Spotykając czerwono czarne robaki w ogrodzie lub domu, możemy się zastanawiać czy są to szkodniki, czy może owady pożyteczne? Jeśli i Ty spotkałeś takie robaki w swoim otoczeniu i już wiesz, że nie są to biedronki, pora jeszcze lepiej poznać świat kolorowych robaków.
Czerwono czarne robaki w ogródku
Kowal bezskrzydły
W ogrodach bardzo często można spotkać spłaszczonego robaka z czułkami oraz czerwonym pancerzem z dwoma czarnymi kropkami i trójkącikiem. Owadem o tak charakterystycznym ubarwieniu i wzorku jest kowal bezskrzydły. Jest to czerwono czarny robak należący do rodziny pluskwiaków, ale dla ludzi zupełnie niegroźny. Co więcej, można go uznać za bardzo pożytecznego w ogrodzie i domu, ponieważ żywi się komarami, mszycami i innymi mniejszymi robakami. W ogrodzie i lesie można go napotkać po wewnętrznej stronie większych liści. Widząc go tam, najlepiej pozostawić go w spokoju. Te czerwono czarne robaki w ogrodzie najczęściej występują całymi grupami. Jeżeli jest tak i u Ciebie, to możesz być spokojny o ewentualne niszczenie roślin przez mszyce i wciornastki. Tam, gdzie są kowale bezskrzydłe, tam mszyc nie ma.
Zobacz także czarne robaki w domu. Czy są groźne?
Poskrzypka liliowa
Jeżeli masz w ogrodzie lilie, bardzo możliwe, że zauważyłeś na nich czerwone robaczki z czarnymi nogami. Jest to gatunek chrząszcza o długości do 8 mm. Ma intensywnie czerwony pancerz oraz krótkie czarne nóżki. Poskprzypki liliowe to czerwono czarne robaki w ogródku, będące poważnym zagrożeniem dla lilii. Żerują one na tych kwiatach, składając w nich również jaja, z których wykluwają się larwy. Larwy w bardzo szybkim tempie doprowadzają do obumarcia roślin, intensywnie na nich żerują. Poskprzypka liliowa najchętniej wybiera następujące gatunki lilii: królewskie, szachownica, konwalia majowa i kokoryczka. Mogą także występować na warzywach uprawnych, takich jak cebula lub por.
Czy wiesz, że robaki w kuchni to poważne szkodniki i zmora wielu domów?
Czarno czerwone robaki w domu
W naszych domach również mogą pojawić się czerwono czarne robaki. Oprócz tych wymienionych powyżej przyniesionych do domu przypadkiem lub na roślinach możemy również mieć do czynienia z 2 pozostałymi gatunkami.
Zmorsznik czerwony
Jest to gatunek chrząszcza — szkodnika drewna. Są to latające robaki, nie większe niż 20 mm, o wydłużonym tułowiu, skrzydłach, czułkach i czarnej głowie. Do domów najczęściej wlatują samice zmorsznika, szukając tam bezpiecznego miejsca na złożenie jaj. Zmorszniki to owady żerujące na drewnie, głównie miękkim iglastym. Owad ten, a właściwie jego larwy, mogą stanowić poważne zagrożenie dla nieimpregnowanych konstrukcji drewnianych. Aby nie doprowadzić do dużych strat, konieczne jest nasączanie drewna środkami biobójczymi, zapobiegającymi rozwijanie się larw tych i innych szkodników.
Polecamy artykuł: robaki w łazience. Są w prawie każdym domu!
Ściga purpurowa
Inne robaki czarno czerwonego w naszych domach to np. ściga purpurowa. Podobnie jak w powyższym przypadku, ściga to także szkodnik drewna, przede wszystkim twardego liściastego. Najczęściej występuje w lasach bukowych, dębowych, ale także w sadach owocowych. Ma wydłużone ciało, czerwone pokrywy skrzydeł oraz trzy pary odnóży. Ten nieproszony gość może pojawić się w naszym domu przypadkiem, wniesiony wraz z drewnem do kominka.
Sprawdź, czy masz robaki w łóżku? Jeśli tak, to masz problem!
Czerwono czarne robaki: jak się pozbyć?
Prawdą jest, że wyżej wymienione czerwono czarne robaki na drzewach są poważnym zagrożeniem dla całej gospodarki leśnej. Mogą one doprowadzić do szybszego obumierania drzew, co grozi ich wycinką. Pozyskane w ten sposób drewno jest niepełnowartościowe i pozbawione naturalnej wytrzymałości. Jednym ze sposobów walki z tymi robakami, zarówno w lasach, jak i ogrodach, jest oprysk roślin. Stosuje się do tego specjalne środki owadobójcze, działające na dorosłe osobniki i larwy. Jest to dezynsekcja.
Moskitiery i rolety zewnętrzne pomagają chronić wnętrza domów przed dostaniem się do środka wyżej wymienionych robaków. Jeśli znajdziemy pojedyncze sztuki, należy je po prostu wyrzucić na zewnątrz. Źródłem pojawianie się czerwono czarnych robaków w domu może być przynoszone do środka drewno. Jeśli zbyt długo jest w wysokiej temperaturze, owady mogą z niego wychodzić i wędrować po mieszkaniu. Aby tego uniknąć, wystarczy nie gromadzić dużych zapasów drewna w domu, tylko na bieżąco przynosić je z zewnątrz.
Widziałeś latające robaki w domu? Sprawdź, co to mogło być.