chrząszcz

Chrząszcze (Coleoptera) – przynależą do bogatego rzędu owadów, z nadrzędu skrytoskrzydłych. Są to zwierzęta kosmopolityczne — oznacza to, że zamieszkują różnorodne środowiska, rozmnażając się w różnych strefach klimatycznych (zarówno na lądzie, jak i w wodzie). Ta elastyczność i umiejętność życia w różnych warunkach, to m.in. zasługa wszystkożerności. Co warto o nim wiedzieć? Skąd chrząszcze w domu i jak łapać chrząszcze, które postanowiły odwiedzić naszą piwnicę lub spiżarnie? Czy ten robak z pancerzem jest groźny? Odpowiadamy!

Jak wygląda chrząszcz?

Jak wyglądają chrząszcze? Chrząszcze charakteryzują się twardym, chitynowym pancerzem, który chroni ich ciało przed uszkodzeniami i atakami naturalnych wrogów. Insekty te posiadają dwie pary skrzydeł, z których przednia para, zwana pokrywami, jest twardsza i chroni tylną parę, która jest bardziej delikatna i służy do lotu. Na głowie chrząszcza znaleźć można parę czułków, które pomagają owadom w przemieszczaniu się po otoczeniu (znane są także okazy z czułkami o 1 lub 2 członach). Gatunki występujące w Polsce osiągają od kilku milimetrów, do nawet kilku centymetrów.

Gdzie żyją chrząszcze?

Gdzie żyją chrząszcze? Chrząszcze są niezwykle popularnymi insektami w naszym kraju. Zamieszkują zarówno lasy, łąki, jak i obszary miejskie. Tak oto napotkać je można w ogrodzie, na tarasie, a także w piwnicach czy w spiżarniach. Wiele gatunków preferuje wilgotne środowiska, takie jak bagna czy brzegi rzek, podczas gdy inne przystosowały się do życia w suchych warunkach — np. na pustyniach piaskowych. 

Co jedzą chrząszcze?

Co je chrząszcz? Owad ten nie wybrzydza i chętnie sięga po zróżnicowane menu. Tak oto niektóre gatunki żywią się liśćmi, korzeniami i owocami, a inne są drapieżnikami, polując na mniejsze owady. 

Co ciekawe — pewna grupa chrząszczy to saprofagi, które żywią się martwą materią organiczną, tj. opadłe liście czy martwe zwierzęta.

Ile żyje chrząszcz?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile żyją chrząszcze — długość ich bytowania zależy od gatunku. Niektóre, małe osobniki żyją tylko kilka tygodni, podczas gdy większe okazy mogą dożyć nawet kilku lat.

Jak rozmnażają się chrząszcze?

Chrząszcze rozmnażają się płciowo. Samica składa jaja w wyselekcjonowanym środowisku, które zapewni młodym larwom odpowiednie warunki do rozwoju. Po pewnym czasie z jaj wylęgają się larwy, które przechodzą przez kilka stadium rozwojowych — od poczwarki, aż po osobniki dorosłe.

Jak pozbyć się chrząszczy z domu?

Jeśli chrząszcze stają się problemem w domu, można skorzystać z domowych lub profesjonalnych metod (tzw. dezynsekcja). Bez względu na to, którą opcję wybierzesz — najważniejsze jest utrzymanie czystości i regularne sprzątanie. Zaleca się również szczelne zamknięcie produktów spożywczych oraz uszczelnienie wszelkich szczelin w domu.

Jak zwalczyć chrząszcze?

  • Mięta — intensywny zapach tej rośliny skutecznie odstrasza owady.
  • Impregnaty ochronne do drewna — chronią materiał i zmieniają smak tworzywa, zniechęcając tym samym chrząszcze.
  • Moskitiery — zakładane w oknach utrudniają owadom przedostawanie się do wnętrza. 

W skrajnych przypadkach można skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, takiej jak Insektpol, który zdobył wieloletnie doświadczenie w walce z nieproszonymi gośćmi.