kret europejski

Czym jest kret ?

Kret to gatunek owadożernych ssaków spędzających większość swojego życia pod ziemią.

Występowanie kretów

Kret występuje w Europie, Mongolii i na Syberii. Najczęściej spotkać go można na żyznych i wilgotnych glebach próchniczych.


 Problem z kretami w ogrodzie?

Zadzwoń +48 505 177 654  lub  napisz biuro@insektpol.pl


Morfologia kretów – jak wygląda kret

Krety mają od 170 do 200 milimetrów długości. Ciało kretów przystosowane jest do życia pod ziemią i kopania tuneli w których krety spędzają większość swojego życia. Walcowaty kształt ciała kretów idealnie pasuje do tuneli. Uszy kretów są uwstecznione i nie posiadają małżowin usznych co również ułatwia im poruszanie się w tunelach. Mimo to słuch kretów podobnie jak zmysł dotyku jest bardzo czuły. Oczy kretów są uwstecznione bo tam, gdzie żyją te zwierzęta i tak nie ma światła. Łapy kretów są bardzo silne i idealnie nadają się do kopania tuneli.

Żerowanie kretów – co jedzą krety

Podstawą diety kretów są dżdżownice stanowiące 90 % ich diety. Poza dżdżownicami krety odżywiają się również ślimakami, larwami i pędrakami różnych gatunków owadów, wijami i innymi małymi zwierzętami.

Krecie tunele – jak wyglądają korytarze drążone przez krety

Jak wspominaliśmy krety żyją w podziemnych tunelach. Pisząc o tych zwierzętach nie sposób nie wspomnieć o tych stworzonych przez nie dziełach. Krecie tunele znajdują się na głębokości od 20 do 50 centymetrów. Ich średnica wynosi 6 centymetrów. Kret to wyjątkowo szybki kopacz. W ciągu doby potrafi wydrążyć nawet 20 metrów tuneli. Kret kopie tunele. Kopie ich dużo. Całe jego życie polega w dużym stopniu na kopaniu tuneli. Do kopania tuneli przystosowane jest jego ciało. Ale dlaczego? Dlaczego kret tyle czasu poświęca tak czasochłonnej czynności jaką jest kopanie tuneli? Dlaczego zużywa na to tyle energii? Po co krety tunele? W końcu mógłby się ukryć w tunelu mającym zaledwie metr długości i nie zniszczył by wtedy naszych cennych trawników. Czemu tak nie zrobi, a zamiast tego niszczy nasze trawniki i ogródki? Kret postępuje w ten sposób ponieważ tunele służą mu jako pułapki do których trafiają zwierzęta żyjące w glebie. Swoje korytarze-pułapki krety patrolują raz na kilka godzin. Całe życie kretów upływa zatem na budowaniu i patrolowaniu ich podziemnego tunelowego królestwa. Jeśli kret odpoczywa to dzieje się to również pod ziemią w budowanych z trawy i mchu gniazdach. Obok gniazd znajdują się pełne dżdżownic krecie spiżarnie i pionowe tunele sięgające do wód gruntowych. Kret jest zwierzęciem bardzo aktywnym i ruchliwym. Zimę spędza  w najniżej położonych spośród budowanych przez siebie korytarzy w miejscach, które położone są poniżej zamarzającej części gleby.

Rozwój, rozmnażanie i długość życia kretów

Ciąża u kretów trwa 28 dni a sam poród następuje późną wiosną. Krety osiągają dojrzałość płciowa już po roku. Krety żyją przeważnie od 2 do 4 lat.

Problemy powodowane przez krety

Krecie korytarze potrafią stanowić nie mały problem. Pod wpływem kretów utworzone z wielkim wysiłkiem przepiękne trawniki staja się wciąż utworzonymi z wielkim wysiłkiem, ale już nie tak pięknymi trawnikami. W dodatku dbanie o te już nie tak piękne jak wcześniej trawniki wymaga więcej wysiłku ponieważ kretowiska utrudniają ich koszenie. Nasz ogródek po wizycie kreta też nie wygląda lepiej. Krety niszczą też konstrukcje ziemne takie jak wały przeciwpowodziowe, skarpy i rowy przeciwpowodziowe. Wbrew temu co wydaje się wielu osobom krety nie jedzą roślin, choć niszczą je pośrednio niszcząc ich systemy korzeniowe, przykrywając je kopcami i zjadając spulchniające glebę dżdżownice. Z korytarzy kretów często korzystają tez inne gatunki zwierząt, które zjadają rośliny na przykład nornice.


Masz problem z kretami? Skontaktuj się z naszą firmą. 

+48 505 177 654 lub biuro@insektpol.pl 


Czym zwalczać krety, czyli metody zwalczania kretów

Zniszczenia trawników i ogródków spowodowane przez krety zdarzają się bardzo często. Pamiętając ich stan przed przybyciem kreta i porównując ten stan ze stanem po przybyciu kreta łatwo dojść do wniosku, że lepiej  by było, gdyby kretów nie było. Ale co zrobić aby przejść ze stanu w którym kret jest do stanu w którym kreta nie ma? Co zrobić jeśli mamy kreta? Co zrobić jeśli kret stanowi dla nas problem? Jak się pozbyć kretów? Co zrobić żeby krety znikły? Jak zwalczyć krety? Jak wytępić krety? Co zrobić żeby nie mieć kretów? Jakie są sposoby na krety? Jakie są metody zwalczania kretów? Jak skutecznie zwalczyć krety? Jak się pozbyć kretów na długo? Jak na dobre pozbyć się kretów? Jak wyeliminować krety? Odpowiedzią na te pytania jest gazowanie kretów.

Gazowanie kretów zazwyczaj przebiega w następujący sposób

  • Pracownik firmy DDD przyjeżdża na miejsce w którym pojawiły się krecie kopce
  • Ziemia z krecich kopców jest odgarniana aż do odkrycia wylotu tunelu kreta
  • W wylocie tunelu kreta umieszczana jest tabletka z fosforowodorem
  • Wylot tunelu kreta i znajdująca się w nim tabletka z fosforowodorem przykrywane są ziemią pochodzącą z krecich kopców

Inne sposoby na krety

Inne niż gazowanie sposoby na krety takie jak odstraszacze elektroakustyczne, odstraszacze chemiczne, pułapki żywołowne, wystające ponad poziom ziemi butelki, wywołujące drgania gruntu wiatraczki i substancje zapachowe są znacznie mniej skuteczne w rozwiązywaniu problemów z kretami od gazowania przy użyciu fosforowodoru.

Jak zapobiegać pojawianiu się kretów

Osobom, które dopiero planują założyć trawnik warto polecić zabezpieczenie go położoną na głębokości 10 centymetrów siatką wykonaną z tworzywa sztucznego. Przy okazji budowania płotu warto wkopać w ziemię pionową siatkę sięgającą na głębokość minimum 60 centymetrów. Siatki zabezpieczające przed kretami powinny mieć odpowiednią wielkość która z jednej strony powstrzyma te zwierzęta a z drugiej nie uniemożliwi roślinom wegetacji.