Co to jest przybyszka amerykańska?

Przybyszka amerykańska znana również jako karaczan amerykański lub karaluch amerykański to owad z rodziny karaczanowatych.

Gdzie występuje przybyszka amerykańska?

Przybyszka amerykańska pochodzi z południowo-wschodniej Azji skąd  rozprzestrzeniła się na niemal cały świat. W chwili obecnej nie występuje ona jedynie na terenach polarnych. Inwazja przybyszki amerykańskiej nie ominęła również Polski niemniej pozostaje ona w naszym kraju owadem dość rzadkim. W chwili obecnej przybyszki amerykańskie zamieszkują we wszystkich rejonach świata w których są ludzie zapewniający im pokarm poprzez wyrzucanie resztek pożywienia oraz ciepło poprzez ogrzewanie pomieszczeń. Przybyszki amerykańskie szczególnie często występują w miejscach ciepłych i wilgotnych.

Jak wygląda przybyszka amerykańska?

Charakterystyczną cechą przybyszki amerykańskiej sprawiającą, że niełatwo jest ja przeoczyć są dość spore jak na owada rozmiary. Przybyszka amerykańska ma od trzech do pięciu centymetrów długości. Ciało przybyszki amerykańskiej jest brązowe. Przykryte jest ono długimi skrzydłami. Wyjątkowo długie są również czułki przybyszki amerykańskiej.

Choroby przenoszone przez przybyszki amerykańskie ?

Przybyszki amerykańskie często żerują w śmieciach w których znajdują się resztki pożywienia.  Resztki pożywienia stanowią idealną pożywkę dla różnego rodzaju bakterii i wirusów. W związku z tym mikroby te często przenoszone są na ciałach przybyszek amerykańskich choć należy pamiętać o tym, że liczne mikroby przenoszone są również na ciałach innych owadów w tym zwłaszcza na ciałach niezwykle pospolitych w Polsce i na niemal całym świecie much domowych.

Co zrobić żeby nie mieć przybyszek amerykańskich ?

Jeśli nie chcemy aby przybyszki amerykańskie pojawiły się w naszym domu przede wszystkim powinniśmy zadbać aby w jego wnętrzu panować warunki, które nie będą sprzyjać tym owadom, co oznacza przede wszystkim uniemożliwienie tym owadom zdobycia pożywienia. Warto też zadbać o owadoszczelność budynku czyli dopilnować aby nie było w nim otworów na tyle dużych by owady mogły przez nie przeniknąć do wnętrz budynków. Przybyszka amerykańska jest dość sporym owadem w związku z czym do wnętrz budynków przenika ona jedynie przez dość spore otwory. Oznacza to, że zapewnienie owadoszczelności uniemożliwiającej przybyszkom wtargnięcie do danego budynku zazwyczaj nie jest szczególnie trudne.

Zwalczanie przybyszki amerykańskiej

Przybyszka amerykańska zwalczana jest podobnymi metodami co inne gatunki karaczanów. Najczęściej w celu zwalczenia przybyszki amerykańskiej stosowane są żele owadobójcze i oprysk chemiczny.

zwalczanie karaczanów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.