Żuki są olbrzymią grupą owadów z rzędu chrząszczy. Są jednymi z najbardziej różnorodnych i licznych grup organizmów na Ziemi, obejmując około 40 tysięcy gatunków. W Polsce możemy mieć do czynienia z około 160 gatunkami żuków, z czego najpopularniejszym jest żuk leśny. Właśnie z tym gatunkiem większość ludzi kojarzy żuki, utożsamiając je z dużymi i czarnymi owadami. Tymczasem istnieją również inne gatunki żuków, mające niezwykle barwne, ciekawie ozdobione kolorami pancerze, np. żuk pręgowany, wałkarz lipczyk i wiele innych.
Skąd się biorą żuki w domu?
Żuki mają zróżnicowane kształty, rozmiary i kolory. Ich ciało składa się z trzech segmentów: głowy, tułowia i odwłoka. Żuki mają zróżnicowane preferencje pokarmowe. Niektóre gatunki są roślinożerne i żerują na liściach, pędach lub nektarze kwiatów. Inne są drapieżne i polują na owady lub larwy. Istnieją też żuki, które zjadają rozkładające się materiały organiczne, gnijące drewno, a także odchody zwierząt. Żuki w domu mogą się pojawić w poszukiwaniu jedzenia, docierając do najodleglejszych zakamarków kuchni, spiżarni, piwnicy lub strychu. Z uwagi na to, że są niemal wszystkożerne i występują w wielu gatunkach, są owadem powszechnie spotykanym, głównie na wsiach i przedmieściach. Ich pojawianiu się w domach sprzyja zielone otoczenie: duże ilości drzew, suchej ściółki, wysokie trawy oraz pola uprawne.
Sprawdź, czy w Twoim domu potrzebna jest dezynfekcja.
Jak żuki wchodzą do domu?
Żuki bez trudu przedostają się do domu, wykorzystując do tego najmniejsze nawet szczeliny. Pozostawienie otwartych okien i drzwi to swoiste zaproszenie dla żuków, szczególnie jeśli wyczują one pokarm lub zapach zwierząt i ich odchodów. Żuki doskonale się ukrywają w szczelinach, choć z uwagi na rozmiar, kształt i kolor, bardzo łatwo jest je wypatrzyć, kiedy się poruszają. Żuki mogą także dostać się do domu ukryte w sierści psów i kotów, swobodnie biegających po ogrodzie lub lesie. Jednym ze sposobów na uniknięcie pojawienia się żuków w domu to stosowanie moskitier, zamykanie drzwi oraz regularne i dokładne sprzątanie.
Żuki i inne owady w drewnie kominkowym
Jedna z najczęstszych dróg, którymi owady przedostają się do naszych mieszkań i domów to… drewno kominkowe. Wewnątrz drewna kominkowego ukryte mogą być najróżniejsze gatunki owadów, ich jaja oraz larwy. Przenosząc drewno do ciepłego domu, przyspieszamy ich rozwój. Bardzo często zdarza się, że właśnie zimą zauważamy w domach więcej robaków niż wiosną i latem. Przyczyny tego należy szukać w zapasach drewna opałowego, które składowane jest przy kominku. Można tego uniknąć, na bieżąco wnosząc drewno z zewnątrz i od razu wkładając go do pieca.
Czarne robaki (żuki) w domu: czy są niebezpieczne?
Większość żuków, które można spotkać w domu, nie jest bezpośrednio niebezpieczna dla ludzi. Niemniej jednak obecność żuków wewnątrz domu może powodować pewne problemy i niedogodności, głównie związane ze szkodami materialnymi. Niektóre żuki mogą żerować na drewnie, tkaninach, jedzeniu, zbożu i innych produktach spożywczych.
Przykładem są żuki mączniki, które mogą zanieczyszczać i niszczyć żywność w spiżarni. Z kolei inne gatunki, takie jak żuk gnojowy, może zanieczyszczać odchodami miejsca, w których się pojawia. Może to być powodem powstawania nieprzyjemnych zapachów i sprzyja rozwojowi niebezpiecznych bakterii. Na szczęście żuki żyjące w domu bardzo rzadko przenoszą poważne choroby, szczególnie jeśli porównamy je do innych gatunków owadów.
Czerwone żuki w domu
Jak już wyżej napisaliśmy, żuki mogą mieć inny kolor niż czarny. W domach często można napotkać żuki w kolorze czerwonym. Najczęściej są to dwa gatunki owadów: kowal bezskrzydły i ściga purpurowa. Oba owady to gatunki leśne, które w domach pojawiają się przypadkowo lub wniesione z drewnem kominkowym. Nie są groźne dla ludzi i nie stanowią żadnego zagrożenia dla otoczenia. Żywią się głównie drewnem, roślinami i ściółką.
Czy żuki są przydatnymi owadami?
O ile żuki w domu nie są pożądane, o tyle odgrywają ważną rolę w ekosystemach. Niektóre pomagają w rozkładzie materii organicznej, biorąc udział w procesie detrytusowym. Inne są zapylaczami, przynosząc korzyści dla roślin. Ponadto niektóre żuki są drapieżnikami, które regulują populację innych owadów. Nie można także bagatelizować ich ważnej roli w procesie spulchniania i użyźniania gleby. Niektóre gatunki żuków mają też znaczenie ekonomiczne lub społeczne dla człowieka. Na przykład chrząszcze z rodziny dermestidae są wykorzystywane do oczyszczania szkieletów zwierząt. Z kolei inne żuki, takie jak chrabąszcze z rodziny skarabeuszy, mają w niektórych kulturach znaczenie symboliczne.
Jak pozbyć się żuków z domu?
Jeśli zauważyłeś, że żuki wchodzą do domu, należy znaleźć wszystkie inne drogi, którymi dostają się do wnętrza. Mogą to być pęknięcia w ścianach, nieszczelne okna lub kanały wentylacyjne. Pamiętaj o tym, że tymi samymi drogami mogą do środka przedostawać się też inne gatunki owadów. Uniemożliwiając owadom przedostawanie się do mieszkania, znacząco poprawiasz swoje szanse na wygraną walkę z nimi. Najlepszą metodą zwalczania żuków w domu jest profesjonalna dezynsekcja. W przypadku niewielkich infestacji można sięgnąć po gotowe środki owadobójcze w sprayu lepy oraz specjalne pułapki.
Jak zapobiegać żukom w domu?
Jeśli jednak żuków jest dużo, konieczna będzie dezynsekcja bardziej zaawansowanymi metodami, takimi jak zamgławianie lub fumigacja. Aby zapobiegać pojawianiu się żuków w domu, należy przestrzegać wszystkich zasad higieny, w tym również utrzymywać reżim sanitarny i spożywczy: przechowywać jedzenie w szczelnych pojemnikach, regularnie wyrzucać śmieci, a także nie chodzić w domu w butach, na których podeszwach możemy przenosić ściółkę, ziemię i odchody, które też są pożywieniem dla żuków i innych owadów.
Popularne insekty w domu — sprawdź pozostałe gatunki owadów.