
Odkomarzanie metodą zamgławiania
Opracowanie prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz
Głodne samice mogą też „kąsać” w ciągu dnia. Z łatwością przekłuwają przez pióra, a ich ślina wywołuje u wrażliwych ptaków odczyny uczuleniowe i swędzący świąd. Lubią krew zwierząt domowych i często przebywają gromadnie w budynkach inwentarskich, na suficie nad zwierzętami. Dobór najwłaściwszej metody zwalczania komarów nie jest prosty, gdyż zależy od gatunku i stadium rozwojowego komara, miejsca występowania oraz naszych możliwości technicznych i ekonomicznych, gdyż odkomarzanie jest zabiegiem drogim. Najpierw zwalczanie komarów należy zacząć od metod profilaktycznych.
Zwalczanie komarów na zewnątrz budynków – odkomarzanie działki
Na terenie miasta, w parkach, w ogrodach i w zabudowaniach gospodarczych osobniki dorosłe komarów zwalcza się głównie za pomocą produktów biobójczych przeznaczonych do tępienia komarów. Podawane są one zwykłymi opryskiwaczami lub za pomocą specjalistycznej aparatury gwarantującej opryskiwanie ultraniskoobjętościowe (ULV) lub zamgławianie.
Zabiegi na otwartych przestrzeniach należy wykonywać bardzo ostrożnie. Należy zadbać o to, aby nie naruszyć równowagi biologicznej w środowisku, aby nie zanieczyścić środowiska stosowanymi produktami biobójczymi oraz żeby nie zniszczyć fauny pożytecznej lub dla nas obojętnej.
Zwalczanie komarów w pomieszczeniach – odkomarzanie pomieszczeń
Komary w pomieszczeniach mieszkalnych i inwentarskich zwalcza się podobnie jak muchy i inne muchówki. Można stosować gotowe do użycia preparaty aerozolowe, elektrofumigatory lub pułapki elektryczne.
Elektrofumigatory używamy do odkomarzania pomieszczeń mieszkalnych. Po podłączeniu do gniazdka sieciowego urządzenie podgrzewa płytkę nasączoną insektycydem, co powoduje uwalnianie się par insektycydu do pomieszczenia. Pary preparatu zabezpieczają pomieszczenie przed komarami przez 8-10 godzin.
Światło lamp owadobójczych wabi komary i inne owady znajdujące się w pomieszczeniu, które giną, gdy wpadną na siatkę metalową, będącą pod wysokim napięciem, albo przykleją się do lepu z nieschnącym klejem. Lampy owadobójcze należy stosować w pomieszczeniach z ptakami.
Ochrona osobista przed komarami
Odzież osób narażonych zawodowo na ukłucia komarów, meszek, kuczmanów, a także kleszczy, można impregnować preparatem zawierającym naturalną pyretrynę (Piretrum Micro), który na krwiopijne owady i kleszcze działa odstraszająco i zabójczo. Można nim też impregnować namioty, siatki ochronne, firanki i zasłony.
Co odstrasza komary?
Ochronę przed komarami (i nie tylko przed nimi, ale także przed innymi kłującymi owadami) na kilka godzin można uzyskać stosując repelenty, czyli chemiczne środki odstraszające, którymi spryskuje się lub smaruje się odsłonięte części ciała (głowa, szyja, ramiona). Sprzedawane są one w formie kremu, sztyftu, płynu lub aerozolu (np. Autan, Komarep, Off, Żel przeciw komarom, Płyn odstraszający komary). Do najskuteczniejszych repelentów należy Deet, który zabezpiecza człowieka przed komarami przez 7 godzin.
Ponoć odstraszająco na komary działa olejek goździkowy, a także witamina B1. Nie ma naukowych dowodów na to, że witaminy B2 przyjmowana doustne, która dostaje się do potu, odstrasza krwiopijców.