latajace robaki

W każdym domu można spotkać latające robaki. Dla większości osób są to niepożądani goście, których jak najszybciej należy się pozbyć. Jeśli i Tobie przeszkadzają małe latające robaczki w domu, chcesz wiedzieć co to za gatunek oraz czy są niebezpieczne, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Latające robaki: rodzaje

Latające owady towarzyszą nam każdego dnia. Są to jednak gatunki bardzo popularne, z którymi zdążyliśmy się już oswoić. Zaliczyć można do nich komary, muchy, biedronki, osy, pszczoły, a nawet mole czy pewne gatunki karaczanów. Kiedy jednak zauważymy inne latające robaki, których do tej pory nie było w naszym domu, włącza to w naszej głowie lampkę ostrzegawczą. Co to za owady? Czy są niebezpieczne? Sprawdź to,  być może to jedne z tych opisanych poniżej. 

Małe latające robaczki

Ćmianki

Jeśli widziałeś latające robaki w domu, których małe skrzydła są zaokrąglone i pokryte gęstą szczeciną, to najpewniej są to ćmianki. Nie przekraczają one 5 mm długości i są podobne do ćmy. Ćmianki mają charakterystyczne oczy po bokach głowy oraz parę czułek. Owady te często zamieszkują tereny zasiedlone przez ludzi, można je również spotkać nad rzekami i jeziorami. Ćmianki to domowe robaki latające, które lubią wilgotne pomieszczenia, jak łazienka lub kuchnia. Po zmroku przyciąga je światło. Ćmianki bardzo często przebywają w kanałach kanalizacyjnych oraz szambach. Pomimo że nie gryzą, to jednak mogą przenosić na sobie bakterie i inne zanieczyszczenia, działając alergennie na ludzi.

Ten artykuł może Cię zainteresować: czarne robaki w domu — skąd się biorą i jak je zwalczyć?

Żywiak chlebowiec

Jest to mały latający chrząszcz koloru brązowego. Żywiaka bardzo łatwo rozpoznać, jeśli trochę uważniej mu się przyjrzymy. Na pokrywach skrzydeł ma malutkie kropeczki układające się w pasy. Segmentowa budowa ciała to kolejna charakterystyczna cecha żywiaka, jak i wszystkich chrząszczy. Żywiak chlebowiec to szkodnik kuchenny, żywiący się sypkimi produktami spożywczymi, jak kasza, mąka, kakao, a nawet herbata. Samice składają w tych produktach swoje jaja, z których wykluwają się larwy. O ile jajeczka żywiaka chlebowca są trudne do zauważania, o tyle same larwy trudno przeoczyć. Mają około 5 mm długości, są owłosione, koloru białego i mają ciemniejszą główkę. Żywiaki chlebowce to robaki latające, które jednak częściej przynosimy do domu ze sklepu, niż same przyfruną do nas przez otwarte okno.

Przeczytaj i dowiedz się jak sprawdzić, czy masz robaki w łóżku.

Szubak dwukropek

Ten mały latający robak liczy około 6 mm długości. Ma chitynowy pancerz koloru czarnego z dwoma charakterystycznymi białymi kropkami. Są to małe latające robaki, które pojawiają się w naszych domach w poszukiwaniu pożywienia. Niestety są to szkodniki, zjadające nie tylko inne owady, ale także naturalne tkaniny, produkty spożywcze, książki, tapety, a nawet suszone kwiaty. Szubaki, kiedy pojawią się w domu, mogą złożyć w nim jaja. Wylęgną się z nich larwy, które są jeszcze bardziej żarłoczne od dorosłych osobników i to one odpowiadają za największe zniszczenia.

Małe szkodniki czy pożyteczne owady? Czerwone robaki w domu.

Pozostałe latające małe robaczki w domu

Powyżej wymieniliśmy tylko trzy gatunki małych latających robaków, które można spotkać w domu. Jest ich jednak znacznie więcej, począwszy od dobrze wszystkim znanych much, przez biedronki, aż po inne gatunki chrząszczy.

Duże robaki latające

Spuszczel pospolity

Jest to latający owad o długości 25 mm, ciemnej barwie i długim, płaskim ciele. Jest uważany za szkodnika drewna, w którym drąży korytarze i składa jaja. Spuszczele pospolite to duże robaki latające, ale trzeba zaznaczyć, że nie robią tego z gracją. Latanie nie jest u nich dobrze rozwiniętą funkcję. Jeżeli owad pojawi się w naszym domu, oznacza to, że szuka bezpiecznego miejsca, w którym może złożyć jaja. Nie jest to dobra wiadomość, gdyż wykluwające się z jajeczek larwy niszczą elementy drewniane. Te robaki ze skrzydłami są prawdziwym zagrożeniem dla domów z drewna oraz drewnianych kościołów, mogąc je w bardzo krótkim czasie uszkodzić. Pojedyncza samica może złożyć nawet 200 jajeczek, z których już po 5 dniach wylęgają się larwy.

Zastanawiasz się, dlaczego masz robaki w kuchni? Znamy odpowiedź!

Mącznik młynarek

Są to czarne, duże latająca robaki z rodziny chrząszczy. Ich wielkość to od 1,5 do 2,5 cm. Mącznik młynarek ma segmentową budowę ciała, 3 pary odnóży, czułki, a jego ciało jest wydłużone i spłaszczone. Pokrywa skrzydeł jest połyskująca. Z uwagi na duży rozmiar oraz ciemny kolor, bardzo łatwo zauważyć go na różnych powierzchniach. Niestety mącznik młynarek to także szkodnik żywiący się mąką, bułką tartą, płatkami, otrębami, a nawet przyprawami. W produktach tych samice mącznika składają jaja, z których wylęgają się larwy. Mogą one osiągnąć nawet 3 cm długości. W początkowym stadium są jasne, później ich kolorach zmienia się na jasnopomarańczowy.

Czy mikroskopijne robaczki w domu zagrażają zdrowiu?

Latające robaki w domu

Pojawienie się w domu latających robaków może być spowodowane kilkoma rzeczami. Po pierwsze są to otwarte wieczorem okna i włączone światło. Światło działa przyciągająco na wiele owadów, które wtedy z łatwością znajdują sobie drogę do naszego domu. Po drugie, robaki w domu ze skrzydłami mogą się wziąć również ze sklepu. Jeśli kupimy w nim zanieczyszczoną larwami mąkę lub kaszę, po pewnym czasie z torebek wyfruną dorosłe osobniki, które będą szukać nowych kryjówek w domu i składać w nich swoje jaja.

Gdzie ukrywają się robaki w łazience i dlaczego tam są?

Latające robaki w domu: jak się ich pozbyć?

Jest kilka skutecznych sposobów na małe latające robaczki w domu. Można je podzielić na profilaktykę, czyli zapobieganie ich przedostawaniu się do środka oraz eliminację, czyli aktywne zwalczanie insektów. W tym pierwszym pomoże założenie siatki w oknach i uszczelnienie otworów. Aktywne metody zwalczania latających robaków to dezynsekcja, a także: specjalne pułapki wabiące na owady, lampy owadobójcze i generatory dymu.