robaki20w20 azienkach

Spośród licznych, znajdujących się w naszych domach pomieszczeń najczęściej pojawiają się one na terenie kuchni i łazienek. Kuchnie przyciągają robaki znajdującą się w nich żywnością oraz resztkami, które pozostały po naszych posiłkach lub ich przygotowywaniu.

Robaki w łazience

Łazienki są pomieszczeniami, które od innych pomieszczeń różnią się wyższą wilgotnością, a czasami również wyższą temperaturą. W związku z tym częściej niż w innych pomieszczeniach pojawiają się w nich robaki, które preferują takie właśnie warunki. Właśnie na tych robakach skupimy się w naszym artykule, choć oczywiście w łazienkach zdarza się pojawiać wszystkim gatunkom szkodnikom występującym w domach.

Zwiększenie wilgotności powodujące zwiększenie prawdopodobieństwa pojawienia się robaków, które wymienimy może nastąpić w przypadku domów remontowanych. Okna i drzwi często wymieniane są w nich na szczelniejsze, a ściany są ocieplane. Powoduje to zwiększenie wilgotności w domu. W nowszych domach zapobiega temu wentylacja, ale w starszych często jej nie ma. Nie był to problem kiedy powietrze mogło uciekać przez liczne nieszczelności, ale stał się nim po ich zlikwidowaniu.

Najczęściej spotykanymi szkodnikami w naszych łazienkach są:

  • Rybik cukrowy (tu w szczególności łazienki)
  • Mrówki faraona (bardzo malutkie mrówki zamieszkujące szczeliny w budynkach)
  • Gryzki
  • Prosionek szorstki (mogą występować w miejsacach ciemnych i wilgotynych np.: piwnice)

Srebrne robaki w łazience – rybiki cukrowe

Szczególnie często na terenie łazienek pojawiają się rybiki cukrowe. Nazwa rybik pochodzi od łusek pokrywających ciała tych owadów, które pod względem wyglądu podobne są do łusek ryb. Ze względu na błyszczenie i szary kolor ciała rybik bywa określany również jako srebrzyk. W Polsce występuje także podobny do rybika cukrowego rybik piekarniany. Rybik piekarniany preferuje jednak wyższe od rybika cukrowego temperatury w związku z czym dość rzadko widywany jest on na terenie łazienek. Częściej pojawia się między innymi jak sama nazwa mówi na terenie piekarń, a także w innych zakładach przemysłowych.

Masz problem ze szkodnikami w łazience? Jesteśmy profesjonalistami w zwalczaniu szkodników!

Zadzwoń: +48 505 177 654

Email: biuro@insektpol.pl

Jak wyglądają rybiki zamieszkujące nasze łazienki

Charakterystyczną cechą rybików jest wydłużony, zwężający się w kierunku tylnym kształt ciał tych zwierząt. Rybiki cukrowe opuszczają swoje kryjówki kiedy jest ciemno. Z tego powodu w domach najczęściej widujemy je uciekające zaraz po włączeniu przez nas światła. Srebrzyki mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie wystąpi kombinacja korzystnych dla nich warunków czyli wysokich temperatur i wilgotności. Częściej zdarza się to w starszych mieszkaniach czy domach, choć i w najnowszych mogą pojawić się rybiki cukrowe jeśli warunki będą dla nich odpowiednie. Ponieważ rybiki cukrowe potrzebują do życia wysokiej wilgotności owadów tych można pozbyć się poprzez jej zmniejszenie. Teoretycznie można by też zmniejszyć temperaturę, ale wtedy stałaby się ona zbyt niska również dla komfortowego życia ludzi.

Rybiki cukrowe mogą poruszać się nawet po powierzchniach pionowych. Dzięki temu łatwo przedostają się do kolejnych mieszkań i pomieszczeń znajdujących się w danym budynku, a także do kolejnych budynków. Rybiki cukrowe podobnie jak inne robaki w domach, a przynajmniej większość z nich odżywiają się resztkami naszych produktów spożywczych. W przypadku rybików cukrowych są to zwłaszcza produkty posiadające w swoim składzie cukry, skrobie lub białko.

Dieta rybików cukrowych nie ogranicza się jednak tylko do nich ponieważ odżywiają się również organicznymi klejami i produktami powstałymi z celulozy takimi jak papier toaletowy, książki, dokumenty, czy gazety. W przypadku problemów z robactwem najczęściej słusznie zaleca się sprzątniecie mieszkania i zadbanie o higienę tak aby robactwo nie znalazło pożywienia. Jak najbardziej polecamy to rozwiązanie, ale w przypadku rybików cukrowych będzie ono mniej skuteczne niż w przypadku innego żyjącego w domu robactwa ponieważ potrafią one bardzo długo przeżyć bez pożywienia. Z tego powodu w celu zwalczenia rybików cukrowych bardzo często koniecznym jest skorzystanie z pomocy firmy DDD oferującej profesjonalne zwalczanie rybików cukrowych. Pozwoli to szybko i sprawnie rozwiązać problemy z rybikami cukrowymi.

Malutkie mrówki w łazience – Mrówki faraona

Innymi często spotykanymi w łazienkach owadami są mrówki faraona. Mrówki faraona są bardzo niewielkie w związku z czym ich rozpoznanie nierzadko bywa bardzo trudne mimo iż pod względem wyglądu nie różnią się znacząco od innych gatunków mrówek. Mrówki faraona mają jedynie 2 milimetry długości. Przybierają barwę od zółtawo po brązowo-rudą. Niewielkie rozmiary oraz inna niż w przypadku polskich mrówek barwa sprawiają, że mrówki faraona bywają trudne do rozpoznania przez laików mimo iż kształtem ciała nie różnią się one od innych gatunków mrówek.

Rozwój mrówek faraona jest dość szybki. Trwa on jedynie 38 dni. Mrówki faraona są trudne do zwalczania. Wynika to z dużej liczebności królowych mrówek faraona w kolonii, których mogą być w niej nawet 2000. Kolonia mrówek faraona w której przeżyje nawet tylko pojedyncza królowa może się szybko odrodzić. Mrówki faraona są owadami ciepłolubnymi. Wprawdzie co do tego skąd pochodzą wciąż istnieją spory, ale we wszystkich krajach które podejrzewane są o to, że mrówki faraona mogą się z nich wywodzić panują temperatury dużo wyższe niż w Polsce. Ciepłolubność mrówek faraona sprawia, że w Polsce mrówki faraona nie pojawiają się poza budynkami. Faraonki nie oddalają się na większe odległości od gniazd w związku z czym jeśli mamy mrówki faraona w łazience, mrówki faraona w kuchni, faraonki w łazience lub faraonki w kuchni to oznacza to, że gniazdo mrówek faraona prawdopodobnie znajduje się w tym samym budynku.

Same gniazda mrówek faraona często dość trudno jest namierzyć mimo tego, że znajdują się w niewielkiej odległości od nas ponieważ nierzadko zlokalizowane są w trudno dostępnych miejscach takich jak między innymi przestrzeń pomiędzy ścianami. Mrówki faraona są bardzo małe w związku z czym z łatwością przechodzą do kolejnych pomieszczeń. Występowaniu mrówek faraona sprzyjają zwłaszcza bloki wykonane z wielkiej płyty. Są one duże z związku z czym pozwalają na rozwinięcie się kolonii do sporych rozmiarów, co ze względu na wspomnianą obecność wielu królowych utrudnia zwalczanie mrówek faraona w blokach. Budynki te ogólnie rzecz biorąc są solidne, ale często występują w nich pęknięcia przez które mrówki faraona mogą przechodzić do kolejnych pomieszczeń. Pęknięcia te spowodowane są głównie wiekiem tych budowli, choć w przypadku budynków wykonanych mniej starannie mogły występować już od początku ich istnienia.

Jak pozbyć się mrówek z łazienki

O ile w przypadku rybików problem z tymi szkodnikami można jeszcze czasami rozwiązać przez osuszenie budynku w przypadku mrówek faraona nie jest to już raczej możliwe. Dbanie o higienę może sprawić że będzie ich mniej, ale raczej nie wyeliminuje problemu z nimi całkowicie ponieważ mrówki faraona mogą odżywiać się nawet drobinami pokarmu tak małymi, że nie potrafimy ich zauważyć. Zwalczanie mrówek faraona najlepiej zlecić specjalistycznej firmie DDD oferującej zwalczanie mrówek faraona. Mrówki faraona zwalczane są przeznaczonymi do tego celu środkami chemicznymi. Zwalczane to powinno obejmować cały zaatakowany przez mrówki faraona budynek w przeciwnym razie może ono nie być skuteczne bez względu na to jak dobrze zostanie wykonana usługa zwalczanie mrówek faraona w pomieszczeniach do których technikom DDD udało uzyskać się dostęp.

Podobne do mrówek ale inne robaki łazienkowe – Gryzki

Z mrówkami faraona bardzo często mylone są gryzki, które nazywane są również psotnikami. Gryzki różnią się wprawdzie kształtem od mrówek faraona czasami mają jednak podobną do nich barwę. Poza tym są bardzo małe, mniejsze nawet od mrówek faraona w związku z czym odróżnienie szczegółów ich budowy anatomicznej jest dość trudne. Gryzki bywają brązowe, żółte, białe lub beżowe. Małe rozmiary gryzków utrudniają za równo ich identyfikacje jak i zwalczanie. Jeśli więc mamy małe robaki w łazience, robaczki w łazience, brązowe robaki w łazience, żółte robaki w łazience, białe robaki w łazience, beżowe robaki w łazience brązowe robaczki w łazience, żółte robaczki w łazience, białe robaczki w łazience lub beżowe robaczki w łazience to bardzo prawdopodobnym jest, że mamy w domu gryzki.

Małe rozmiary sprawiają też, że obecność gryzków często zauważana jest dopiero wtedy, gdy ich liczebność jest już dość wysoka. Gryzki są kolejnymi owadami których liczebność można próbować zmniejszyć poprzez zmniejszenie wilgotności. Nie zawsze się to jednak udaje. W takiej sytuacji należy skorzystać z usług specjalistycznej firmy DDD oferującej zwalczanie gryzków która skutecznie zwalczy gryzki w całym domu za pomocą specjalistycznych substancji chemicznych.

Prosionek szorstki – kolejny szkodnik łazienkowy

Kolejne pojawiające się w łazienkach robaki to prosionki szorstkie. Prosionki szorstkie są bardzo powszechne, choć w przeciwieństwie do rybików i mrówek faraona częściej pojawiają się poza budynkami niż wewnątrz nich. Prosionki szorstkie pojawiają się jedynie w miejscach wilgotnych.

prosionek szorstki robak łazienkowy

Barwa prosionków szorstkich jest zróżnicowana. Bywają one niebieskawo-szarawe, brązowe niebieskie lub pomarańczowo-ceglaste. Ciało prosionków szorstkich składa się z segmentów tworzących jednolity pancerz. Prosionki szorstkie często bywają mylone z owadami. Owadami jednak nie są o czym świadczy miedzy innymi posiadanie przez nich czternastu, a nie sześciu jak u owadów odnóży są one bowiem skorupiakami. Prosionki szorstkie często pojawiają się na terenie ogrodów, gdzie znaleźć je można zwłaszcza pod drewnem lub kamieniami. Pojawianie się przez prosionki szorstkie pod nimi wynika z tego, że panuje tam wyższa wilgotność niż obok nich. Prosionki szorstkie nie potrafią przeżyć w miejscach w których nie jest wilgotno. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do owadów ich pancerz nie jest pokryty zatrzymującym wodę woskiem.

Prosionki w łazienkach

Prosionki szorstkie potrafią za to czerpać wodę z powietrza co umożliwia im przeżycie w wilgotnych miejscach takich jak na przykład łazienki i właśnie takie wysoce wilgotne miejsca wyraźnie preferowane są przez prosionki szorstkie. Preferowanie miejsc wilgotnych sprawia, że prosionki szorstkie żerują głównie nocą, gdy wilgotność jest większa. Prosionki szorstkie w domu najłatwiej zwalczyć obniżając panującą w nim wilgotność i sprzątając otoczenie domu z kawałków drewna, kamieni i innych zbędnych tam przedmiotów.

Nie są to rzecz jasna jedyne robaki, które mogą pojawić się w łazience. W łazienkach mogą pojawić się niemal wszystkie gatunki owadów i innego robactwa, które występują w domach. Te które opisaliśmy ze względu na preferowanie wysokiej wilgotności pojawiają się jednak w domach szczególnie często.

Zwalczanie robaków w łazience

Bez względu na to które gatunki szkodników pojawiały się w naszej łazience skuteczną metodą zwalczania szkodników w łazience będzie skorzystania z usług specjalistycznej firmy zwalczającej szkodniki. Firma Insektpol zwalcza wszystkie robaki w domach w tym również robaki w łazienkach. Zwalczamy także wszelkiego rodzaju robactwo, które pojawiło się w innym miejscu.

Masz problem ze szkodnikami w łazience? Jesteśmy profesjonalistami w zwalczaniu szkodników!

Zadzwoń: +48 505 177 654

Email: biuro@insektpol.pl