Dezynsekcja ekologiczna

Dezynsekcjato proces, podczas którego dochodzi do wyeliminowania szkodników latających oraz biegających, które niszczą wszelkiego rodzaju rzeczy.

Coraz częściej mówi się, że metody chemiczne stosowane podczas dezynsekcji są szkodliwe nie tylko dla człowieka, ale zagrażają także środowisku naturalnemu. To właśnie dlatego coraz częściej odchodzi się od użycia środków chemicznych na rzecz stosowania metod w pełni ekologicznych.

Do zwalczania owadów i szkodników metodami ekologicznymi można zaliczyć wysoką temperaturę oraz fale elektromagnetyczne (mikrofale).

  • metoda z zastosowaniem wysokiej temperatury– polega na ociepleniu powietrza do temperatury około 60°C. Wówczas wszystkie drewniane elementy znajdujące się w pobliżu ulegną nagrzaniu. Taka temperatura powoduje wyparowanie wody z płynów fizjologicznych organizmu owada, a ponadto dochodzi do denaturacji białka, co oznacza, że szkodnik traci aktywność biologiczną. Powietrze nagrzewane jest w specjalnych urządzeniach, po czym następuje jego wprowadzenie do miejsca dezynsekcji.

  • metoda z zastosowaniem mikrofal– polega na oddziaływaniu pola na polarne cząsteczki wody, które podążają za zmiennym kierunkiem i zwrotem pola przy pomocy tarcia między sobą, tworząc tym samym ciepło. Metoda ta doprowadza szkodniki do hipotermii, po czym następuje śmierć. W niektórych przypadkach można także przeprowadzić dezynsekcję punktową, czyli zastosować mikrofale tylko na wybranym elemencie, który jest znacznie zainfekowany przez szkodniki.

Dodatkowo należy również wspomnieć o tym, że dezynsekcja ekologiczna przy pomocy mikrofal sprawdza się tylko przy temperaturach dodatnich.

Warto dodać, iż naukowcy pracują nad nowymi technologiami, w pełni ekologicznymi. W fazie badań znajdują się takie pomysły jak zastosowaniem w dezynsekcji promieni rentgenowskich oraz gamma, a także promieniowania jonizującego.

Wszystkie z wymienionych metod dezynsekcjisą w stu procentach ekologiczne, co oznacza, iż są przyjazne dla środowiska- nie niszczą go. Warto używać nowych technologii, aby w przyszłości żyć w zdrowej i czystej atmosferze.

TAGI: Dezynsekcja ekologiczna zboża, dezynsekcja warszawa, ekologia w walce z owadami, gdańsk zielone ddd,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.