macznik mlynarek

Mącznik młynarek, zwalczanie mącznika łynarka

Opracowanie Prof. dr hab. Jan Nawrot-entomolog, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin-Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.
Mgr inż. Tomasz Klejdysz-leśnik, entomolog 

Mącznik Młynarek – morfologia i wygląd

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor L.)

Długość: 12-16 mm

Chrząszcz o ciele ciemnobrązowym do czarnego, nogi, czułki i głowa jaśniejsze. Powierzchnia ciała pokryta drobnymi punktami i fałdkami, przez co wydaje się tłusta. Przedplecze prostokątne z lekko zaokrąglonymi bokami, nieco węższe od pokryw. Pokrywy równoległoboczne, na wierzchołku zaokrąglone, z podłużnymi żeberkami. Czułki krótkie, bez wyraźnej buławki. Przednie golenie samców łukowato wygięte.

Zasięg: gatunek znany niemal na całej kuli ziemskiej, w Polsce na terenie całego kraju pospolity i często spotykany.

Występowanie Mącznika Młynarka

Występowanie: chrząszcz mocno związany ze środowiskami synantropijnymi: mieszkania, spiżarnie, magazyny, budynki gospodarcze, młyny, piekarnie, sklepy i inne. Sporadycznie spotykany na terenach otwartych pod korą drzew, w żerowiskach innych owadów oraz w próchnie.

Mącznik młynarek – szkody w produktach

Mącznik młynarek zasiela głównie pochodzenia roślinnego jak ziarna zbóż, mąka, otręby i produkty z nich wytworzone, rzadziej produkty pochodzenia zwierzęcego. Miejsca w który najczęściej żeruje szkodnik to:

  • Mieszkania (przeważnie kuchnia)
  • Spiżarnie
  • Magzyny
  • Młyny i pierkanie
  • Sklepy 
  • Pomieszczenia i budynki gospodarcze

Mącznik Młynarek rozówj

Bionomia: jedna samica mącznika młynarka w ciągu życia składa okolo 500 jaj. Rozwój jednego pokolenia w warunkach pokojowych trwa rok, może przedłużyć się do półtorej roku. Gatunek odporny na działanie niskich temperatur. Chrząszcze mają dobrze wykształcone skrzydła i chętnie latają. Wabione światłęm często wlatują wieczorami do mieszkań przez otwarte okna.

Znaczenie gospodarcze mącznika młynarka

Znaczenie gospodarcze mącznika młynarka jest duże, szkodnik ze względu na rozmiary ciała potrafi niszczyć dużą ilość przechowywanych produktów, dodatkowo zanieczyszczając je kałem i trupami. Uszkadza również opakowania.

Mącznik młynarek Zwalczanie

Mącznika młynarka można pozbyć się zatrudniając profesjonalną firmę z branży zwalczania szkodników, która wykona zabiegi oprysku lub zamgławiania wykorzystując skuteczne preparaty dostępne tylko dla firm. Dzięki połączeniu skutecznych metod wraz z profesjonalnymi preparatmi zyskuje się pewną skuteczność w zwalczaniu mącznika młynarka


Jeśli masz problem z mącznikiem młynarkiem i chciałbyś otrzymać ofertę od naszej firmy skontaktuj się z nami. Oto nasze dane: 

Zwalczanie mącznika młynarka dezynsekcja