Pluskwy to jedne z najbardziej uciążliwych insektów, z którymi możemy mieć do czynienia w swoim domu. Na inwazję tych małych, krwiopijczych owadów najbardziej narażone są osoby, które: często podróżują, nocują w hotelach, regularnie przyjmują dużo gości w domu, a także zapewniają im nocleg. Jeżeli podejrzewasz, że pojawiły się u Ciebie pluskwy domowe, ich poszukiwania należy rozpocząć od materaca, na którym śpisz.
Pluskwy w materacu: skąd się biorą?
Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Pluskwy to pasożyty żywiące się krwią człowieka. W naturalny sposób są do niego przyciągane promieniowaniem cieplnym ciała oraz wydychanym dwutlenkiem. Osoby, które często podróżują pociągami, autobusami oraz sypiają w hotelach, narażone są na kontakt z pluskwami ukrywającymi się w tapicerce mebli, obiciach foteli, materacach oraz pościeli. Należy przy tym zaznaczyć, że sprowadzenie do domu pluskiew nie jest wynikiem nie utrzymywania higieny osobistej. Bardziej nieszczęśliwego zbiegu okoliczności oraz niskich standardów czystości w hotelach i środkach komunikacji publicznej.
Jak krok po kroku pluskwy dostają się do Twojego domu
- Wybierasz się np. pociągiem w podróż służbową. W czasie swojej delegacji masz zapewniony nocleg w hotelu. Już na pierwszym etapie swojej drogi jesteś narażony na atak pluskiew, które mogą znajdować się w obiciach tapicerskich foteli w pociągu. Wyczuwając ciepło Twojego ciała, mogą przedostać się na odzież i ukryć w niej, czekając na dogodny moment do kąsania.
- Kolejny newralgiczny moment, w którym jesteś narażony na atak pluskiew to pobyt w hotelu i spanie w tamtejszym łóżku. Jeśli dezynsekcja w hotelu nie jest przeprowadzana regularnie i profilaktycznie, istnieje ryzyko, że w materacu, pościeli lub tapicerce znajdują się pluskwy domowe. Atakują one najczęściej nocą, kiedy człowiek śpi. Podczas gryzienia wpuszczają do tkanki swoją ślinę, która ma substancję znieczulającą. Budząc się rano i widząc na ciele kilka czerwonych obrzęków, zwykle układających się w linii prostej, wskazuje to na ugryzienia pluskiew.
- Pluskwy w hotelu mogą ukryć się w Twoim bagażu, obuwiu i odzieży. W ten niepostrzeżony sposób możemy je przywieźć z powrotem do swojego domu. Zwykle bagaże po podróży rozpakowujemy w sypialni, jeszcze bardziej ułatwiając pluskwom wtargnięcie do materaca. Aby chociaż częściowo im to utrudnić, należy:
- rozpakowywać bagaże w pralni lub garażu,
- natychmiast wkładać odzież z podróży do prania,
- pozostawić torby lub walizki na kilka dni w odizolowanym miejscu.
Wprawdzie nie daje to 100% skuteczności w uniknięciu intestacji pluskwą domową, ale w dużej mierze minimalizuje to ryzyko.
Dlaczego pluskwy lubią się ukrywać w materacach?
Materac to doskonałe miejsce na kryjówkę dla pluskiew. Jego złożona, wielowarstwowa konstrukcja zapewnia pluskwom wiele rozmaitych kryjówek. Oto główne powody, dlaczego znajdujemy pluskwy w materacu.
- Bliskość źródła pożywienia. Pluskwy są pasożytami i żywią się krwią swoich ofiar, przede wszystkim ludzi. Materace, zwłaszcza te wykonane z materiałów porowatych i o konstrukcji sprężynowej (bonelowe), mogą stanowić doskonałe miejsce do ukrycia się pluskwy w pobliżu żywiciela. Podczas snu, kiedy człowiek jest nieruchomy, pluskwy wychodzą z kryjówek i żerują na jego krwi.
- Ciemność i ciepło. Pluskwy preferują ciemne i ciepłe środowiska, a materace często spełniają te warunki. Przestrzenie pomiędzy sprężynami lub kieszonkami, a także inne miejsca, gdzie różne części materaca łączą się, zapewniają pluskwom liczne kryjówki. Ciepło ciała osoby śpiącej sprawia, że miejsca takie jak łóżka są atrakcyjne dla tych owadów, a w dodatku przyspiesza ich rozmnażanie i rozwój larw.
- Bezpieczeństwo. Pluskwy są małe, płaskie i mają brązową barwę, co pozwala im skutecznie się maskować. Mogą wkradać się do materaców przez niewielkie szczeliny, nawet o grubości zaledwie kilku milimetrów. Dzięki swojej płaskiej budowie ukrywają się wąskich zakamarkach, jak szwy, zaszewki, zamki, obszycia materaca, co utrudnia ich wykrycie.
- Ochrona przed środkami owadobójczymi. Pluskwy domowe wykazują dużą odporność na niektóre środki owadobójcze. Głęboko ukryte w materacach, mogą uniknąć bezpośredniego kontaktu z substancjami chemicznymi stosowanymi w celu ich eliminacji. To sprawia, że materace stają się dla nich bezpiecznym schronieniem.
Jak sprawdzić, czy są pluskwy w materacu?
Aby mieć pewność, że pluskwy w materacu nie są Twoim problemem, należy okresowo go sprawdzać pod kątem występowania insektów. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak sprawdzić, czy w materacu są pluskwy.
Ślady krwi na materacu
Pluskwy w materacu pojawiają się tylko w jednym celu: szukają żywiciela. Kiedy go znajdą, bezlitośnie, kilka razy go kąsają, wysysając krew. Dla człowieka jest to bezbolesne, ponieważ w ślinie pluskiew znajduje się substancja znieczulająca. Po wypiciu krwi z jednego ugryzienia, pluskwa domowa wędruje kilka centymetrów dalej i tak do 3 – 5 razy. Na materacu, prześcieradle lub pościeli mogą pozostawać rozmazane ślady krwi, która nie zdążyła wyschnąć w ugryzionych miejscach. Jeśli liczba takich zabrudzeń jest większa, wskazuje to na pluskwy na materacu.
Odchody pluskwy na materacu
Niewielkich rozmiarów ciemne plamki — tak wyglądają odchody pluskwy. Ich większe skupiska mogą wskazywać na liczniejszą infestację pluskwami. Warto podkreślić, że odchody pluskwy wydzielają nieprzyjemną, słodkawą woń. Zapach ten jednoznacznie może dowodzić, że mamy do czynienia właśnie z pluskwami.
Jaja pluskwy na materacu
Kolejnym dowodem na obecność pluskwy w materacu są składane przez nie jaja. Mają one kształt białego ziarenka ryżu, a wielkość waha się od 1 do 1,5 mm. Pluskwy najczęściej składają swoje jaja w osłoniętych i dobrze ukrytych miejscach: pod pokrowcem materaca, w zaszewkach oraz innych zakamarkach. Z czasem z jaj wylęgają się larwy, które przechodzą aż 5-stopniowe stadium rozwoju. Po każdym z nich zrzucają wylinki, czyli swoje skórki.
Dokładne obejrzenie materaca
Do tego zadania będzie potrzebna latarka, która pozwoli zajrzeć w każdy zakątek materaca, również po drugiej stronie, stykającej się ze stelażem łóżka. W mocnym i jasnym świetle łatwo zauważyć pluskwy o charakterystycznym brunatnym kolorze. Pod wpływem światła mogą one próbować uciekać do ciemniejszych zakamarków, co również dowodzi, że właśnie z nimi mamy do czynienia.
Profesjonalna inspekcja
Firmy DDD także mogą sprawdzić Twój materac, a także całą sypialnię i dom pod kątem występowania w nim pluskiew. Wykorzystując swoje doświadczenie i posiadany sprzęt, szybciej i sprawniej mogą wykonać tę czynność, podejmując jednocześnie stosowne działania, zmierzające do wytępienia pluskiew z domu.
Jak pozbyć się pluskiew z materaca?
Co zrobić, jeśli Twoje prywatne dochodzenie potwierdziło, że masz pluskwy w materacu? Tak naprawdę pozbycie się ich nie jest łatwą sprawą. Pluskwy to owady bardzo trudne w zwalczaniu. Po pierwsze dlatego, że są wytrzymałe na działanie różnych środków owadobójczych i konieczne jest zastosowanie profesjonalnych preparatów. Po drugie dlatego, że bardzo szybko się rozmnażają i wytępienie samych dorosłych osobników nie wystarcza, aby całkowicie pozbyć się problemu. Konieczne jest jeszcze wyeliminowanie jaj oraz larw. Po trzecie dlatego, że pluskwy znajdują sobie bardzo dobre kryjówki, do których nie zawsze docierają środki owadobójcze w oprysku. Z tego powodu dezynsekcja pluskiew najczęściej przeprowadzana jest przez zamgławianie ULV, z udziałem doświadczonych firm z sektora dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji (DDD).
Co na pluskwy w materacu?
- Zamgławianie ULV. Silny środek owadobójczy rozpylany jest w pomieszczeniu mocnym strumieniem powietrza, przez co tworzy się z niego mgła. Dociera ona do najtrudniej dostępnych zakamarków, atakując znajdujące się tam pluskwy, a także ich jaja i larwy. Dla uzyskania pełnej skuteczności zwalczania pluskiew, zamgławianie ULV powinno być przeprowadzone 3-krotnie.
- Pranie materaca. Jeśli odkryliśmy pluskwy w materacu dziecięcym (może tak się zdarzyć przy kupowaniu używanych materacy, jeśli nie mamy pewności co do sposobu i warunków, w jakich były użytkowane), można spróbować go wyprać w wysokiej temperaturze. Jest to możliwe w przypadku materacy piankowych, które mieszczą się w pralce. Bezpieczniej jednak jest kupić dziecku nowy, fabrycznie zapakowany materac do łóżeczka lub wózka.
- Wymrażanie materaca. Metoda ta polega na wyniesieniu materaca zimą na zewnątrz, kiedy panuje duży mróz. Niskie, minusowe temperatury zabijają pluskwy. Pozostawienie materaca na zewnątrz na kilka dni, może pomóc w rozwiązaniu problemu. Pamiętać trzeba jednak o tym, że metoda ta jest czasochłonna i nie daje 100% gwarancji pozbycia się pluskiew.
- Odkurzanie materaca. Czynność ta sama w sobie może być niewystarczająca, by usunąć pozostawione w materacu jaja i larwy, ale do usunięcia dorosłych pluskiew może wystarczyć. Warto połączyć odkurzanie materaca z zastosowaniem specjalnych pokrowców przeciw pluskwom, o których piszemy poniżej.
- Dedykowane pokrowce na materac. Inny sposób na pluskwy w materacu to założenie na niego specjalnego pokrowca z grubej folii lub gęsto tkanego materiału. Konstrukcja takiego materaca nie pozwala pluskwom przedostać się do środka ani wyjść z materaca na zewnątrz, jeśli pozostały tam ukryte.
Podsumowując, największą skuteczność na pluskwy w materacu wykazuje profesjonalna dezynsekcja, czyli zamgławianie ULV. Pamiętać należy o tym, że zwalczanie pluskiew to proces złożony i w dużej mierze zależny od skali infestacji. Szybkość, z jaką rozmnażają się pluskwy, wymaga tego, aby jednocześnie zwalczać dorosłe insekty, a także ich larwy i jaja.
Wymaga to kilkukrotnego przeprowadzenia dezynskecji oraz ciągłego monitoringu skali problemu. Wyżej opisane domowe sposoby jak pozbyć się pluskiew z materaca sprawdzają się w przypadku niewielkich infestacji, w których mamy do czynienia z małą ilością pluskiew, które nie zdążyły założyć gniazd poza materacem. Jeśli zostały szybko wykryte, można je tymi sposobami skutecznie zwalczyć.