Czerwone robaki w domu najczęściej kojarzą się z pluskwami. Szczególnie jeśli odnajdziemy je w łóżku. Rzeczywiście pluskwy mają czerwonawe zabarwienie, ale nie jest to jedyna możliwość, jeśli chodzi o gatunki czerwonych robaków, które mogą pojawić się w naszych mieszkaniach. Pozostałe z nich nie są na szczęście tak zjadliwe i groźne jak przytoczona wyżej pluskwa. Jeśli kiedykolwiek w Twojej sypialni pojawiły się pluskwy, pamiętaj, że będzie tam potrzebna dezynfekcja pomieszczenia.
Czerwone robaki w domu: skąd się biorą?
Czerwone robaczki w domu są dosyć charakterystyczne i łatwe do zauważenia na ścianach i podłogach. Czerwone robaki spotykane w domach, najczęściej należą do gatunku chrząszczy, a do domu zostają wniesione wraz z drewnem kominkowym lub roślinami. Jeśli lubisz spacery po lesie, możesz również nieświadomie wnieść czerwone robaczki do domu na swoim ubraniu lub butach.
3 najczęściej spotykane czerwone robaki w domu
Zmorsznik czerwony
Jest to popularnie występujący w polskich lasach szkodnik drewna, przybierający wielkość nawet do 20 mm. Zmorszniki czerwone są gatunkiem chrząszczy o wydłużonym ciele oraz długich ciemnych czułkach. Na małej czarnej głowie doskonale widoczna jest para dużych, wypukłych oczu. Zmorszniki czerwone szczególnie upodobały sobie wilgotne i nieco zmurszałe gatunki drewna iglastego. Te czerwone robaki można spotkać na ścianach mieszkań, na podłogach, a nawet w pościeli, jeśli otwarte okno sypialni sąsiaduje z lasem lub drzewami. Do wnętrza domów mogą przedostawać się przez otwarte otwory, ale także z przyniesionym drewnem opałowym. Jeśli dom jest wykonany w konstrukcji drewnianej, zmorsznik czerwony może zaatakować jego elementy. Świadczyć to będzie o zawilgoceniu drewna i konieczności suszenia. Jeśli temat zostanie zbagatelizowany, zmorsznik może spowodować nieodwracalne straty.
W Twoim domu mogą również pojawiać się małe czerwone pajączki — sprawdź co to za gatunki.
Ściga purpurowa
Widząc latające czerwone robaki w domu, każdy będzie się zastanawiał co to za stworzenie. Jeśli ma ono podłużny kształt oraz długie odnóża, pogrubione w części bliższej tułowiu, najpewniej jest to ściga purpurowa. Jest to kolejny czerwony robak, klasyfikowany do rodziny chrząszczy. Jego naturalna umiejętność latania sprawia, że z łatwością przedostaje się do wnętrza domu, szukając w nim ciepłego schronienia przed zbliżającą się zimą. Podobnie jak zmorsznik czerwony, także ściga purpurowa jest szkodnikiem drewna. Różnica polega na tym, że te czerwone robaki żerują na drewnie liściastym. Dorosłe osobniki mierzą około 12 mm długości i składają jaja w drewnie. Wylęgające się z nich larwy drążą w nim długie korytarze, prowadzące do jego murszenia i osłabienia konstrukcji. Są groźnym szkodnikiem, mogącym powodować duże straty materialne.
Kowal bezskrzydły
Inne często spotykane czerwone robaczki na domu to gatunek kowal bezskrzydły. Jego charakterystyczny spłaszczony wygląd z czerwonym pancerzem i ciemnymi plamami jest znany większości osób. Owad ten jest niegroźny dla ludzi i żywi się roślinami, nasionami, owocami i innymi nasionami. I w tym przypadku może pojawić się w naszym domu zupełnym przypadkiem, trafiając do środka przez okno, z drewnem lub na ubraniu. Jeśli znajdziemy go w kuchni lub łazience, wystarczy go usunąć na zewnątrz, nie obawiając się żadnych niebezpieczeństw z jego strony.
Pozostałe czerwone robaki w mieszkaniu
Wyżej opisaliśmy trzy popularne gatunki czerwonych robaków, stosunkowo bezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi. Nie są to wszystkie gatunki czerwonych robaczków, które można napotkać w domach i mieszkaniach. Niewątpliwie do najgroźniejszych ze wszystkich czerwonych owadów w domu zaliczają się pluskwy żywiące się krwią ludzi i zwierząt. Ich ukąszenia są bezbolesne, ale po kilku godzinach w miejscu ugryzienia pojawia się bolesny i swędzący obrzęk. Pozostałe czerwone robaczki w kuchni mogą to być mrówki faraona.
Czerwone robaki w domu: jak się pozbyć?
Walka z pojedynczymi czerwonymi robakami w domu nie jest trudna. Wystarczy usuwać znalezione okazy poza miejsce zamieszkania. Jeśli przez kolejne dni nie pojawią się nowe owady, znaczy to, że problem został rozwiązany. W przypadku małych infestacji można stosować żelowe pułapki na insekty w domu. Należy je rozmieścić na ścieżkach, którymi poruszają się owady, np. od drzwi wejściowych do kuchni lub spiżarni. Pułapki takie wypełnione są specjalnym żelem, mającym działanie wabiące i trujące. Przyciąga on np. mrówki, które zjadają żel oraz zanoszą go do mrowiska, karmiąc inne mrówki. Po kilku godzinach zaczyna on działać, powodując śmierć owadów i przyczyniając się do wymarcia danej populacji. Jeśli jednak owadów jest więcej lub wykazują one odporność na kupowane środki owadobójcze, potrzebna będzie zaawansowana, profesjonalna dezynsekcja.