jak pozbyć się muszek owocówek

Muszki owocówki, znane również pod naukową nazwą drosophila melanogaster, to gatunek malutkich much, powszechnie występujących na całym świecie. Są one niewielkich rozmiarów, zazwyczaj około 2,5 mm długości, z czerwonymi oczami i prążkowanym tułowiem. Głównym pożywieniem owocówek są soki, drożdże i bakterie rozwijające się na mocno dojrzałych i przejrzałych lub fermentujących owocach. Muszki owocówki są uważane za szkodniki w domach, restauracjach, sklepach i innych miejscach, gdzie mają  dostęp do zgniłych owoców.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Muszki owocówki, jak wiele innych owadów, zazwyczaj pojawiają się tam, gdzie mają dostęp do swojego naturalnego pokarmu. W ich przypadku są to przede wszystkim przejrzałe, fermentujące owoce, a także inne roślinne materiały w stanie rozkładu. Muszki owocówki często spotyka się w domach, zwłaszcza w kuchniach, spiżarniach i piwnicach, gdzie mogą znaleźć zepsute owoce, warzywa lub resztki roślin. Muszki owocówki mają bardzo duże zdolności rozprzestrzeniania się. Mogą dostać się do domu przez otwarte okna, drzwi, szczeliny w ścianach lub podłogach, a także mogą być przenoszone w torbach na zakupy, zwłaszcza jeśli zawierają owoce.

Czy wiesz, co zrobić, jeśli masz pasożyty w domu?

Jak rozmnażają się muszki owocówki?

Samice owocówek składają jaja na powierzchni fermentujących owoców. Z jaj wylęgają się larwy, które następnie odżywiają się materią organiczną oraz bakteriami i drożdżami rozwijającymi się na tych owocach. Po kilku dniach larwy przepoczwarczają się i stają się dorosłymi owocówkami. Jeżeli zauważysz owocówki w domu, najważniejszą rzeczą jest usunięcie źródła pokarmu.  Muszki owocówki żyją średnio 40 dni. Jednak tempo ich rozmnażania się jest bardzo szybkie. Samica muszki tylko w jeden dzień może złożyć około 120 jaj.

Czym zwalczyć muszki owocówki?

Jeżeli masz problem z tymi latającymi owadami, na pewno chcesz wiedzieć, jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni i domu. Zwalczanie muszek owocówek może być trudne, zwłaszcza jeśli nie możemy wyeliminować źródła problemu. Dotyczy to np. domów i sklepów z dużą ilością owoców, które w naturalny sposób przyciągają muszki.

  • Kontrola produktów spożywczych. Najważniejszym krokiem jest usunięcie wszystkich przejrzałych lub fermentujących owoców i warzyw, które przyciągają muszki owocówki. Staranne czyszczenie kuchni, szafek, półek i pojemników do przechowywania jest kluczowe, aby owocówki nie znajdowały pożywienia. Pomocne są także specjalne pojemniki z przykrywką z siatki, w których bezpiecznie można przechowywać owoce.
  • Pułapki na muszki owocówki. Można je kupić jako gotowe produkty lub samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy wypełnić mały słoik lub kubek octem jabłkowym, lub inną fermentującą substancją (na przykład winem lub dojrzałym bananem), a następnie przykryć go folią spożywczą, w wykona się kilka małych otworów. Owocówki będą wlatywać do pułapki, ale już z niej nie uciekną.
  • Moskitiery. Jest to pośredni sposób na muszki owocówki, który wykazuje dużą skuteczność na inne owady. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, owocówki mogą przedostawać się przez niewielkie oczka siatki i wlatywać do kuchni, w której są dojrzałe owoce.
  • Lampa UV na owady. Kolejny dobrym sposób na muszki owocówki, prowadzący do ich szybkiej śmierci. Lampy owadobójcze przyciągają do środka różnego rodzaju latające insekty, a następnie powodują ich szybką śmierć przez porażenie prądem o niewielkim natężeniu.

Sprawdź, kiedy i dlaczego pojawiają się robaki w kuchni?

Domowy sposób na muszki owocówki

Jeżeli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na gotowe pułapki na muszki owocówki ani zakładać siatek do okien, przedstawiamy 5 prostych sposobów, jak pozbyć się owocówek tym, co masz w domu.

  • Butelka z resztką wina. To najprostszy sposób jak zwalczyć muszki owocówki niewielkim nakładem środków. Kup butelkę czerwonego słodkiego lub półsłodkiego wina i pozostaw na dnie około 2-3 cm. Następnie otwartą butelkę umieść w kuchni, w pobliżu owoców. Zapach wina przyciąga owocówki do środka butelki, z której nie potrafią się już wydostać.
  • Ocet jabłkowy. Jest to dobry i tani sposób jak wytępić muszki owocówki z domu. Do szklanki lub słoika wlewamy około 150 ml octu, a następnie przykrywamy to folią spożywczą, w której nakłuwamy kilka otworów. Owocówki będą przez nie dostawać się do środka naczynia, z którego już nie uciekną.
  • Cytrynowa pułapka. Pomimo że cytryny nie są słodkie, to jednak przyciągają do siebie muszki owocówki. Kolejny sposób jak pozbyć się owocówek to umieścić kilka plasterków cytryny w miseczce i zalej je wyciśniętym z niej sokiem. Następnie powtórz ten sam krok co wyżej, czyli przykryj naczynie dziurkowaną folią.
  • Skuteczna pułapka z płynem do naczyń. Bardzo skuteczny sposób jak pozbyć się muszek owocówek to przygotowanie mieszaniny wody, soku jabłkowego i niewielkiej ilości płynu do naczyń. Ten ostatni składnik jest kluczowy, ponieważ odpowiada za lepkość uzyskanej cieczy, z której owocówki nie będą mogły się wydostać.
  • Mleko, cukier i pieprz. Czy wiesz, że te 3 składniki to najskuteczniejszy domowy sposób na muszki owocówki? Do 250 ml mleka dodaj 4 łyżeczki cukru i 2 łyżeczki mielonego pieprzu. Następnie wszystko zagotuj na małym ogniu przez 10 minut i przelej do talerza na zupę. Mikstura swoim zapachem bardzo przypomina dojrzałe owoce, przyciągając do siebie owocówki i więcej nie pozwalając im odlecieć.

Polecamy także artykuł: małe brązowe robaki w domu.

Jak wytępić muszki owocówki?

Muszki owocówki w naturalny sposób występują wokół nas. Można ich pozbyć się z domu, ale nie na stałe. Dlatego tak ważne jest to, aby poznać sposoby na odstraszanie owocówek. W tym mogą natomiast pomóc naturalne zapachy, których muszki owocówki bardzo nie lubią.

Jak pozbyć się muszek owocówek przy pomocy intensywnie pachnących produktów? To proste. Umieść w kuchni doniczki ze świeżą miętą, bazylią oraz goździki. Są to zapachy nielubiane przez owocówki, od których starają się trzymać daleko. Pamiętaj o tym, że jeśli skala problemu z owocówkami jest naprawdę duża i nie możesz sobie poradzić z nim sam, do pomocy masz firmy DDD. Profesjonalnie wykonana przez nich dezynsekcja, już po jednym zabiegu pozwala uwolnić się od uciążliwych muszek owocówek.