22 kwietnia 2014

Odkomarzanie – zwalczanie komarów

Odkomarzanie 

W skład tych działań wchodzą zabiegi chemiczne (zamgławianie, opryskiwanie, opylanie) których celem jest unicestwianie brzęczących, komarowatych i muchowatych osobników  na terenie w obrębie którego zostały podjęte te działania i aplikowano odpowiednio dobrane preparaty (insektycydy, larwicydy).

Komary z rodziny komarowatych (Culicidae) ponad 3tyś gatunków. Najczęściej spotykanym jest komar brzęczący (Culex pipiens). Dorosłe komary mają rozwinięty aparat gryząco ssający.  Warto wiedzieć, że to samica komara żywi się krwią ludzi i zwierząt ciepłokrwistych (jej wielkość około 6mm) natomiast samiec komara odżywia się nektarem kwiatów i różni się od samicy tym, że jego czółki są „owłosione” . Czynnikiem wabiącym komary do ludzi jest dwutlenek węgla wydzielany przez skórę oraz kwas mlekowy występujący w pocie.  Posługują się termodetekcją co sprawia, że najbardziej podatne na ukąszenia są ludzie młodzi w okresie owulacji.  Komary są nosicielami wielu chorób takich jak np. borelioza. 

Odkomarzanie ogródków przy domowych, pól namiotowych, obiektów otwartych, odkomarzanie przed imprezami masowymi, grillami i innymi imprezami okolicznościowymi. 

Skuteczność odkomarzania jest większa gdy wykonuje się zabieg na dużym obszarze co zapewnia większą granicę ochronną i barierę dla owadów latających. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.