rozpłaszczyk rdzawy, usuwanie rozpłaszczka

Budowa

Chrząszcz ten ma ciało o długości 1,5-2,5mm , mocno spłaszczone i pokryte delikatnymi, jasnymi włoskami. Barwa czerwonobrunatna z delikatnym połyskiem.  Przedplecze zbliżone kształtem do kwadratu , z dwiema wyraźnie widocznymi  liniami na bokach. Odnóża  delikatnie jaśniejsze od reszty ciała, stopy samca 4-członowe, samicy 5-członowe. Jaja koloru białego. Larwa po wyjściu z jaja ma długość ok.  0,7 mm, dorasta do 4 mm koloru białawo żółtego z brązową głową i ostatnim segmentem odwłoka.

Rozwój owada

Przeciętna długość życia od kilku miesięcy do jednego roku. W tym czasie samice składają jaja bezpośrednio na produktach  około 6- ciu dziennie. Podczas swojego całego życia około 300 szt. Owady te bardzo dobrze latają.  Po wyjściu z jaja ,w postaci larwalnej rozpoczynają żerowanie w okolicy  na ziarnach uszkodzonych mechanicznie (przełamanych lub zmiażdżonych). Czas rozwoju jaja w sprzyjających warunkach wynosi 5 dni, larwy około 22 dni, a poczwarki 6 dni. Czas rozwoju jednego pokolenia ROZPŁASZCZKA trwa więc 33 dni. Potrafi atakować również  ziarno nieuszkodzone. Larwy  przed przepoczwarczeniem budują kokony z  kału i resztek pożywienia . W polskich warunkach mogą rozwinąć się 3 pokolenia w roku.

Występowanie

Rozpłaszczyk występuje w magazynach oraz zakładach produkcji spożywczej. Żeruje w mące, kaszy, zbożu i koniczynie. Larwy często wyżerają zawiązki w ziarnach głównie pszenicy, osłabiając tym samym zdolność kiełkowania. W młynach larwy tego szkodnika przegryzają gazę młyńską.

Zwalczanie

Nie ma złotego środka w walce ze szkodnikami zbożowymi, takimi jak rozpłaszczyk ale możemy znacznie zabezpieczyć się przed nimi poprzez zachowanie czystości magazynu i dezynsekcję pomieszczenia przed zmagazynowaniem nowych zbiorów.

Zwalczanie szkodnika ,który przedostał się już do magazynowanego materiału umożliwia proces fumigacji czyli gazowania.

Do walki ze szkodnikami groźnymi metodami chemicznymi należy wezwać wyspecjalizowane w tym ekipy DDD .

Tagi: rozpłaszczyk rdzawy, zwalczanie rozpłaszczka, dezynsekcja Olsztyn, szkodniki, insekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.