mrówki faraonki jak się pozbyć

Mrówka faraona (Monomorium pharaonis) – nazywana powszechnie faraonką, to gatunek mrówek z podrodziny Myrmicinae. Gatunek ten nazywany jest synantropijnym — tj. przystosowany do życia w środowisku, stworzonym przez człowieka. Najprawdopodobniej pochodzi z Afryki, ale współcześnie (podobnie jak prawie 100 innych gatunków), spotkać ją można również w Polsce. Te niepozorne, małe insekty, są dużym zagrożeniem dla człowieka. Z racji tego, że żyją głównie w niehigienicznych miejscach (np. w odpływach), są szczególnie niebezpieczne w szpitalach i laboratoriach. Nic więc dziwnego, że ich obecność wywołuje strach i obrzydzenie. Jak pozbyć się mrówek faraona, aby te nie powracały i nie atakowały gospodarstwa? Co na mrówki faraona w kuchni, w której znajdują się produkty spożywcze? Odpowiadamy!

Mrówki faraona — jak zwalczyć?

Zanim odpowiemy na pytanie jak wytępić mrówki faraona w domu, spróbujmy nieco scharakteryzować te pozornie niewinne insekty. 

Królowa mrówek faraona osiąga do 4 mm długości, wyróżniając się na tle robotnic ciemniejszym zabarwieniem. Samce są o połowę mniejsze, posiadają czarny tułów i żółte odnóża. Robotnice z kolei osiągają od 2 do 2,5 mm długości, są jasnożółte lub brązowoczerwone. To te wyraźne, kontrastowe kolory pozwalają na szybką identyfikację i rozpoznanie gatunku.

Mrówki faraona mają także małe oczy, czułki 12-segmentowe oraz żądło. Ich rój odbywa się we wrześniu i październiku, dlatego też to w tych miesiącach wyraźnie namnaża się ich ilość. Spotkać je można zwłaszcza w okolicy gospodarstw domowych — ze wskazaniem na zamknięte, wilgotne (80%) pomieszczenia, gdzie średnia temperatura przekracza 25°C. Najchętniej wybierają więc łazienki, kuchnie i spiżarnie, zamieszkując szczeliny w ścianach oraz wolne, ciasne przestrzenie za listwami, kaflami lub szafkami. Gniazdo mrówek często pełni formę… pozostawionych, pustych pudełek lub opakowań po produktach spożywczych. 

Docelowo kolonie osiągać mogą liczebność nawet kilku milionów (i 2000 królowych), co w oczywisty sposób budzi strach. Mrówki te przenosić mogą wiele bakterii i drobnoustrojów, wywołując m.in. gruźlicę czy czerwonkę (to wtedy konieczna jest dezynfekcja). Jeśli więc pojawią się blisko leków, opatrunków i produktów spożywczych — konieczne jest ich wyrzucenie oraz podjęcie skutecznych metod dezynsekcji. Te mogą być zarówno domowe — tj. z wykorzystaniem szeroko dostępnych produktów i środków — oraz profesjonalne. Te drugie rekomenduje się zwłaszcza w przypadku prawdziwej plagi lub w sytuacjach, gdy mrówki zajęły trudno dostępne, wąskie miejsca. 

Jak skutecznie zwalczyć mrówki faraona? O tym musisz pamiętać!

  • Jedzenie. Mrówka faraona jest wszystkożerna — tj. żywi się zarówno martwymi owadami, jak i larwami oraz żywnością przetworzoną. Szczególnie upodobała sobie pieczywo, dlatego też spotkać ją można blisko chlebaków. 
  • Gryzienie. Mrówki faraona boleśnie gryzą, wywołując rumień i pieczenie. Są szczególnie niebezpieczne dla alergików (tak jak inne pasożyty w domu), dlatego też w procesie ich usuwania warto zachować maksymalną ostrożność. 
  • Skuteczność metod. Mrówki w ogrodzie lub domu atakują masowo, dlatego też większość metod może nie być skuteczna. W przypadku masowego ataku warto sięgnąć po najsilniejsze działa — w tym usługę dezynsekcji od Insektpol.

Jak skutecznie pozbyć się mrówek faraona?

Mrówki faraona — jak się pozbyć przy pomocy profesjonalnych metod?

  • Insektycydy. Najlepiej sprawdzą się preparaty w aerozolu, bazujące na permetrunie, deltametrinie oraz lambda-cyhalotrynie. Podczas ich stosowania należy zachować szczególną ostrożność — zwłaszcza jeśli w domu znajdują się zwierzęta i dzieci. Rekomenduje się używania ich w pomieszczeniach zamkniętych i z dobrą wentylacją.
  • Żele. Profesjonalne, chemiczne żele bazujące głównie na boraksie i fipronilu. Ich lepka konsystencja przyczepia się do owadów, dzięki czemu przedostają się do gniazda, niszcząc je od środka.
  • Pułapki feromonowe. Wykorzystują kuszące feromony do zwabienia mrówek, a następnie skutecznie je zabijają. 
  • Fumigacja. Profesjonalny zabieg zwalczania szkodników przy pomocy substancji chemicznych, rozpylanych w formie dymu lub gazu. Wykonywany jest wyłącznie przez profesjonalistów, którzy dobierają odpowiednie związki do zgłoszonego problemu. Procedura ta zwykle wymaga opuszczenia domu na kilka godzin i jest jedną z kosztowniejszych (i jednocześnie — skuteczniejszych). 
  • Profesjonalne usługi. Jeśli proces samodzielnego usuwania mrówek faraonek jest zbyt skomplikowany i trudny — warto sięgnąć po wsparcie specjalistów, którzy dobiorą i zastosują najbardziej skuteczne metody z zakresu dezynsekcji. W tej roli doskonale sprawdzi się Insektpol, który posiada wieloletnie doświadczenie w procesie usuwania insektów — w tym mrówek.

Mrówki faraonki jak się ich pozbyć za pomocą domowych sposobów?

  • Boraks i cukier. Ta magiczna mieszanka, bazująca na cukrze i kwasie borowym, jest skuteczną pułapką domową. Cukier przyciąga insekty, a boraks je zabija. Najlepsze efekty osiągnąć można przy zachowaniu proporcji 1:1. Alternatywą dla tej metody jest miks sody oczyszczonej i cukru.
  • Ocet. Intensywny zapach octu może skutecznie zniechęcić i odstraszyć mrówki. Warto rozpylić go w miejscach, które są chętnie odwiedzane przez insekty.
  • Cynamon. Przyjemny zapach cynamonu… nie jest ulubionym aromatem faraonek. Podobnie jak zapach majeranku, czosnku czy mięty, który jest na tyle intensywny, że skutecznie odstraszy te popularne, małe zwierzątka. Laski cynamonu rozwiesić można także w szafkach i rogach pomieszczeń.
  • Limonka. Kwaskowaty zapach limonki lub cytryny to równie skuteczny sposób na odstraszenie mrówek. Zarówno sok, jak i skórka z tych cytrusów, pomaga w wypędzeniu insektów.
  • Zmydlanie. Woda z domieszką zwykłego, szarego mydła może być skuteczną metodą na odstraszanie insektów — zwłaszcza jeśli rozpylisz ją obok zbudowanego gniazda. Warto mieszankę tę stosować podczas regularnego mycia szafek i blatów, traktując jako jedną z metod prewencyjnych. 

Co na mrówki faraona? Oprócz powyższych metod nie można zapominać o prewencji. Wszelkie techniki zapobiegawcze, np. zachowanie czystości, regularne przemywanie kafli i szafek, a także uszczelnianie powstałych szpar i stosowanie środków na bazie intensywnych zapachów mięty,  to skuteczny sposób na zniechęcenie mrówek. Gdy zobaczyć pojedynczego, dorosłego osobnika — śledź go, sprawdzając, w którym kierunku zmierza. Jeśli podejrzewasz, że owady zagościły w Twoim domu lub ogrodzie — nie czekaj, aż same znajdują inne lokum. Działaj od razu. Dużo łatwiej jest walczyć z pojedynczymi okazami, niż z całym gniazdem, które stanowi także za większe zagrożenie i na które działa wyłącznie profesjonalna dezynsekcja.