mysz polna w domu

Mysz polna (Apodemus agrarius) to gatunek niewielkiego, drobnego gryzonia z rodziny myszowatych. Jest to niezwykle pospolite zwierzę, zamieszkujące lasy i stepy nie tylko Europy Środkowej, ale także Azji. Ze względu na swój zakres występowania — mysz nazywana jest jednym z najpopularniejszych szkodników współczesnego rolnictwa. Nic więc dziwnego, że po ujrzeniu pierwszych, dorosłych osobników rolnicy i domownicy chcą jak najszybciej sięgnąć po skuteczne metody ich zwalczania. Zatem, mysz polna jak się pozbyć, aby ochronić swoje zbiory? Co zrobić, jeśli w piwnicy, na polu lub w spiżarni pojawia się plaga pozornie niewinnych gryzoni? Odpowiadamy w naszym nowym artykule blogowym!

Jak rozpoznać myszy polne w domu?

Mysz polna to mały gryzoń, osiągający długość tułowia do 12 cm. Jej futro przybiera odcień rdzawobrązowy, z zauważoną czarną pręgą o szerokości do 4 mm. Ze względu na to, że prowadzi dzienny, naziemny tryb życia, spotkać ją można w wielu miejscach — tj. w lasach, na terenach trawiastych, a także na polach uprawnych, w ogrodach i w miejskich parkach. Im teren jest bardziej wilgotny, tym bardziej prawdopodobne, że pojawi się na nim ten niewielki, futrzasty gryzoń. Mysz polna jesienią i wiosną je głównie nasiona, dlatego tak chętnie pojawia się w spiżarniach, gdzie dziurawi worki i wyjada zapasy. 

Jej największą aktywność obserwuje się w okresie od kwietnia do października, kiedy to trwa okres godowy. To wtedy też rolnicy i domownicy zauważają dorosłe i młode osobniki, które grasują w polu i na podmokłych terenach. Niepokojącym sygnałem są także odchody myszy, wyróżniające się charakterystycznym, intensywnym zapachem. Nierzadko słychać także, że zwierzęta żerują w piwnicach i na strychach, szukając pożywienia. 

Pojawienie się gryzoni wymaga szybkiej reakcji i sprawdzonych metod deratyzacyjnych. Dlaczego? Myszy bardzo chętnie przedostają się do wnętrz domów przez szpary, rury kanalizacyjne i nieszczelne okna, przenosząc liczne choroby, a także niszcząc żywność i wzbudzając strach wśród mieszkańców. 

Gdzie grasuje mysz polna?

Najpierw musisz poznać swojego wroga. Świadomość tego co lubią i jakie środowisko jest dla nich atrakcyjne, to nierzadko pierwszy krok do przeprowadzenia skutecznej deratyzacji. Szukając więc miejsca, w którym bytować może ten nieproszony gość, pamiętaj, że:

  • mysz jest zachłanna i żywi się nawet 15 razy dziennie — dlatego też zwykle grasuje w odległości do 8 m od źródła pożywienia, 
  • mysz polna najaktywniejsza jest w dzień — to wtedy najłatwiej jest wyśledzić jej trop,
  • uwielbia ciepłe miejsca — dlatego też jesienią zwykle chowa się po altanach i spiżarniach, 
  • preferuje mokre środowisko — tj. mokradła, pola, tereny przy oczkach wodnych,
  • jest aktywna i uwielbia eksplorować — chętnie przedostaje się za pomocą wąskich szpar, dziur i wydrążonych korytarzy. 

Znając nieco lepiej tę grupę gryzoni, pora odpowiedzieć na tytułowe pytanie: jak się pozbyć myszy polnych?

Jak się pozbyć myszy polnych?

Myszy są niezwykle uporczywymi szkodnikami (tzw. szkodniki sanitarne), które nie tylko szybko się rozmnażają, ale także wyrządzają sporo szkód w gospodarstwach domowych. Dlatego też podstawą efektywnego działania powinna być szybka reakcja oraz stosowanie wyłącznie skutecznych, sprawdzonych metod deratyzacyjnych. Więc, jak pozbyć się myszy polnej z domu?

  1. Uszczelnienie budynku

Pierwszym krokiem, który nierzadko pełni rolę prewencji (tak jak monitoring szkodników) jest uszczelnienie budynku i zabezpieczenie części ogrodu. W tym celu należy znaleźć otwory, którymi przechodzić będą zwierzęta do wnętrz domów i do spiżarni. Szczególnie newralgiczne są szczeliny przy oknach i drzwiach — zaledwie 3 cm wystarczą, aby otworzyć przejście dla tych niewielkich gryzoni. 

Uwaga! Pamiętaj, aby założyć osłonki sadownicze na drzewka owocowe — myszy polne oprócz nasion nie pogardzą także owocami (najchętniej agrestem, jabłkami i malinami), niszcząc tym samym starannie pielęgnowane plony.

  1. Intensywne zapachy

Jednym z najprostszych i zaskakująco skutecznych metod na usuwanie nieproszonych gryzoni, jest używanie konkretnych, intensywnych zapachów. W tej grupie króluje czosnek, cebula, a także zioła, tj. rumianek, lawenda czy mięta. Rozłożenie gałązek lawendy w miejscach, które dotychczas były przestrzenią do misich schadzek, sprawi, że gryzonie wyniosą się z gospodarstwa, szukając nowego, atrakcyjniejszego lokum. Podobnie działają plastry świeżej cytryny oraz ocet, który wylać można do niewielkich miseczek, rozłożonych w kątach spiżarni lub garażu. 

Jesienią doskonale także sprawdzą się liście pomidorów — o ile dla człowieka aromat ten jest ledwo wyczuwalny, o tyle myszy wprost go nienawidzą. Warto więc wiązać je w bukiety, które następnie wylądują nieopodal szpar i nieuszczelnionych ścian. 

Myszy, zgodnie z bajkami i popularnymi kreskówkami, boją się także kotów. Zapach tych futrzastych domowników potrafi je skutecznie odstraszyć i zniechęcić do dalszego eksplorowania. O ile nie zachęcamy, aby wyłącznie tym celu adoptować kota, o tyle podpowiadamy, że rozłożona sierść może być skutecznym, mysim odstraszaczem.

  1. Pułapki na myszy

Niegdyś stosowano pułapki zatrzaskowe, które dziś krytykuje się ze względu na wadliwy mechanizm. Współcześnie znacznie popularniejsze są pułapki żywołowne. To one umożliwiają schwytanie gryzonia, a następnie jego wypuszczenie (np. pod lasem). Co ważne — myszy nie wystarczy wynieść na odległość kilkudziesięciu metrów. Aby uniemożliwić jej powrót, należy wywieźć ją na co najmniej 1 km.

  1. Odstraszacze dźwiękowe

Na dużych powierzchniach często stosuje się elektryczne odstraszacze dźwiękowe. Te emitują sygnały na częstotliwościach, które nie są słyszalne dla człowieka. Doskonale słyszą je jednak gryzonie, które nie są w stanie bytować w tak trudnym środowisku. Uciążliwe dźwięki sprawiają więc, że myszy polne przenoszą się na inny, cichy teren, podczas gdy rolnik może cieszyć się doskonałymi, zdrowymi plonami. 

Najmocniejsze odstraszacze są w stanie wytworzyć dźwięki na częstotliwości do 41 kHz. Jest to bardzo silny sygnał, który odstrasza nie tylko myszy, ale także listy, pająki, łasice i kuny. Tak efektywne skrzyneczki rozkłada się wyłącznie na świeżym powietrzu — np. na polu. Ze względu na intensywność nie rekomenduje się umieszczania ich na poddaszach czy w garażach (w pomieszczeniach zamkniętych lepiej sprawdzą się pułapki działające na częstotliwości do 20 kHz). 

  1. Trutki na myszy

Metodę tą stosuje się w momencie, gdy powyższe propozycje okazały się niewystarczające. Trutki kupić można w formie granulatu, kostek lub saszetek, które następnie umieszcza się w punktach, odwiedzanych przez gryzonie. W stosowaniu tej techniki niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności — zwłaszcza w przypadku dzieci lub innych zwierząt domowych, które mogą mieć kontakt ze szkodliwymi substancjami. 

Mysz po spożyciu trutki nie umiera od razu. Proces ten trwa kilka dni i nierzadko zmusza gryzonia do wydostania się z budynku. Zwierzę szukając sposobu na pojawiające się duszności, bardzo chętnie opuszcza piwnicę lub spiżarnię, ułatwiając gospodarzowi późniejsze usunięcie szczątków. Mechanizm ten sprawia, że w domu nie wydziela się intensywny, nieprzyjemny zapach rozkładających się zwłok. 

Oprócz powyższych metod nie można zapominać o profesjonalnych usługach — tj. dezynsekcja i deratyzacja, którą rekomenduje się w przypadku plag lub gryzoni, uparcie powracających na posesję. Doświadczenie ekspertów oraz dobór wyłącznie skutecznych metod sprawia, że z pola lub domu szybko można pozbyć się nieproszonych gości. Taką firmą jest Insektpol, który po zapoznaniu się z problemem dobiera odpowiednie techniki, skutecznie eliminując myszy polne i szczury. Po więcej informacji i porad zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą.