Mrówkowate (Formicidae) – niezwykle szeroka rodzina owadów, należąca do rzędu błonkówek. Pospolite, często spotykane, niewielkie insekty, które zamieszkują niemalże każdą szerokość geograficzną. Wyróżniają się grupowaniem w kasty, które zamieszkują gniazda. Szacuje się, że obecnie występuje ponad 16 tysięcy gatunków mrówek, z czego zaledwie 103 gatunki żyją w Polsce.
Mrówki z natury uznawane są za niezwykle pożyteczne. O ich znaczeniu dla całego ekosystemu rozpisują się etymolodzy, który podkreślają fakt, że owady te poprawiają strukturę gleby, wpływając tym samym na jakość plonów. Pomimo tych zalet nie zawsze mrówki są mile widziane. Przekonał się o tym każdy, kto zaplanował piknik nad jeziorem lub grill w gronie przyjaciół. Zatem, co na mrówki w ogrodzie lub na tarasie? Jak wytępić mrówki w ogrodzie warzywnym, nie uszkadzając przy tym plonów? Odpowiadamy!
Czy mrówki są pożyteczne w ogrodzie?
Tak! Wybierając sposób na mrówki w ogrodzie, pamiętaj, że są to insekty wyjątkowo pożyteczne (tak jak biedronka siedmiokropka) i ich niewielka ilość nie musi zwiastować problemów. Zanim więc zastosujesz zakupiony preparat na mrówki w ogrodzie, odpowiedz sobie na pytanie: czy ich ilość jest na tyle niepokojąca, że warto wytoczyć tak silne działa?
Mrówki (tj. mrówki faraona) każdego dnia budują podziemne tunele, które napowietrzają i spulchniają glebę, dzięki czemu ta jest bardziej „wartościowa” dla plonów. Dodatkowo ich odchody w sposób naturalny nawożą pole, dostarczając azotu i fosforu — cennych składników dla roślin.
Warto także pamiętać, że głównym pożywieniem mrówek są larwy muchówek — szkodniki, które chętnie żywią się fragmentami roślin, przyczyniając się do ich szybszego obumierania. Bardzo często więc pojawienie się opisywanych insektów wiąże się z namnażaniem mszyc, które są znacznie większym zagrożeniem dla roli. Ich duże znaczenie dla środowiska sprawia, że dla wielu rolników pojawienie się mrówek jest wręcz zbawienne. Problem rodzi się w sytuacji, gdy ich ilość przekracza dopuszczalne normy lub gdy te pojawiają się w ogrodzie i na tarasie, atakując gospodarzy. Wtedy mrówki nazwać można szkodnikami (tzw. szkodniki sanitarne).
Co na mrówki w ogrodzie?
Oczywiście nie można bagatelizować pojawienia się tych insektów — mrówki w ogrodzie mogą nieść duże spustoszenie. Okazuje się bowiem, że te niewielkie zwierzęta wpływają na ilość mszyc, które są szkodnikami, negatywnie wpływającymi na kondycję roślin uprawnych. Dodatkowo mrówki masowo atakują budynki, uszkadzając drewnianą elewację, np. poprzez budowanie gniazd. To tam też rozmnażają się i składają jaja.
Dodatkowo tytułowe owady, gdy poszukują nektaru, niszczą pąki kwiatów, co negatywnie wpływa na wszelkie rośliny ozdobne. Nie inaczej jest z żywnością, którą te insekty w domu niezwykle chętnie „podkradają” i uszkadzają. To wtedy warto wdrożyć zdecydowane kroki, które dzielimy na:
- naturalne lub domowe sposoby na mrówki w ogrodzie,
- chemiczne sposoby — tj. dedykowany preparat na mrówki w ogrodzie.
Zatem, jak zwalczać mrówki w ogrodzie za pomocą profesjonalnych metod i środków dostępnych w sklepach?
- Trutki na mrówki
Jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się insektów, grasujących w ogrodach i na tarasach. Tak umieszczony środek na mrówki w ogrodzie charakteryzuje się błyskawicznym i inwazyjnym działaniem. Dostępny jest w formie proszku lub płynu, który stosować można na zewnątrz lub w wewnątrz budynku.
- Boraks
Niezwykle popularny środek, który wysusza dorosłe osobniki oraz hamuje rozwój larw. Dzięki temu nie tylko unicestwia żyjące już owady, ale także zmniejsza ryzyko powstawania nowych. W jego stosowaniu należy zachować ostrożność — zwłaszcza jeśli w gospodarstwie żyją inne zwierzęta, które mogą natknąć się na tę formę preparatu.
Poprawny stosunek wagowy to 1(boraks):18(woda):7(cukier). Można także dodać do tej mieszanki żółtko ugotowanego jaja lub drożdże, które „skuszą” insekty do skosztowania śmiercionośnej mikstury.
- Środki chemiczne wlewane do gniazd
Specjalna grupa preparatów, które wsypuje się bezpośrednio do środka mrowiska. Rozsypany na ścieżkach preparat działa w sposób kontaktowy, niszcząc nie tylko osobniki dorosłe, ale także zbudowane gniazdo.
- Żele z wabikiem
Niewielkie skrzyneczki wypełnione węglowodanami, kuszącymi niemalże wszystkie gatunki mrówek. Po ich spożyciu owady nie umierają od razu. Działanie trutki następuje po kilku godzinach, dzięki czemu robotnice przed śmiercią nakarmią nią inne owady, zmniejszając liczebność kolonii. Ich różnorodny kształt i rozmiar sprawia, że doskonale sprawdzą się zarówno w dużych, jak i niewielkich pomieszczeniach.
Uwaga! Dobry środek na mrówki w ogrodzie jest inwazyjny, skuteczny i działa na tyle globalnie, że jest w stanie poradzić sobie z plagą i dużym nagromadzeniem insektów. Zanim go kupisz — przeczytaj etykietę i zalecenia producenta. Jeśli perspektywa samodzielnego usuwania insektów wydaje Ci się zbyt trudna — skorzystaj z pomocy profesjonalistów z Insektpol.
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Oprócz inwazyjnych i chemicznych sposobów na mrówki można sięgnąć po domowe preparaty, które… masz w kuchni lub spiżarni. Poniższe metody świetnie sprawdzą się w przypadku pojedynczych osobników.
Naturalne sposoby na mrówki w ogrodzie to np.:
- Kawa na mrówki w ogrodzie — fusy to szybki i relatywnie skuteczny sposób na pozbycie się owadów. Po rozsypaniu ich na talerzyki lub zakrętki, a następnie rozłożeniu na najczęściej używanych szlakach, mogą zniechęcić insekty do dalszego żerowania.
- Intensywnie pachnące rośliny — tj. nagietek, majeranek czy lawenda. Grupa tych roślin odstrasza owady, uniemożliwiając im spokojne bytowanie w ogrodzie. Jest to jedna z nielicznych metod na usunięcie, a nie zabicie tych małych nieprzyjaciół.
- Proszek do pieczenia na mrówki w ogrodzie — metoda znana wielu, doświadczonym ogrodnikom. Po jego rozsypaniu i zjedzeniu insekty pęcznieją, a następnie umierają. W podobny sposób działa mąka kukurydziana.
- Ocet na mrówki w ogrodzie — ten, podobnie jak olejki eteryczne, pachnie na tyle intensywnie, że zniechęca do dłuższego przebywania na danym terenie. Ocet można rozlać do niewielkich miseczek lub spryskać nim gniazda i ścieżki.
- Własnoręczne pułapki — złożone z niewielkiej podstawki i miodu, który będzie kusił mrówki, wabiąc je i… skutecznie unieruchamiając.
- Soda oczyszczona — tą najlepiej stosować w domu, w spiżarniach i garażach, gdzie powierzchnia bytowania mrówek jest mocno ograniczona. Można także wsypać ją bezpośrednio na mrowisku, dzięki czemu te przeniosą ją do wnętrza, niszcząc gniazdo mrówek od środka.
Mniej humanitarnym sposobem jest wlewanie wrzątku bezpośrednio do gniazda owadów. Metoda ta jest bardzo radykalna i najlepiej potraktować ją jako ostateczność, np. po przetestowaniu innych, powyższych sposobów. Jeśli żadna z domowych metod nie będzie wystarczająco skuteczna — nie czekaj, aż owady same wyniosą się z Twojej posesji. Zamiast tego skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc i wycenę możliwych usług (tj. dezynsekcja). Nasz profesjonalizm i doświadczenie sprawi, że skutecznie pozbędziesz się mrówek ze swojego ogrodu i tarasy! Podpowiemy Ci również mrówka faraona jak zwalczyć!