korniki

Korniki to niewielkich rozmiarów owady, które powszechnie występują na całym świecie. Należą do rodziny chrząszczy i są uznawane za poważne szkodniki drewna. Tylko w Polsce możemy wyodrębnić około 100 różnych gatunków korników, podczas gdy na całym świecie jest ich kilka tysięcy.

Korniki: rodzaje

W Polsce do najczęściej występujących korników zaliczamy następujące gatunki: listwiaczek, kornik drukarz, czterooczak, drzewożerek, skrycik, drwalniczek, rozwiertek, zakorek oraz polesiak.

4 najbardziej inwazyjne gatunki korników w Polsce

  • Kornik drukarz: atakuje świerki.
  • Cetyniec większy: atakuje sosny.
  • Kornik sześciozębny: atakuje sosny.
  • Jodłowiec krzywozębny: atakuje jodły.

Korniki najczęściej wybierają drzewa już osłabione, które z gospodarczego punktu widzenia mają niską wartość. Jednak w przypadku gatunków inwazyjnych, mogą one atakować także drzewa zdrowe, wyrządzając poważne szkody w gospodarce leśnej. Aby temu zapobiegać, stosuje się różnego rodzaju pułapki na korniki, wypełnione syntetycznymi feromonami, które mają je zwabić do środka.

Sprawdź, co jest skuteczne na robaki w kuchni?

Korniki: jak wyglądają?

Korniki to ciemne robaki przypominające chrząszcze, liczące od 6 do 13 mm długości. W zależności od gatunku, korniki mają gładki ciemny pancerz chitynowy, który może być porośnięty krótką szczeciną włosków. Charakterystyczną cechą jest to, że korniki mają skrzydła, dzięki którym mogą sprawnie latać. Przykładem doskonale latającego na duże odległości kornika jest kornik drukarz. Następną bardzo charakterystyczną cechą jest dobrze zbudowany aparat gębowy korników, za pomocą którego gryzą łyko i miazgę drzew, tworząc w nich skomplikowany system korytarzy. Korniki mają 3 pary odnóży i parę wystających z głowy czułek, które w różnych gatunkach mogą mieć różną długość i kształt.

Skąd się biorą korniki w domu?

Wbrew pozorom, pojawienie się korników w domu wcale nie jest tak rzadkie, jak może się wydawać. Poniżej przedstawiamy 4 najczęstsze przyczyny występowania korników w domach i mieszkaniach.

  • Stare meble i antyki. Korniki są owadami żerującymi w drewnie, więc jeżeli w twoim domu jest dużo elementów drewnianych, począwszy od balustrad, przez drewniane meble oraz antyki kupowane w antykwariatach i od osób prywatnych, istnieje ryzyko, że wewnątrz znajdują się korniki, ich jaja lub larwy. Korniki mogą także żerować w drewnianych elementach konstrukcji budynku, np. więźbach dachowych lub ścianach, jeśli nie zostały one odpowiednio zaimpregnowane.
  • Drewno do kominka. Bardzo często korniki trafiają do naszych domów wraz z drewnem do kominka lub piec. Jeżeli jest to drewno przywiezione wprost z lasu, które nie zdążyło dobrze wysezonować, prawdopodobieństwo, że występują w nim korniki lub inne owady jest znacznie większe.
  • Poszukiwanie schronienia. Zbliżająca się zima sprawia, że korniki, podobnie jak inne owady szukają dla siebie schronienia. Ciepłe wnętrza domów, szczególnie tych drewnianych i położonych w lasach lub na ich granicy, stają się naturalną kryjówką dla korników. Dostają się one do środka w ten sam sposób co reszta latających i pełzających owadów.
  • Źródła światła. Korniki to owady latające, które po zmroku są przyciągane do światła. Pozostawienie otwartych okien nocą i włączone światło zwiększa ryzyko, że dostaną się do środka domu.
  • Bliskość drzew. Jeśli w pobliżu domu rosną duże, stare drzewa, szczególnie te chore lub osłabione, mogą one stanowić siedlisko dla korników. Wykorzystując bliskość schronienia, którym jest dom, mogą się łatwo do niego przenieść.

Skąd się biorą irytujące ugryzienia w nocy?

Ile żyje kornik?

Długość życia kornika zależy przede wszystkim od gatunku, warunków środowiskowych i dostępności pokarmu. W przybliżeniu, cykl życiowy kornika od jaja do dorosłego owada zwykle trwa 2 do 3 miesięcy. Kornik drukarz, który jest jednym z najbardziej powszechnych gatunków w Europie, zwykle żyje od 2 do 3 lat. Duży wpływ na długość życia korników ma zima. Jeśli uda im się znaleźć dobre schronienie na czas największych mrozów, ich szansa przeżycia mocno rośnie. Oczywiście schronieniem dla korników są wnętrza drzew, w których żerują, a także ściółka leśna.

Kornik: cykl rozwojowy

Cykl rozwojowy kornika obejmuje cztery stadia: jajo, larwa, poczwarka i owad dorosły. Cały proces, od złożenia jaja do dojrzałości owada, trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od gatunku i warunków termicznych. Poniżej przedstawiam szczegółowy cykl rozwojowy kornika drukarza, który jest jednym z najbardziej powszechnych gatunków kornika w Europie.

  • Jaja. Samice kornika drukarza zakładają tunel gniazdowy w korze drzewa, a następnie składają jaja w bocznych kieszeniach tego tunelu. Jaja kornika są bardzo małe, białe i owalne.
  • Larwy. Po kilku dniach z jaj wykluwają się larwy, które zaczynają gryźć miazgę drzewa, tworząc w nich tunele w kształcie litery Y lub H. Larwy kornika są beznogie i mają białe, miękkie ciała z ciemną głową.
  • Poczwarki. Po kilku tygodniach larwy przechodzą w stadium poczwarki. W tej fazie, kornik przechodzi metamorfozę, przekształcając się z larwy w dorosłego owada.
  • Dorosłe korniki. Z poczwarki wyłania się dorosły kornik. Mają one twardy, cylindryczny pancerz, zwykle w kolorze od ciemnobrunatnego do czarnego. Po wyjściu z drzewa, dorosłe owady rozpoczynają poszukiwanie nowego miejsca do żerowania i rozmnażania się.

Gdzie zimują korniki?

Korniki mogą zimować w różnych miejscach, choć najczęściej jest to ich miejsce żerowania, czyli wnętrza drzew. W ten sposób zimuje zdecydowana większość gatunków korników, w tym także kornik drukarz. Dobrze chronione przed niskimi temperaturami, mogą wewnątrz drzewa przetrwać zimę w różnych stadiach rozwojowych: jako larwy, poczwarki i dorosłe owady. Głębokie tunele prowadzące w głąb drzew, zapewniają im odpowiednią temperaturę, jak i dostęp do pożywienia oraz ochronę przed naturalnymi wrogami.

Inne miejsca, w których zimują korniki

Warto także wspomnieć o tym, że niektóre gatunki korników mogą zimować nie tylko w drzewach, ale i poza nimi. Na przykład pod ściółką leśną, w ziemi, a także w drewnie opałowym lub w drewnianych zabudowaniach gospodarczych. Ciekawostką jest przypadek, w którym leśnicy znaleźli zimującego kornika w odchodach zwierzyny leśnej.

Dlaczego mamy robaki w domu?

Jak zwalczyć korniki domowym sposobem?

Kiedy już wiesz, skąd się biorą korniki w domu, warto poznać najlepsze sposoby na korniki w domu, jak się pozbyć ich na zawsze? Niestety, walka domowymi metodami nie gwarantuje 100% skuteczności i sprawdza się wyłącznie przy niewielkich przedmiotach z drewna.

Korniki a cebula

Jedna ze skuteczniejszych metod polega na tym, aby powierzchnię zaatakowanych przez kornika przedmiotów posmarować przekrojoną na pół cebulą. Ma ona działanie odstraszające i może pomóc wypłoszyć korniki ze środka.

Co zjada kornika?

Korniki mają swoich naturalnych wrogów, którzy pomagają leśnikom w walce z nimi. Jednym z nich są ptaki, w tym dzięcioł trójpalczasty.

Co na korniki w belkach?

Jeśli korniki zaatakowały duże elementy konstrukcji domu lub dachu, konieczne jest wezwanie profesjonalistów. Na korniki skuteczna jest dezynsekcja metodą oprysku, zamgławiania i fumigacji. Specjalne środki biobójcze docierają wówczas do wnętrza drewna, eliminując znajdujące się w nich larwy, poczwarki i dorosłe korniki. Dla największej skuteczności, bardzo ważne jest szczelne zamknięcie budynku w specjalnych osłonach, dzięki którym można największe stężenie środków owadobójczych.

Jak pozbyć się korników z mebli?

Jeśli w meblach zauważyłeś charakterystyczne otwory, będące wlotami tuneli drążonych przez kornika, możesz zastosować metodę wymrażania. Sprawdza się ona w przypadku mniejszych przedmiotów, które można umieścić w specjalnych chłodniach. Innym sposobem jest fumigacja w specjalnych komorach, którymi dysponują firmy DDD.

Jak zlikwidować kornika z lasu?

Na to pytanie odpowiedzi szukają leśnicy z całego świata. Do tej pory najlepszą metodą jest prewencja, polegająca na usuwaniu z lasów drzew zaatakowanych przez korniki, a także stosowaniu feromonowych pułapek na korniki.

Ile kosztuje usuwanie korników?

Firmy zajmujące się zwalczaniem korników, stosują najczęściej metodę żelową oraz fumigację. W tej pierwszej, cena liczona jest od powierzchni, na której ma być zastosowana dezynsekcja żelowa i zwykle rozpoczyna się od 40 złotych za metr kwadratowy. Druga często stosowana metoda na kornika to fumigacja i tu ceny rozpoczynają się od 350 złotych za dezynsekcję przeprowadzoną w jednym pomieszczeniu. Jeśli jednak ma ona dotyczyć całego drewnianego budynku, cena przeliczana jest indywidualnie.