jak zlikwidowa roztocze zdj cia
27 kw.

Być może niejednokrotnie słyszałeś o szkodliwym wpływie roztoczy na nasze zdrowie. Czy jednak wiesz, czym one są i co zabija roztocza? Jeśli nie, zapraszamy Cię do lektury tego artykułu. Na samym początku warto wyjaśnić, czym są roztocza i na jakie gatunki można je dzielić.

Wprowadzenie do świata roztoczy

Roztocza można spotkać w niemal każdym środowisku, również w glebie, a nawet wewnątrz organizmów żywych. Niektóre roztocza są szkodnikami roślin lub zwierząt, podczas gdy inne odgrywają ważną rolę w rozkładzie organicznego materiału. Zdecydowana większość roztoczy ma mikroskopijne rozmiary, co znaczy, że nie dostrzeżemy ich gołym okien. Ich ciało złożone jest z dwóch części: przedniej zwanej gnatosomą, zawierającej m.in. narządy gębowe oraz tylnej części zwanej idiosomą, obejmującej narządy wewnętrzne. Ciało roztoczy jest zwykle pokryte miękkim oskórkiem.

Podstawowy podział roztoczy

Roztocza zależnie od gatunku odżywiają się różnymi substancjami. Niektóre z nich są drapieżnikami i polują na drobne organizmy, takie jak nicienie i inne roztocza. Pozostałe są fitofagniczne i żywią się sokami roślinnymi oraz saprofityczne i żywią się rozkładającą materią organiczną. Niektóre roztocza mogą być szkodliwe dla człowieka. Szczególnie jeśli są one alergenami i mogą poważne wywoływać alergiczne reakcje u osób uczulonych. Najbardziej znanym przykładem jest roztocze kurzu domowego, który może powodować alergię u niektórych osób. Pamiętając o tym, warto wiedzieć w jak usunąć roztocza z domu i czy w ogóle jest to możliwe?

To także jest ciekawe: Obrzeżki gołębie (kleszcze gołębie) —jak wygląda i jakie są objawy ugryzienia?

Jak zwalczyć roztocza?

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, co zabija roztocza. Czy rzeczywiście można się ich raz na zawsze pozbyć ze swojego życia? Niestety nie. Roztocza występują tak powszechnie, że stanowią naturalny element naszego środowiska. Na szczęście można podejmować różnego rodzaju działania, dzięki którym zdecydowanie możemy ograniczyć ich liczebność w swoim najbliższym otoczeniu, czyli np. domu lub mieszkaniu. 

5 sposobów jak zwalczyć roztocza kurzu

Dobra wiadomość jest taka, że roztocza są wrażliwe na wiele czynników, dzięki czemu można w dużej mierze wyeliminować je z pewnych obszarów życia, nad którymi mamy dużą kontrolę. 

  1. Niski poziom wilgoci. Roztoczom sprzyja wysoka wilgotność, zapewniając im wymagane do życia nawilżenie. Natomiast jeśli wilgotność jest poniżej 30 procent, może to prowadzić do odwodnienia i śmierci roztoczy.
  1. Wrażliwość na temperaturę. Roztocza są wrażliwe na ekstremalne temperatury. Wystarczy temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza, aby skutecznie pozbyć się roztoczy kurzu domowego, np. z pościeli lub ręczników.
  1. Środki czyszczące. Roztocza to organizmy białkowe, które są wrażliwe na działanie środków chemicznych do czyszczenia. Pomocna jest także dezynfekcja, ograniczająca dalszy rozwój roztoczy na zabezpieczonych powierzchniach.
  1. Drapieżniki. Niektóre roztocza mogą stać się ofiarami drapieżników, takich jak owady, ptaki, pajęczaki i inne większe organizmy. Są one zazwyczaj małe i słabe, co czyni je podatnymi na ataki drapieżników. Warto zatem traktować niektóre owady jak swoich sprzymierzeńców w walce z roztoczami.
  1. Środki owadobójcze: Roztocza są wrażliwe na działanie środków owadobójczych i pestycydów stosowanych w rolnictwie lub w zwalczaniu insektów wewnątrz pomieszczeń.

W jakiej temperaturze giną roztocza?

W swoim życiu najczęściej będziemy mieć do czynienia z roztoczami kurzu, przebywającymi w pościeli, obiciach tapicerskich mebli, a także w naszych ubraniach. Są to roztocza saprofityczne, które żywią się resztkami tkanek organicznych, takich jak naskórek, włosy, paznokcie, pot itp. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia organiczne stanowią dla nich pożywkę, ułatwiając rozmnażanie. Najłatwiejszym sposobem pozbycia się roztoczy kurzu jest poddanie tekstyliów działaniu temperatury min. 60 stopni Celsjusza. Nie zawsze musi to być pranie.

Dowiedz się, czy insekty w domu są groźne.

Jak zabić roztocza w ubraniach i pościeli?

Materiały mające bezpośredni kontakt z naszym ciałem, stanowią doskonałe miejsce do rozmnażania się kolonii roztoczy. Aby się ich pozbyć z ubrań, prześcieradeł, pościeli itp. możemy zastosować jedną z poniższych metod.

  • Pranie w temp. 60 stopni — jest bezpieczne np. dla pościeli bawełnianej czy ręczników, ale niekoniecznie dla codziennej odzieży. Wówczas polecamy parowanie.
  • Parowanie odzieży — wykorzystując parownice lub nowoczesne pralki z systemem parowania, możemy dezynfekować swoje ubrania, bezpiecznie usuwając z nich roztocza.
  • Suszenie — aby pozbyć się roztoczy z tekstyliów, możemy je również suszyć w temp. 60 stopni Celsjusza lub wyższej.
  • Prasowanie — jeżeli nie mamy parownicy lub suszarki/pralkosuszarki, z pomocą w walce z roztoczami przychodzi nam klasyczne żelazko. Użycie go to szybki i skuteczny sposób na pozbycie się roztoczy np. ze świeżo wypranych ubranek niemowlęcych, szczególnie jeśli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry.

Roztocza kurzy domowego — jak się ich pozbyć przy pomocy niskiej temperatury?

Roztocza kurzu są także wrażliwe na niskie temperatury, zwłaszcza kiedy utrzymywane są przez dłuższy czas. Można przyjąć, że ekspozycja na temperaturę poniżej 0°C może być skutecznym sposobem na zwalczanie roztoczy kurzu.

Istnieją dwie popularne metody wykorzystujące niską temperaturę, aby pozbyć się roztoczy.

  1. Wietrzenie w mroźne dni. W mroźne dni warto intensywnie wietrzyć mieszkanie, jak również wystawić na zewnątrz poście, poduszki i wybrane ubrania. Im dłużej będziemy wietrzyć odzież i pomieszczenia w czasie mrozów, tym większa szansa pozbycie się roztoczy.
  1. Zamrażanie. Wiele rodzajów tekstyliów nie można prać w wysokich temperaturach, można natomiast je zamrażać. Ta sama metoda sprawdza się w przypadku pluszowych zabawek, które także są siedliskiem licznych kolonii roztoczy kurzu domowego. Trzymanie takich rzeczy przez kilka dni w zamrażarce może pomóc w zabiciu roztoczy.

Polecany artykuł: Mole spożywcze a ubraniowe — jak je rozróżnić?

Porównując wytrzymałość roztoczy na działanie temperatur, warto zauważyć, że są one bardziej wrażliwe na wysokie, niż niskie temperatury. O ile wystarczy stosunkowo krótka ekspozycja na temperaturę powyżej 60 stopni Celsjusza, aby pozbyć się roztoczy, o tyle ekspozycja na niską temperaturę musi być dłuższa. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się kombinacja różnych metod, takich jak pranie w wysokiej temperaturze, czyszczenie parowe i zamrażanie, dzięki czemu można maksymalnie ograniczyć populację roztoczy kurzu w domu.