Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum Linnaeus)

Strąkowiec grochowy jest chrząszczem z rodziny strąkowcowatych (Bruchinae) i plemienia Bruchini.

Jak wygląda strąkowiec grochowiec ?

Osobniki dorosłe strąkowca grochowego są czarne z plamką na przedpleczu i białymi plamkami na skrzydłach. Przednie golenie i górne człony czułek strąkowców grochowych są żółtobrązowe.

Ciało strąkowca grochowego jest owalne. Strąkowce grochowe osiągają od 4 do 5 milimetrów długości. Ich ciało pokryte jest szarobrązowymi włoskami. Skrzydła strąkowca grochowego są krótsze od odwłoka. Na tylnych odnóżach strąkowca grochowego znajduje się po jednym wyraźnym kolcu. Szerokość przedplecza strąkowca grochowego jest dwukrotnie większa od jego długości. Znajdują się na nim małe ząbki. Na pokrywach strąkowca grochowego znajdują się dwa jasne, poprzeczne paski, które tworzone są z kępek włosów.

Rozwój strąkowca grochowego – larwy

Pojedyncza samica strąkowca grochowego składa 500 żółtych jaj. Mają one do 1,5 milimetra długości.

Larwy po wylęgnięciu się z jaj wgryzają się do nasion wewnątrz których przechodzą one cały swój cykl rozwojowy. Larwy strąkowca grochowego są białawe z wyjątkiem brązowej głowy, beznogie i łukowato zgięte. Osiągają one od 5 do 6 milimetrów długości. Właśnie larwy odpowiadają za szkody powodowane przez tego szkodniki.

Przeobrażenie się larwy następuje wewnątrz ziarna w którym odbywało się jej żerowanie.

Chrząszcze strąkowca grochowego

Dorosłe chrząszcze opuszczają nasiona jesienią lub wiosną. Chrząszcze strąkowca grochowego żyją do 16 miesięcy.

Jeśli rozwój strąkowców grochowych odbywa się w środowisku naturalnym, a ziarna opuszczane są przez strąkowce grochowe przed nadejściem zimy to ich zimowanie odbywa się w zaroślach lub w ściółce leśnej. Najczęściej jednak zimowanie strąkowców grochowych odbywa się wewnątrz nasion, które opuszczane są przez strąkowca grochowego wiosną.  Wtedy następuje wychodzenie strąkowców przez okienka w nasieniu w którym odbywało się zimowanie . Następnie przelatują one na plantacje grochu. Czasami trafiają też na pola z materiałem siewnym. Groch zasiedlany jest przez chrząszcze podczas kwitnienia.

Strąkowiec Grochowy szkodnikiem w magazynach

Strąkowiec grochowy często pojawia się w magazynachi niszczy przechowywane tam nasiona, choć cały cykl rozwojowy tego owada może odbywać się również poza nimi. W ciągu roku pojawia się jedno pokolenie strąkowca grochowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.