Czerwone plamy, zaczerwienie, swędzenie — te niepozorne objawy mogą świadczyć zarówno o ataku komarów, jak i pluskiew, które żyją głównie pod dywanami, w materacu lub za listwami podłogowymi. Oba te owady — w przeciwieństwie do innych insektów (tj. ugryzienie karalucha) — bardzo chętnie żywią się krwią, dlatego też rozpoznanie pozostawionych na skórze śladów może być trudne. Jest to ważne, bowiem właściwa diagnoza ma kluczowe znaczenie dla łagodzenia objawów i dobrania odpowiednich środków do dezynsekcji. Zatem, jak odróżnić ugryzienie komara od pluskwy? Odpowiadamy w nowym wpisie blogowym.
Ugryzienia pluskwy a komara — krótka charakterystyka
Aby zrozumieć, czym się różni ugryzienie pluskwy a komara, warto na początek nieco lepiej poznać te insekty.
- Pluskwa domowa — owad należący do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych — wyróżnia się czerwonobrunatnym kolorem pancerza oraz spłaszczonym odwłokiem. Głównym pokarmem pluskwy domowej jest krew ludzka, dlatego też uznaje się ją za pasożyt. Do wychwycenia ciepłoty ciała owady używają specjalnie zaadaptowanych czułek. Ulubionymi obszarami do ataku jest odsłonięta szyja, dłonie, stopy i okolice twarzy. W identyfikacji ugryzień warto pamiętać, że pluskwy żerują co kilka dni (od 3 do 7), dlatego też ślady po ugryzieniach pojawiają się niecyklicznie.
- Komary — pospolita i obszerna rodzina owadów z rzędu muchówek. Szacuje się, że tylko w Polsce istnieje 49. gatunków komara, które zainteresowane są ludzką krwią. Żaden z nich nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia, tj. nie przenosi chorób zakaźnych, wirusowych i bakteryjnych. Owady atakują głównie wiosną i latem, kiedy temperatura powietrza przekracza 12 stopnia. Szczyt ich liczebności przypada na przełom czerwca i lipca.
Jak odróżnić ugryzienie komara od pluskwy?
Odpowiedzmy w takim razie na kluczowe pytanie: jak odróżnić ugryzienie komara od pluskwy?
- Pluskwy są szczególnie aktywne w nocy. To wtedy też gryzą, nierzadko atakując z zaskoczenia. Z racji tego, że żywią się krwią — są nosicielami chorób, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Od lat więc prowadzone są badania, mające potwierdzić czy (i w jakiej skali) mogą zarażać patogenami.
- Ugryzienie pluskwy przyjmuje formę czerwonych, nieregularnie rozmieszczonych plamek na skórze. Nierzadko wokół nich pojawia się rumień. Ślady te nie są bolesne, nie zwiększają tkliwości skóry, ale mogą zwiększyć uczucie swędzenia. Z racji tego, że pluskwa pobiera krew z ofiary w sposób niecykliczny — plamy mogą znikać, aby ponownie pojawić się po kilku dniach. Konkretne objawy w dużej mierze uzależnione są od danego organizmu. Bardzo często mogą także pojawić się bąble pęcherzykowate o średnicy do 5 cm. Samo ugryzienie jest całkowicie bezbolesne — dzieje się tak dzięki wstrzykiwanej substancji o działaniu znieczulającym.
- Komary gryzą (a właściwie kłują) głównie w godzinach porannych i wieczornych. W lokalizowaniu żywiciela pomaga im zdolność do wykrywania zapachu skóry, wydychanego dwutlenku węgla oraz — co ciekawe z punktu widzenia biologii — grupy krwi. Samica owada do pobrania krwi używa kłujki, która wstrzykuje w organizm człowieka niewielką ilość śliny. Ta ma właściwości przeciwzakrzepowe. To właśnie ta ślina wywołuje reakcję uczuleniową — zwykle sprowadzoną do zaczerwienienia i silnego swędzenia.
- Skóra po ugryzieniu komara może być także delikatnie opuchnięta, a w miejscu ukłucia nierzadko pojawia się wybrzuszenie, przypominające niewielki bąbel. Ten schodzi samoistnie po kilku dniach. Aby przyspieszyć proces gojenia, lekarze zakazują drapania swędzącej skóry — działanie to nie tylko pogłębia świąd, ale także zwiększa ryzyko powstawania infekcji skórnych.
Poniżej przedstawiamy podstawowe cechy, które pozwolą określić czy jest to ugryzienie komara, czy pluskwy:
- swędzenie — w obu przypadkach występują równie często i z równie dużą intensywnością,
- wielkość — ugryzienie komara jest większe, otoczone rumieniem, podczas gdy pluskwa zostawia kilka, mniejszych plamek,
- bąbel — w przypadku komara występuje często (zwykle jest biały, otoczony czerwoną obwolutą), podczas gdy w przypadku pluskwy jest to wypukłe miejsce, przypominające guzek,
- obrzęk — w obu przypadkach występuje,
- pora ugryzienia pluskwy a komara: ta pierwsza bytuje w nocy, a komar atakuje głównie rankiem lub wieczorem,
- dodatkowe cechy — w przypadku pluskwy, można zauważyć niewielkie plamy krwi na pościeli.
Zastanawiasz się, co jest poważniejsze — ugryzienie pluskwy czy komara? Bez obaw, zwykle oba te ukąszenia nie wywołują poważnych schorzeń. Właściwie najbardziej narażone na niepokojące objawy oraz postępujące dolegliwości są osoby starsze, dzieci i alergicy. Warto jednak podkreślić, że nadal prowadzone są badania, które mają jednoznacznie określić czy pluskwy są zdolne do przenoszenia chorób. Natomiast komary, pojawiające się w naszej części geograficznej, nie są nosicielami patogenów (np. malarii).
Wiesz już, czym się różni ugryzienie komara od pluskwy. Jeśli zauważasz w swoim otoczeniu aktywność tych dwóch owadów — sięgnij po sprawdzone preparaty, które pomogą Ci je zlikwidować. Pomóc może także dezynfekcja — jako jeden z najskuteczniejszych kroków prewencyjnych.