parownica na pluskwy

Pluskwy to jedne z najtrudniejszych do zwalczania owadów, pasożytujących na człowieku. Wynika to między innymi z ich wrodzonej zdolności do ukrywania się w najmniejszych szczelinach, jak również wysokiej odporności na różne środki owadobójcze. Walki z pluskwami nie ułatwia również ich szybkie rozmnażanie się. Na szczęście jest jeden skuteczny sposób walki z pluskwami, ich larwami oraz jajeczkami. Jest nim wysoka temperatura, powyżej 45 stopni Celsjusza.

Czy parownica na pluskwy jest skuteczna?

Pluskwy są bardzo wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Wykorzystując tę wiedzę oraz specjalistyczne narzędzia, takie jak parownica na pluskwy, możliwe jest ich samodzielne zwalczanie. Należy jednak zaznaczyć, że dla uzyskania pełnej skuteczności zabiegów, należy je przeprowadzać wielokrotnie, za każdym razem bardzo dokładnie. Dezynsekcja parą może być wykorzystywana także do zwalczania innych owadów, takich jak pchły oraz karaczany.

Jak działa parownica do pluskiew?

Parownica na pluskwy to urządzenie zasilane elektryczne, służące do zwalczania tych insektów za pomocą gorącej pary. Pluskwy są wrażliwe na wysokie temperatury, a parownica wytwarza parę wodną o temperaturze powyżej 100°C, co skutecznie zabija pluskwy oraz ich jaja. Parownica do pluskiew ma kompaktowe, poręczne rozmiary, ułatwiające poruszanie się z nią w mieszkaniu, nawet małych pomieszczeniach. Z całym niezbędnym oprzyrządowaniem parownica waży ok. 2 do 3 kg. 

Integralnym elementem parownic są przystawki do niej, czyli różnego rodzaju końcówki: węże, ssawki itp, ułatwiające wprowadzanie pary do trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny pod i za meblami, ciasne przestrzenie w łóżku. Po napełnieniu urządzenia wodą, podłączeniu go do zasilania (niepotrzebne w przypadku urządzeń akumulatorowych) i włączeniu, znajdująca się wewnątrz grzałka podgrzewa wodę do temperatury ok. 105 stopni Celsjusza. W tym momencie wystarczy wcisnąć przycisk generowania pary, z dyszy zacznie się ona wydobywać pod zwiększonym ciśnieniem (ok. 3,5 bara).

W jaki sposób parownica zabija pluskwy?

 • Wysoka temperatura. Parownica emituje gorącą parę wodną. Kiedy jest ona bezpośrednio skierowana na obszar z pluskwami, podgrzewa je do temperatury, przy której nie mogą przetrwać. Uważa się, że ekspozycja na temperaturę już powyżej 45°C lub wyższą przez kilka minut skutecznie zabija pluskwy i ich jaja.
 • Penetracja parą wodną. Para jest w stanie przeniknąć do pęknięć, zakamarków i innych trudno dostępnych miejsc, gdzie pluskwy mogą się ukrywać i składać swoje jaja. Dlatego jest to jedna z metod, które mogą być używane do traktowania trudno dostępnych miejsc, w których pluskwa domowa najchętniej się ukrywa i zakłada gniazdo.
 • Zwalczanie pluskwy bez chemii. Jednym z głównych atutów parownic jest to, że nie używa się w nich chemikaliów. Czyni to tę metodę jeszcze bardziej przyjazną dla środowiska i bezpieczną dla ludzi i zwierząt domowych. Parownica na pluskwy jest szczególnie polecana wtedy, jeśli mają być zwalczane w miejscach pobytu małych dzieci, np. ich sypialni czy przedszkolach.
 • Dezynfekcja. Para wodna ma również działanie dezynfekujące. Oprócz tego, że skutecznie zwalcza organizmy żywe, usuwa również ich odchody pozostawione na twardych i gładkich powierzchniach.

Jak używać parownicy na pluskwy?

Używanie parownicy do pluskiew jest proste i wygodne. Kluczowe dla powodzenia procesu dezynsekcji metodą gorącej pary wodnej jest dokładność, a także staranne przygotowanie terenu. W tym celu warto postępować w niżej opisany sposób.

 1. Przygotowanie do dezynsekcji. Przed użyciem parownicy należy odkurzyć i wyczyścić miejsca, które mają być traktowane parą. Pozwoli to w sposób mechaniczny usunąć jak najwięcej pluskiew i ich jaj, pozostawiając ich ograniczoną ilość do zwalczania parą. 
 1. Dokładność. Podczas używania parownicy na pluskwy ważne jest, aby skrupulatnie omiatać parą każde miejsce przez ok. 3 minuty. Należy wykonywać powolne, płynne ruchy, upewniając się, że para dociera do wszystkich miejsc, gdzie pluskwy mogą się ukrywać.W dotarciu pary do najtrudniej dostępnych miejsc pomagają wymienne końcówki, które powinny być w zestawie z urządzeniem.
 1. Ostrożność. Podczas pracy z parownicą należy zachować ostrożność. Gorąca para może spowodować oparzenia na nieosłoniętych częściach ciała. Należy również pamiętać, że niektóre przedmioty mogą zostać uszkodzone lub zniekształcone przez gorącą parę. Urządzenia elektryczne, elektroniczne, a także książki i delikatne tekstylia powinny być odpowiednio zabezpieczone na czas używania parownicy na pluskwy.
 1. Sprzątanie po dezynsekcji gorącą parą. Kiedy zabieg zwalczania pluskiew parownicą zostanie ukończony, należy dokładnie odkurzyć całe pomieszczenie, usuwając z niego martwe owady, wylinki, nimfy i jajeczka. W tym przypadku również zaleca się użycie odkurzacza o dużej sile ssania oraz wielu cienkich przystawkach, pozwalających dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Jaka parownica na pluskwy?

W sprzedaży dostępne jest wiele modeli parownic na pluskwy, co nie ułatwia decyzji o wyborze tego najlepszego urządzenia. Aby choć trochę rozświetlić ten temat, przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący wyboru najlepszej parownicy na pluskwy.

 • Moc i temperatura. Aby para wodna była skuteczna na pluskwy, musi mieć odpowiednio wysoką temperaturę. Owady te giną już w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza. Dostępne w sprzedaży urządzenia osiągają znacznie wyższe parametry. Generowana przez nie para może mieć nawet 110 stopni Celsjusza, a ich moc to zwykle od 800 do 1200 W. Im większa będzie moc parownicy, tym szybciej będzie można wygenerować potrzebną ilość pary.
 • Ciśnienie robocze. Aby para wodna docierała do trudno dostępnych miejsc, musi być wyrzucana z dyszy pod wystarczająco dużym ciśnieniem. Większość sprzedawanych urządzeń pozwala na płynną regulację ciśnienia w przedziale od 2 do nawet 5 barów. Im większe jest ciśnienie, tym mocniejszy będzie strumień pary i dotrze ona na większe odległości, eliminując napotkane po drodze pluskwy i jajeczka.
 • Pojemność zbiornika. Im większy zbiornik w parownicy, tym urządzenie będzie mogło pracować dłużej bez konieczności robienia przerw na napełnianie. Jednocześnie zwiększy się rozmiar i waga urządzenia, co może je czynić mniej poręcznym. Dlatego do zastosowań profesjonalnych polecamy duże parownice z większymi zbiornikami. Są one przystosowane np. do zakładania na plecy. Mniejsze parownice ręczne dobrze sprawdzają się w użytku prywatnym, a ich zbiornik mieści zwykle od 150 do 300 ml wody.
 • Czas pracy. Ten parametr ściśle powiązany jest z pojemnością zbiornika oraz sposobem zasilania urządzenia. Jeśli jest ono zasilane przy pomocy przewodu podłączonego  do gniazdka, problem ten odpada. Jeżeli jednak jest to urządzenie akumulatorowe, trzeba pamiętać o konieczności cyklicznego ładowania akumulatorów. W tym przypadku przydatne będą dwie baterie, które można na przemian ładować i podłączać do parownicy.
 • Długość przewodu zasilającego. Parametr ten jest istotny w parownicach przewodowych. Dla pełnej wygody używania takiego urządzenia zalecamy wybierać modele z kablem długości 6 metrów i więcej. Eliminuje to potrzebę częstego przepinania wtyczki do innych gniazdek lub korzystania z przedłużacza.
 • Różnorodność dysz. Dobrze jest mieć parownicę, która w zestawie ma kilka rodzajów dysz i końcówek. Można dzięki nim uzyskać rozproszony lub skoncentrowany strumień pary. Dodatkowo w zestawie mogą występować szczotki różnej wielkości i gumowe zgarniacze, przydatne podczas czyszczenia parą różnych powierzchni.
 • Cena. Przedział cenowy parownic do pluskiew jest bardzo duży. Urządzenia te można kupić już od 150 złotych do nawet 2000 złotych za urządzenia dla profesjonalistów. Pewną wskazówką dotyczącą najlepszego wyboru mogą być komentarze na jego temat. Newralgiczne elementy, które najszybciej mogą ulec uszkodzeniu w niskiej jakości parownicach to elementy grzewcze. Aby przedłużyć ich żywotność, szczególnie jeśli woda w Twoim domu jest bardzo mocno zmineralizowana, jest regularne stosowanie odkamieniacza lub korzystanie z wody destylowanej, z której nie osadza się kamień na grzałce.

Odpowiadając zatem na pytanie, czy parownica na pluskwy jest skuteczna, odpowiedź brzmi tak. Jednak kluczem do tej skuteczności jest systematyczność i dokładność. Tak jak wyżej napisaliśmy, parownica zabija pluskwy i ich jaja, ale zabieg musi być kilkukrotnie przeprowadzany.