuje nadmierna wilgoć, powyżej 55%, muszą się liczyć z pojawieniem w nich robaków. Wiele gatunków owadów preferuje wilgotne środowisko, które pomaga im w utrzymaniu odpowiednich warunków do życia, rozrodu i przetrwania.

Dlaczego robaki lubią wilgoć?

  • Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci w ciele. Robaki, podobnie jak inne organizmy, muszą utrzymywać odpowiednią równowagę wodną w swoim organizmie. Wilgotne środowisko pomaga uniknąć utraty wody przez jej parowanie. Dzięki temu, robaki od wilgoci, takie jak karaluchy, mogą przetrwać dłużej bez dostępu do wody pitnej.
  • Rozmnażanie się i rozwój. Dla wielu robaków, wilgotne środowisko sprzyja rozmnażaniu się i rozwojowi potomstwa. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności sprzyja przetrwaniu jaj, larw i poczwarek. Wilgoć może również przyspieszać procesy rozwojowe, takie jak wyklucie się jaj czy wzrost larw.
  • Dostęp do pożywienia. W wilgotnych pomieszczeniach łatwiej o znalezienie pożywienia np. grzybów i martwej materii organicznej. Wilgotne miejsca mogą również sprzyjać rozwojowi owadów, które stanowią pożywienie dla innych robaków.

Robaki w łazience od wilgoci to popularny problem w wielu domach i mieszkaniach, szczególnie tych z niesprawną wentylacją. Pojawia się on zarówno w nowych budynkach, w których zainstalowane są bardzo szczelne okna PVC, jak i starych kamienicach oraz blokach, z niedrożnymi kanałami wentylacyjnymi, nieszczelnościami w instalacjach wod-kan. i niewystarczającą izolacją fundamentów, ścian i dachów.

Robaki, które lubią wilgoć w domu

Jakie robaki z wilgoci mogą pojawić się w Twoim domu? Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, ale jest ich rzeczywiście dużo. Cześć z nich być może już spotkałeś w swojej łazience lub kuchni, podczas gdy inne są Ci jeszcze nieznane. Jeśli interesuje Cię wygląd robaków z wilgoci, zachęcamy do dalszej lektury.

Popularne robaki lubiące wilgoć:

  1. rybiki cukrowe,
  2. karaczany,
  3. skorki pospolite (szczypawice),
  4. pleśniakowiec lśniący.

Nie wszystkie robaki z wilgoci stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, choć trzeba się zgodzić z tym, że ich obecność w domu to nic przyjemnego. Jednym z najmniej groźnych robaków z wilgoci jest srebrzyk.

Rybiki cukrowe

Srebrzyki vel rybiki cukrowe to popularne robaki, które bardzo lubią wilgotne i ciepłe środowiska. Są to robaki wywodzące się z tropików, które szybko rozprzestrzeniły się po całym świecie. Pomogła im w tym rozwijający się handel i żegluga morska. Rybiki powszechnie występują w każdym domu, najchętniej przebywając w miejscach o podwyższonej wilgotności. Można je spotkać na podłodze ubikacji, w brodziku, a nawet wannie. Rybiki cukrowe mają srebrzyste zabarwienie i smukły, podłużny kształt ciała. Ich długość nie przekracza zwykle 10 mm.

Srebrzyki i ich zachowanie

Rybiki cukrowe to robaki z wilgoci, które nie są groźne dla człowieka. Nie gryzą i nie latają (brak skrzydeł). Są bardzo zwinne i szybkie, unikają światła. Najczęściej można je spotkać wieczorem lub nocą, wchodząc do łazienki. Po zapaleniu światła natychmiast rozpoczynają ucieczkę, szukając schronienia. Rybiki cukrowe to jedne z dłużej żyjących owadów, mogą przeżyć nawet 10 lat. Czy mając takie robaki w domu od wilgoci, jest się czego obawiać? Teoretycznie nie, choć zdarzają się przypadki, że srebrzyki mogą zanieczyszczać jedzenie, np. mąkę lub kaszę. Zdarzają się także przypadki, że rybiki cukrowe wygryzły dziury w tkaninach lub papierowych tapetach. Choćby z tego powodu są to robaki wilgoci, które należy zwalczać.

Karaczany

Karaczany to robaki z wilgoci, które są znane z tego, że potrafią przystosować się do różnych warunków: suchych i wilgotnych. Istnieje kilka gatunków karaczanów, które preferują wilgotne środowiska. Jest to m.in. karaczan wschodni, karaczan prusak i karaluch. Obecność karaczanów może wskazywać zarówno na problem z nadmierną wilgocią, jak i brudem w pomieszczeniach. 

Jak odróżnić karaczany od innych robaków z wilgoci? Jest to dosyć łatwe dzięki kilku charakterystycznym cechom:

  • karaczany mają wydłużone ciało, pokryte twardym, chitynowym pancerzem.
  • ciało karaczanów jest podzielone na trzy segmenty: głowę, tułów i odwłok,
  • większość karaczanów ma długie, skórzaste skrzydła,
  • karaczany występują w różnych kolorach i odcieniach, w tym brązowym, czarnym, czerwonym, żółtym oraz ich połączeniach.

Karaczany i ich zachowanie

Karaczan to robak od wilgoci, który ma umiejętność szybkiego biegania i chowania się w zakamarkach mieszkania. Największą aktywność wykazują nocą, dlatego długo mogą być niezauważone przez mieszkańców. W tym czasie infestują mieszkanie, składając w nim kolejne jaja. Karaczany to robaki lubiące wilgoć, które dodatkowo mogą przenosić różnego rodzaju niebezpieczne bakterie, wirusy i pasożyty. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się ich jest kilkukrotna dezynsekcja przez oprysk lub zamgławianie.

Skorki pospolite

Skorki to pospolite robaki z wilgoci, nazywane także szczypawicami, szczypicami oraz szczypawkami. Dorosłe osobniki skorka pospolitego  mają długość około 1-2 cm. Mają wydłużone ciało brązowego koloru, symetrycznie spłaszczone z boków. Najbardziej charakterystyczną cechą szczypawicy są jej przysadki odwłokowe, widoczne na tylnej części ciała. Swoim kształtem przypominają szczypce lub kleszcze.

Szczypawice i ich zachowanie

Szczypawki są owadami wszystkożernymi, co oznacza, że żywią się różnymi substancjami organicznymi. Ich dieta obejmuje rośliny, owoce, nektar, drobne owady i martwą materię organiczną, o którą bardzo łatwo na podłodze w łazience. Skorki są szeroko rozpowszechnione i występują na całym świecie. Spotyka się je w różnych siedliskach, w tym w ogrodach, parkach, łąkach i lasach.

W domach mogą pojawić się jako przypadkowi goście, szczególnie w miejscach o wilgotnym środowisku, takich jak piwnice, łazienki czy kuchnie. Skorki są aktywne głównie nocą. W ciągu dnia preferują schronienie w ciemnych i wilgotnych miejscach, takich jak szczeliny w ziemi, pod kamieniami, wśród roślinności lub w zakamarkach domów. Są szybkie w bieganiu i dobrze poruszają się w ciasnych przestrzeniach. Szczypawice to robaki od wilgoci uważane za neutralne dla człowieka.

Pleśniakowiec lśniący

Chrząszcze to także robaki lubiące wilgoć. Owad o nazwie pleśniakowiec lśniąc to gatunek chrząszcza, który jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie i posiada różne nazwy zwyczajowe: chrząszcz mączny lub chrząszcz zbożowy. Dorosłe osobniki pleśniakowca lśniącego mają długość od 5 do 7 mm. Ich ciało jest owalne o brunatnej barwie. Pokrywy skrzydeł są twardo zesklerotyzowane i mają charakterystyczne pionowe żeberka.

Pleśniakowce i ich zachowanie

Pleśniakowce to robaki od wilgoci będące saprofagami. Oznacza to, że żywią się martwymi i rozkładającymi się materiałami organicznymi. Często można je spotkać w magazynach spożywczych, spichlerzach, młynach, ale również w domowych i przemysłowych kuchniach — zwłaszcza tych rzadko sprzątanych. Pleśniakowiec lśniący preferuje wilgotne środowiska, w których bardzo łatwo o pożywienie. Tego robaka można również spotkać w hodowlach zwierząt, zwłaszcza w miejscach, gdzie gromadzą się odpady organiczne. Pleśniakowiec lśniący może stanowić problem w miejscach składowania żywności, prowadząc do jej zanieczyszczenia swoją obecnością i odchodami. Może również przenosić patogeny i stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi.

Robaki z wilgoci: jak się pozbyć?

Czy trudno jest wyeliminować robaki w domu od wilgoci? Wszystko zależy od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Jeśli problemem są rybiki cukrowe lub skorki pospolite, można mówić o szczęściu. Owady te nie są dużym zagrożeniem dla człowieka i można się ich stosunkowo łatwo pozbyć, sięgając po ogólnie dostępne środki owadobójcze oraz pułapki na owady. Znacznie większym problemem są karaczany, które potrafią bardzo szybko się rozmnażać. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że samodzielne wyeliminowanie tych owadów z domu jest niemożliwe. Co w takim przypadku? Na odporne insekty w domu odpowiednim sposobem jest dezynsekcja. Firmy DDD wykorzystują bardzo silne i skuteczne środki chemiczne, aplikowane metodą oprysku lub zamgławiania.