Czym jest Kwas masłowy?

Kwas masłowy składa się z tlenu, węgla i wodoru. Ma on postać oleistej, bezbarwnej cieczy. Kwas masłowy dość łatwo rozpuszcza się w szeregu substancji w tym między innymi w etanolu, acetonie, eterze dietylowym i w wodzie. Charakterystyczną cechą kwasu masłowego jest jego wyjątkowo nieprzyjemny zapach przypominający zjejczały tłuszcz.

Jak zrobić kwas masłowy?

 
kwas masłowy wzór Kwas masłowy
otrzymywany jest poprzez fermentacje skrobi przy udziale powszechnie występujących w glebie bakterii Bacillus subtilis. Istnieją też alternatywne, choć ze względu na wysokie koszty rzadziej stosowane metody wytwarzania kwasu masłowego. Może on być produkowany w laboratorium przy użyciu octanu sodu, etanolu sodu i tlenku węgla lub jako uboczny produkt szeregu procesów przemysłowych. W sposób naturalny kwas masłowy powstaje w krowich żołądkach.

W czym jest kwas masłowy?

Kwas masłowy pojawia się w wielu produktach spożywczych. Przede wszystkim jest to mleko. Najwięcej jest go w mleku bawołów, krów i owiec. Skoro jest w mleko więc nie dziwota, że jest on również w produktach, które z tego mleka powstają na przykład parmezanie, maśle klarowanym i mlecznych czekoladach. Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że w produktach w których mleka nie ma kwasu masłowego nie będzie. Występuje on bowiem również w karczochach, herbacie z kombuchy, mniszku lekarskim i chlebie świętojańskim.

Kto odkrył kwas masłowy?

Kwas masłowy nie jest substancją nową. Znany jest on nam już od XIX wieku kiedy to odkryli go francuski chemicy Michel Eugène Chevreul i Henri Braconnot. To który odkrył go jako pierwszy było przyczyną dość długiego sporu.

Do czego służy kwas masłowy?

Kwas masłowy ma wiele zastosowań. W wędkarstwie używany jest od do wykonywania przynęt. W hodowli zwierzęcej stosowany jest on jako dodatek do pasz. Jest składnikiem leków barwników i środków zapachowych.

Ataki nieuczciwej konkurencji z użyciem kwasu masłowego

Kwas masłowy ma jednak również czarną stronę. A w zasadzie stronę śmierdzącą bo barwy kwas ten nie posiada. Jak wiadomo pieniądze nie śmierdzą, ale kwas masłowy tak, a to oznacza że może on nas łatwo pieniędzy pozbawić jeśli mamy sklep, lokal usługowy lub dyskotekę. W jaki sposób może on to zrobić? Wystarczy że ktoś mu w tym pomoże, a niestety dzieje się tak bardzo często. Konkurencja w wielu branżach zaostrza się. Jak zwalczyć swoich konkurentów? Można podnosić jakość usług, inwestować w reklamę i przeprowadzać inne, podobne działania wielu jednak przedsiębiorców wybiera drogą na skróty i wylewa kwas masłowy w lokalach usługowe lub sklepach prowadzonych przez ich konkurentów.

Szkodliwość kwasu masłowego

Kwas masłowy jest składnikiem wielu produktów, które bez obaw możemy spożywać. W większych ilościach może być on jednak bardzo niebezpieczny. Powoduje wymioty, kaszel, bóle obejmujące brzuch, gardło i głowę, pieczenie, torsje, problemy z oddychaniem, wstrząs, swędzenie ciała, powstawanie pęcherzy utratę wzroku, oparzenia i zapaść.

Niebezpieczne jest spożywanie kwasu masłowego, jego kontakt ze skórą oraz wdychanie.

Zwalczanie zapachu kwasu masłowego poprzez ozonowanie

Nieprzyjemny, a jednocześnie długo utrzymujący się zapach kwasu masłowego oraz zagrożenie dla ludzkiego zdrowia z jego strony sprawiają, że w przypadku gdy zostanie on wylany w naszym lokalu konieczne jest szybkie podjęcie działań mających na celu pobycie się nieprzyjemnego zapachu kwasu masłowego i samego kwasu. Rodzajów sklepów i innych lokali w których wylewany jest kwas masłowy jest wiele. Może być więc konieczne usuwanie zapachu kwasu masłowego w zakładzie fryzjerskim, usuwanie zapachu kwasu masłowego w sklepie, usuwanie zapachu kwasu masłowego w aptece, usuwanie zapachu kwasu masłowego w pubie, usuwanie zapachu kwasu masłowego klubie nocnym,  usuwanie zapachu kwasu masłowego w dyskotece, usuwanie zapachu kwasu masłowego restauracji, usuwanie zapachu kwasu masłowego w domu, usuwanie zapachu kwasu masłowego mieszkaniu lub usuwanie zapachu kwasu masłowego w innym miejscu.

Ozonowanie kwasu masłowego

Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu kwasu masłowego składa się z wielu działań. Jednym z ważniejszych z nich jest ozonowanie, jednak samo ozonowanie nie pomoże w pozbyciu się problemu. Ozonowanie to skuteczna metoda zwalczania nieprzyjemnych zapachów podczas której do tego celu używany jest ozon. O ozonie słyszał każdy w kontekście dziury ozonowej, która w przeszłości stanowiła dla nas spore zagrożenie ponieważ stale się powiększała. W ostatnich czasach ozon pojawia się w mediach coraz rzadziej ponieważ na skutek wprowadzonych środków zaradczych dziura ozonowa przestała się powiększać, a nawet zaczęła się zmniejszać.

Czym właściwie jest ozon? Ozon to jedna z odmian tlenu. W przeciwieństwie do zwykłego tlenu ozon składa się z cząsteczek trójatomowych. Ozon powstaje ze zwykłego tlenu i szybko przekształca się w niego z powrotem. Ozon może powstawać naturalnie podczas burz, ale cały stosowany podczas ozonowania ozon powstaje sztucznie. Wytwarzany jest on za pomocą generatorów ozony ze zwykłego tlenu znajdującego się w powietrzu. Ozonowanie nie wiąże się z powstawaniem szkodliwych odpadów ponieważ cały produkowany podczas tego zabiegu ozon szybko rozpada się na zwykły tlen. Ozon nie jest kolejną substancją maskującą nieprzyjemne zapachy, lecz rzeczywiście je usuwa. Ozonowanie jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym.

Czy usuwanie kwasu masłowego jest niebezpieczne?

Samodzielne usuwanie kwasu masowego nie jest dobrym pomysłem przede wszystkim dlatego, że jak już wcześniej wspominaliśmy jest on substancją bardzo niebezpieczną. Z tego powodu podczas jego stosowania należy mieć założoną odpowiednią, chroniącą przed tą substancją odzież ochronną. Standardowo odzież ta składa się z rękawic, butów, okularów ochronnych i kombinezonu. Jak więc łatwo zauważyć elementy składające się na ochraniające przed kwasem masłowym strój pokrywają i chronią wszystkie elementy ciała osoby przeprowadzającej ten zabieg. Nieprofesjonaliści próbujący samodzielnie usunąć kwas masłowy wystawiają się na liczne zagrożenie. Może on stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Ponadto osoby prywatne zazwyczaj nie posiadają generatorów ozonu będących niezbędnym elementem do tego, aby przeprowadzić fachowe usuwanie kwasu masłowego.

Neutralizacja zapachu kwasu masłowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.