
Zwalczanie kretów
Kret to zwierzę które każdy zna i każdy widział znaki jego obecności, ale większość ludzi nie widziała nigdy kreta na żywo. Jest tak dlatego, że większość swojego życia krety spędzają pod ziemią, a o ich obecności świadczą jedynie tworzone przez krety kopce zbudowane z ziemi zwane kretowiskami. Kopce takie stanowią częsty problem. Wielu ludzi poświęca mnóstwo wysiłku na pielęgnacje swoich trawników.
Nawożą je, kupują starannie wybrane gatunki traw, które wysiewają w odpowiednim momencie. Wydają spore pieniądze na kosiarki i szereg innego sprzętu mającego za zadanie utrzymać ich trawniki w idealnym stanie i spędzają cenne godziny używając kupionych urządzeń aby ich trawniki wyglądały nienagannie. W końcu po długich staraniach mają idealny trawnik pełen soczysto zielonej równo przyciętej trawy. Trawy, która nie tylko jest równo przycięta i soczysto zielona, ale co najważniejsze jest bardziej równo przycięta i soczysto zielona od trawy ich sąsiada. I wtedy właśnie na tym z trudem stworzonym ideale pojawia się kopiec.
A potem następny kopiec i jeszcze następne. Nasz sąsiad niby nic nie mówi. Zachowuje się jakby nic się nie stało. Ludzie żyją normalnie swoim życiem tak, jakby wszystko było jak przedtem, ale my wiemy, że nie jest. Niby nikt nie daje mam tego odczuć, niby nikt nas nie wyszydza, ale my już dobrze wiemy co się stało. Nasz trawnik nie jest już najlepszym trawnikiem na osiedlu. Nie jest nawet w środku stawki. Nasz sąsiad, który nigdy nie kupił choćby grama nawozu do swojego trawnika nagle ma piękniejszy trawnik od nas. A wszystko przez kreta. Co robić w takiej sytuacji? Co zrobić jeśli krecie kopce zaczną pojawiać się na naszym trawniku lub ogródku? Aby odpowiedzieć na te pytania napisaliśmy ten artykuł. Artykuł z którego dowiecie się czym jest kret, jak wygląda kret, gdzie żyje kret, jak się pozbyć kreta, jakie są sposoby na krety, co zrobić jeśli mamy krety, jaki kształt ma ciało kreta, jak długie są krety, jakiego koloru jest kret, jak kret kopie swoje tunele jakie są domowe sposoby na krety, jak działają odstraszacze kretów i co jedzą krety.
Czym jest kret?
Na początek dowiedzmy się czym właściwie są krety. Kret europejski (Talpa europaea) bo te właśnie zwierzę mamy na myśli pisząc kret jest owadożernym ssakiem zaliczanym do rodziny kretowatych. Kret to jedyny żyjący w Polsce przedstawiciel tej rodziny. Kretowate należą do rzędu ryjówkokształtnych. Obok kretowatych do tej rodziny należą też almikowate i ryjówkowate. Oprócz naszych bezcennych trawników kret europejski zamieszkuje też pola i łąki Europy, Mongolii i Syberii.
Jak wygląda kret?
Ciało kreta ma kształt walcowaty. Taki kształt nie powinien nas dziwić jest on bowiem najbardziej optymalny dla zwierzęcia, które większość swojego życia spędza na kopaniu tuneli. Kret osiąga od 17 do 20 centymetrów długości. Jego sierść jest czarna, gęsta i aksamitna. W ryjkowatym pysku kreta znajdują się 44 zęby. Uszy kreta są uwstecznione i nie mają małżowin usznych. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu trudno by było kretowi kopać tunele z wielkimi, odstającymi uszami. Ponieważ krety większość swojego życia spędzają pod ziemią oczy są im mało przydatne. Dlatego właśnie są one uwstecznione i niewrażliwe na światło. Jak widać kret nie imponuje wzrokiem. Ma za to silne, łopatowate łapy. Przystosowane są one do tego, co krety potrafią najlepiej czyli do kopania tuneli. Imponujące są zwłaszcza przednie łapy kretów.
Co jedzą krety?
Wszyscy musimy jeść i nie inaczej jest z kretem. Je on głównie dżdżownice, larwy owadów i małe kręgowce. W lokalizowaniu swoich ofiar pomagają mu włosy czuciowe zlokalizowane na ogonie i czuły słuch.
Jak wygląda życie kreta?
Krecie tunele znajdują się na głębokości od 20 do 50 centymetrów. Ich średnica wynosi 6 centymetrów. W ciągu doby krety potrafią wydrążyć nawet 20 metrów tuneli. Długość tuneli wydrążonych przez pojedynczego kreta wynosi zazwyczaj od 100 do 200 metrów, ale mogą mieć one nawet kilometr. W tym momencie wielu ludzi może zadać sobie pytanie: po co właściwie kretowi tyle tuneli? Dlaczego krety ryją tunele? Po co krety ryją w ziemi? Tak wiele pytań, ale my znamy odpowiedzi. Krecie korytarze to w rzeczywistości pułapki. Pułapki na zwierzęta żyjące w glebie. Zatem gdy zobaczymy krecie kopce pamiętajmy, że nie są one tworzone po to, aby zrobić nam na złość. Krety kopią je aby żyć dzięki ofiarom, które trafiają do ich korytarzy. Raz na kilka godzin kret patroluje swoje korytarze.
W ten właśnie sposób: na kopaniu i patrolowaniu korytarzy upływa większość jego życia. Najczęściej krety drążą swoje korytarze w glebach żyznych i wilgotnych. Również gniazda kretów znajdują się pod ziemią. Budowane są z mchu i trawy. Krety dbają o to, aby nie zabrakło im wody ani jedzenia. Obok gniazda budują pionowe tunele sięgające aż do wód gruntowych. Tunele te służą kretom w charakterze studni. Obok wspomnianego pionowego tunelu znajdują się pełne dżdżownic krecie spiżarnie. Zgromadzone w spiżarni dżdżownice są zapasem żywności na zimę. Krety potrzebują tych zapasów bo nie zapadają w sen zimowy. Kret w budowanych przez siebie korytarzach je, mieszka i gromadzi żywność myślę więc, że dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że również w nich spędza zimę. Ponieważ jak wiadomo jeśli jest zima to jest zimno krety spędzają tę porę roku w najniżej położonych korytarzach położonych poniżej zamarzającej części gleby. Kret to zwierzę aktywne i ruchliwe. Trudno wszakże inaczej niż ruchliwym nazwać zwierzę, które, jak wspominaliśmy potrafi wykopać 20 metrów korytarzy jednego dnia. Krety żyją samotnie.
Jeśli więc zobaczymy masę stworzonych przez kreta kopców i pomyślimy, że to chyba nie jeden kret tylko całe stado to powinniśmy wiedzieć, że mimo wszystko to jest kret, a nie całe stado. Pod ziemię nie dociera światło słoneczne, które regulowałoby cykl dobowy kreta. W związku z tym cykle aktywności i odpoczynku kretów nie muszą być powiązane z tym, czy na zewnątrz jest dzień, czy noc i powiązane nie są. Zazwyczaj krety żerują przez 4 godziny, a potem odpoczywają przez 3 godziny. Nie jest jednak tak, że pora dnia nie ma żadnego wpływu na aktywność kretów. Najbardziej aktywne są one w godzinach porannych.
Rozród kretów
Ciąża u kretów trwa 28 dni. W jednym miocie rodzi się od 2 do 7 nagich młodych. Poród następuje raz do roku późną wiosną. Po roku młode osiągają dojrzałość płciową. Krety żyją od 2 do 4 lat.
Czy krety są chronione?
Kret europejski to gatunek częściowo chroniony. Ochrona ta nie obejmuje jednak obiektów przeznaczonych do uprawiania sportu, lotnisk i ogrodów.
Jak zwalczyć kreta?
Zatem wiemy już mniej więcej czym jest kret i jak żyje. Ale co zrobić jeśli mamy kreta? Co zrobić jeśli kret stanowi dla nas problem? Stając na przeciw tego typu pytaniom w następnej części artykułu przedstawimy najpopularniejsze sposoby na krety.
Jeśli dopiero zaczynamy projektować nasz trawnik lub pole golfowe możemy zabezpieczyć je siatką z tworzywa sztucznego. Siatka taka umieszczana jest na głębokości 10 centymetrów pod ziemią. Jeśli planujemy zastosować chroniącą przed kretami siatkę na naszej ziemi powinniśmy dobrać jej odpowiedni rozmiar. Kret to stosunkowo niewielkie zwierzę, więc jeśli zastosowana siatka będzie miała zbyt duże oczka duża przeciśnie się przez nią. Jeśli z kolei będzie oczka zastosowanej przez nas siatki będą zbyt małe wtedy siatka utrudni rozrost roślin i ich wegetację. Wtedy wprawdzie nie będziemy mieli kretów, które mogłyby nam zniszczyć nasz piękny trawnik, ale nie będziemy też mieli pięknego trawnika. Z tego powodu oczka siatki, którą wkopiemy w ziemie w celu ochrony przed kretami nie powinny być mniejsze niż 15 mm. Jeśli budujemy płot wokół naszej działki warto przy okazji wkopać pionowo siatkę wchodzącą około 60 centymetrów w dół. Siatka taka zapobiegnie pojawieniu się na naszej działce kretów kopiących u naszych sąsiadów.
Oczywiście mało kto jest taki przewidujący już wtedy kiedy zaczyna projektowanie swojego ogródka. Co zatem powinniśmy zrobić jeśli krety już pojawiły się na naszej działce?
Jednym z istniejących rozwiązań są odstraszacze elektroakustyczne. Urządzenia tego typu emitują sygnały dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (od 200 do 900 Hz ). My ich nie słyszymy, ale krety tak. Odstraszacze umieszczane są w kretowiskach. W zależności od urządzenia wysyłane sygnały mogą być ciągłe lub modulowane. Najlepiej w odstraszaniu kretów sprawdzają się odstraszacze drugiego rodzaju. Ciągłe zmiany częstotliwości uniemożliwiają kretowi przyzwyczajenie się do emitowanych sygnałów. Odstraszacze można stosować zarówno do walki z kretami, które pojawiły się na naszej działce jak i w celu zapobieżenia się pojawieniu się tych zwierząt na naszym terenie nie mniej pod względem skuteczności metoda ta nie dorównuje siatce wkopanej w ziemie. Odstraszacze nie są metodą działającą natychmiastowo. Mogą minąć nawet 2 tygodnie zanim zauważymy jakąkolwiek reakcje ze strony kretów na ich działanie. Co więcej zdarza się, że emitowany przez odstraszacze sygnał wzbudza w kretach ciekawość co powoduje zwiększenie się ilości kopców zlokalizowanych w pobliżu tego urządzenia. Stan taki jest jednak tylko chwilowy.
Kolejnym sposobem na krety o którym powiemy są odstraszacze chemiczne. Działają dzięki zastosowaniu nie lubianych przez krety substancji chemicznych. Również ten typ odstraszaczy umieszczany jest w kretowiskach.
Kolejny sposób na krety to pułapki żywołowne znane też jako żywołapki lub kreciołapki. Żywołapki umieszczane są w najczęściej uczęszczanym przez kreta tunelu. Tunel ten rozpoznać można po świeżym kopcu. Raz dziennie należy sprawdzić założoną pułapkę. Złapane w ten sposób krety wypuszcza się są na wolność w miejscu w którym nie stanowią problemu dla ludzi.
Istnieje też szereg “domowych” sposobów na krety cechujących się różnym poziomem skuteczności. Należą do nich :
- ruszające się na wietrze wiatraczki wywołujące mikro drgania gruntu,
- zakopane w krecich tunelach butelki. Końce szyjek butelek wystają ponad ziemię. Powietrze, które wpada do butelek wydaje nieprzyjemny dla kretów dźwięk.
- Substancje zapachowe, które umieszcza się w krecich korytarzach (czosnek, liście czarnego bzu, spleśniałe skórki cytryny, bazylia, aksamitki)
Sposobów na krety jest wiele, ale jeśli mamy problem z tymi zwierzętami najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalistycznej firmy, która skutecznie rozwiąże nasze problemy z kretami.
TAGI: Zwalczanie kretów Warszawa, metody zwalczania kretów Olsztyn, firma zwalczająca krety Gdańsk, cena zwalczania kretów Toruń, gazowanie kretów Grudziądz, gaz na krety Bydgoszcz, trutka na kretowiska Sopot, sposoby na kreta Płock, jak zabezpieczyć się przed kretami, trucie kretów Elbląg,