Pluskwowate (Cimicidae) — rodzina insektów z rzędu pluskwiaków, podrzędu różnoskrzydłych i infrarzędu Cimicomorpha. Ze względu na fakt, że cała ta grupa żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych (głównie człowieka), otrzymała miano pasożytów. Co ciekawe — dzięki wysoko rozwiniętym technologiom DDT — pluskwy jeszcze kilka lat temu zostały niemalże całkowicie wytępione. Niestety obecnie odnotowujemy ich masowy powrót. Wiadomość ta jest powodem do zmartwienia, bowiem pluskwy bardzo chętnie atakują śpiących domowników, pozostawiając na ich skórze drobne, lekko swędzące ugryzienia. Od wielu lat prowadzone są badania, w których entomolodzy próbują nie tylko określić skalę niebezpieczeństwa, ale także wszystkie rodzaje, przynależne do tej rodziny. Okazuje się bowiem że pluskwy mogą różnić się wyglądem, co nierzadko utrudnia ich sklasyfikowanie i wdrożenie odpowiednich metod dezynsekcyjnych. Zatem, jakie sąrodzaje pluskiew? Odpowiadamy poniżej!
Jakie są gatunki pluskiew?
Rodzina pluskwowatych obejmuje obecnie około 90 różnych gatunków, pogrupowanych na 26 rodzajów i 6 podrodzin. Każda z nich jest krwiopijnym ektopasożytem ssaków — tj. żywi się krwią pobraną od żywiciela — np. człowieka, nietoperza i ptaków. Na człowieku najczęściej pojawiają się pluskwa domowa, a w cieplejszym klimacie — Cimex hemipterus. W skrajnych przypadkach można ją także spotkać na nietoperzach, ptakach i gryzoniach. Entomolodzy wskazują, że coraz częściej pasożytem człowieka staje się także Leptocimex boueti i Cimex adjunctus. W Polsce odnotowano obecność czterech gatunków pluskiew — tj. pluskwę domową, Cimex columbarius, C. dissimilis oraz Oecianus hirundinis.
Poniżej wyodrębniliśmy najpopularniejsze rodzaje pluskiew, które najliczniej występują w tej szerokości geograficznej.
- Pluskwa domowa — gatunek, który często zasiedla gospodarstwa domowe, gdzie czyha na swojego żywiciela. Jest to niewielki insekt, osiągający od 4 do 6 mm długości i do 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, spłaszczone ciało, które delikatnie zwęża się ku przodowi. Stopy pluskwy domowej wyposażone są w haczyki, dzięki którym owad z powodzeniem wspina się po nierównych powierzchniach. Dodatkowo podobny do igły aparat gębowy, chroniony jest twardą okrywą, zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najczęściej spotkać ją można za boazerią, tapetami i listwami przypodłogowymi.
- Pluskwa ptasia (np. Cimex columbarius) — gatunek preferujący krew ptasią, ale nadal mogący pasożytować na ludziach. Pluskwa ta wyróżnia się bocznym spłaszczeniem, które ułatwia mu poruszanie się w ciasnych przestrzeniach, takich jak szczeliny czy zakamarki w ptasich gniazdach. Występuje w Polsce.
- Paracimex — rodzaj pluskwy, która związana jest głównie z nietoperzami w południowo-wschodniej Azji. Przedstawiciele tego rodzaju zwykle mają ograniczony kontakt z ludźmi.
- Leptocimex (np. Leptocimex boueti) — rodzaj pluskwy, którego przedstawiciele pasożytują głównie na ptakach.
- Haematosiphon — rodzaj pluskiew, które zasiedlają gniazda ptaków. Występuje głównie na obszarach Ameryki, choć niektóre gatunki mogą pojawić się także w Europie.
Gdy w domostwie pojawiają się pluskwy, konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków. Im szybciej wdroży się skuteczne metody (tj. dezynsekcja), tym większe jest prawdopodobieństwo chronienia domowników przed ugryzieniem. Wybierz więc usługi doświadczonego Insektpolu — wiemy, jak ważne jest efektywne zwalczanie pluskiew.