Pluskwy to niewielkich rozmiarów owady, pasożytujące na człowieku i żywiące się jego krwią. Można je zaliczyć do jednych z najbardziej uprzykrzających życie stworzeń, a przy tym mogących przenosić różne choroby, wirusy i bakterie. Walka z pluskwami, aby miała szansę powodzenia, powinna mieć postać dezynsekcji profesjonalnymi środkami biobójczymi.
Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji pluskiew?
Co jest ważne, aby dezynsekcja miała szansę powodzenia i spowodowała eliminację dorosłych pluskiew, jak i nimf oraz jajeczek? Przede wszystkim należy bardzo starannie przygotować mieszkanie do dezynsekcji, postępując wg poniższych wskazówek.
- Wytypuj pomieszczenia, w których może być największa liczba pluskiew. W większości przypadków są to sypialnie i salony, a także pokoje z łóżkami i innymi meblami tapicerowanymi. To w nich owady znajdują największą ilość kryjówek, zapewniających im schronienie, szybki dostęp do żywiciela, a także miejsca, w których mogą zakładać gniazda i składać w nich jaja.
- Uzyskaj dostęp do trudno dostępnych miejsc. Gdzie ukrywają się pluskwy? Tam, gdzie jest ciemno i bezpiecznie. Są to zatem wszelkiego rodzaju szczeliny za listwami przypodłogowymi, tylnymi ściankami mebli, w szufladach, pod dywanami, obrazami, tapetami, wewnątrz gniazdek elektrycznych, a przede wszystkim w zakamarkach materacy oraz łóżek. W tym celu należy podnieść materac i postawić go obok łóżka, odsunąć meble od ścian, podnieść dywany. Warto w tym momencie odkurzyć odsłonięte miejsca, usuwając żywe i martwe owady i zapobiegając ich przedostaniu się do innych pomieszczeń (pamiętaj o utylizacji worka na śmieci z odkurzacza).
- Zadbaj o sprzęty elektryczne. Dezynsekcja mieszkania na pluskwy najczęściej ma postać oprysku lub zamgławiania. Oznacza to, że preparat chemiczny jest rozpylany w powietrzu i swobodnie opada na wszystkie przedmioty, także zasilanie elektrycznie. Aby nie doszło do ich uszkodzenia lub zwarcia prądu, urządzenia te należy odłączyć od zasilania i przykryć folią lub najlepiej wynieść do innego pomieszczenia. Masz wątpliwości czy dezynsekcja jest niebezpieczna? Przeczytaj ten artykuł.
- Chroń żywność i rośliny. Wiele uwagi należy poświęcić roślinom doniczkowym, a także jedzeniu. Żadne z nich nie może mieć kontaktu z substancją, którą wykonuje się dezynsekcję. Najbezpieczniej jest wynieść te rzeczy do innego pokoju, a jedzenie umieścić w szczelnie zamykanych pojemnikach i umieścić w szafkach, w których pluskiew na pewno nie ma.
- Zamknij okna i uszczelnij wentylację. Po wykonaniu oprysku lub zamgławiania należy pozostawić pomieszczenia zamknięte, tak aby preparat miał czas zacząć działać. W tym czasie wewnątrz pomieszczeń nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Czas, na jaki należy opuścić mieszkanie to ok. 8-12 godzin. Po powrocie należy go bardzo dokładnie przewietrzyć.
- Blaty, szafki, meble, podłogi i inne powierzchnie, z którymi środek na pluskwy mógł mieć kontakt, należy dokładnie umyć ciepła wodą z dodatkiem detergentu. Dezynfekcja po odpluskwianiu również może Ci pomóc.
- Odzież i pluszowe zabawki, w których również mogły schować się pluskwy, należy wyprać w pralce, w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, a następnie pozostawić na zewnątrz do wyschnięcia. W takiej temperaturze giną zarówno dorosłe pluskwy, jak i ich jajeczka.
Parownica na pluskwy to skuteczna metoda. Dowiedz się jakie urządzenie kupić.
Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji?
Odpluskwianie mieszkania to skuteczna metoda, która daje niemal natychmiastowe efekty. Po dezynsekcji mieszkania metodą oprysku lub zamgławiania ULV pluskwy będą żyły jeszcze do ok. 2 godzin. Po tym czasie dorosłe osobniki będą martwe i należy je usunąć odkurzaczem. Może się zdarzyć, że odpluskwianie przetrwają pojedyncze owady, którym udało się znaleźć lepsze kryjówki i uniknęły kontaktu z preparatem. Na takie owady można zastosować pułapki żelowe, rozmieszczone w potencjalnych miejscach, w których mogą przebywać. Aby dezynsekcja mieszkania była skuteczna, szczególnie w kontekście jajeczek pluskiew, po ok. 2-3 tygodniach należy zabieg powtórzyć. To właśnie po tym czasie z jajeczek mogą wychodzić młode larwy/ Jeśli zostaną pozostawione przy życiu, zamienią się w dorosłe pluskwy i ponownie zaczną się rozmnażać, infestując mieszkanie kolejny raz.
Ile kosztuje dezynsekcja pluskwy?
Koszt odpluskwiania mieszkania zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczeń i ich ilość, liczba przeprowadzonych zabiegów oraz metoda dezynsekcji. Porównując ceny w różnych firmach na terenie całego kraju, można wyciągnąć średnią w wysokości 350 do 430 zł za pojedyncze odpluskwianie mieszkania. Przypomnijmy, że zabieg ten powinien być przeprowadzony 2 lub 3-krotnie, dla uzyskania maksymalnej skuteczności. Znacznie tańsze może być odpluskwianie metodą żelową, zabieg ten kosztuje ok. 150 do 200 złotych. Metoda ta sprawdza się jednak w przypadku niewielkich infestacji, złożonych z małej liczby owadów.
Każdy ma insekty w domu. Sprawdź, które z nich są groźne.