meszki w domu

Meszki to małe, natrętne owady występujące na całym świecie, w różnych środowiskach, takich jak lasy, łąki, bagna, obszary nadbrzeżne i oczywiście w miastach. Charakterystyczną cechą meszek jest ich ukłucie, które może być bardzo dokuczliwe. Meszki są krwiopijcami i samice potrzebują krwi do rozwoju jaj. Często atakują zwierzęta domowe, dzikie zwierzęta i ludzi, szczególnie w pobliżu wilgotnych miejsc.

Skąd się biorą meszki w domu?

Meszki są owadami, które zazwyczaj występują na zewnątrz budynków. Jednak czasami mogą również przedostawać się do wnętrza domów, stając się dla jego mieszkańców poważnym problemem. Oto kilka możliwych sposobów, przez które mogą się pojawić meszki w domu.

 • Otwarte drzwi i okna. Meszki w domu mogą się pojawić wtedy, gdy drzwi lub okna są do niego otwarte. Na takie ryzyko narażone są osoby mieszkające w pobliżu lasów, bagien, stawów i rzek.
 • Szczeliny. Meszki są bardzo małymi owadami, które mogą przecisnąć się przez najmniejsze szczeliny w oknach, drzwiach lub ścianach. Jeśli jest to stary dom z niezabezpieczonymi otworami, mogą się nimi przedostawać nie tylko meszki, ale i inne insekty w domu.
 • Przenoszenie przez ludzi i zwierzęta. Meszki mogą zostać przeniesione do domu przez ludzi lub zwierzęta, które miały kontakt z tymi owadami na zewnątrz. Na przykład, gdy wchodzimy do domu po przebywaniu na świeżym powietrzu w miejscach, gdzie są meszki, może się zdarzyć, że niektóre z nich dostaną się razem z nami do wnętrza.
 • Rośliny, kwiaty, owoce: Niektóre gatunki meszek mogą być przyciągane przez zapachy roślin, kwiatów oraz dojrzałych i gnijących owoców. Jeśli w domu masz wiele roślin doniczkowych lub kwiatów, meszki mogą być bardziej skłonne do wnikania do jego wnętrza. Podobnie się dzieje, kiedy przechowujesz niezabezpieczone owoce.

Co na meszki w domu?

Jeśli masz problem z tymi owadami, na pewno chcesz poznać sposób na meszki w domu. Czy taki istnieje? Oczywiście, że tak. Po pierwsze z pomocą przychodzi dezynsekcja pomieszczeń, w których występują. Metoda ta doskonale się sprawdza przy większych infestacjach. Jednak w wielu przypadkach wystarczy zastosowanie niżej wymienionych metod.

Jak zwalczyć meszki w domu?

 • Siatki do okien. Meszki w domu się nie pojawią, jeśli w drzwiach i oknach założysz moskitiery. Zapobiegają one wnikaniu meszek i innych owadów do wnętrza domu. Upewnij się, że siatki są w dobrym stanie i nie mają żadnych uszkodzeń oraz że zostały dobrze zamocowane na całym swoim obwodzie. 
 • Środki odstraszające owady. Użyj sprzedawanych w sklepach ogrodniczych środków  odstraszających owady w domu, takich jak spraye, kremy lub lotiony. Zawierają one substancje odstraszające meszki. Nakładaj te środki na odkryte części ciała, zwłaszcza na miękkie miejsca narażone na ukąszenia meszek.
 • Ograniczanie wilgoci. Meszki często lubią wilgotne środowiska, dlatego warto ograniczać ją w domu. Upewnij się, że nie ma w nim wycieków z instalacji wod-kan lub wilgoć nie podchodzi do piwnicy. W uzyskaniu optymalnego poziomu wilgoci w powietrzu pomogą osuszacze powietrza.
 • Lampy owadobójcze. Co jest dobre na meszki w domu? Oczywiście specjalne lampy owadobójcze UV. Przyciągają one meszki, a następnie rażą impulsem elektrycznym. Jest to metoda bezpieczna, czysta, szybka i humanitarna.
 • Czyszczenie i utrzymanie porządku. Jednym z lepszych sposobów na to, jak zwalczyć meszki w domu, jest jego regularne sprzątanie. Szczególnie dotyczy to miejsc, gdzie meszki mogą się rozmnażać. Są to zazwyczaj wilgotne okolice zlewów, koszy na śmieci i kompostowników. Na meszki pomaga również odkurzanie podłogi, które pozwala usunąć jaja i larwy tych owadów.
 • Profesjonalne usługi DDD. Jeśli problem z meszkami w domu jest poważny i nie możesz sobie poradzić samodzielnie, warto skonsultować się z profesjonalną firmą zajmującą się kontrolą owadów. Specjaliści będą w stanie ocenić sytuację, zastosować odpowiednie metody i środki, aby w rezultacie uwolnić Cię od tego latającego problemu.

Domowe sposoby na meszki w domu?

Jednym z lepszych sposobów na małe latające owady są zapachy, których nie lubią. Sprawdź, co odstrasza meszki w domu? 

 • Zapachy. Tak samo, jak w przypadku innych gatunków owadów, meszki w domu nie lubią intensywnie pachnących roślin lub wykonanych na ich bazie olejków eterycznych. Najlepiej sprawdza się olejek lawendowy, eukaliptusowy, cytrynowy lub miętowy. Możesz go rozcieńczyć kilkoma kroplami wody i takim roztworem spryskać miejsca wokół okien, drzwi i innych miejsc, gdzie meszki mogą się pojawiać. Podobną skuteczność ma octan etylu, czyli najzwyklejszy kuchenny ocet spirytusowy.
 • Wentylacja: Meszki preferują niewłaściwie wentylowane i wilgotne pomieszczenia. Zapewniając dobrą wentylację w domu, można w dużym stopniu zminimalizować ryzyko pojawienia się meszek. Jednocześnie dobra wentylacja pomaga uzyskać odpowiedni poziom wilgoci powietrza, co także zniechęca meszki do pojawienia się w domu.
 • Pułapki. Dobry i tani sposób na meszki w domu to samodzielnie przygotowane pułapki na małe latające robaki. Pułapkę taką możesz kupić w wielu sklepach lub stworzyć ją samemu, ze składników dostępnych w każdym domu. Zasada działania pułapek na meszki w domu jest taka sama jak w przypadku innych szkodników. Zwabić do środka i nie wypuścić na zewnątrz.

Instrukcja wykonania pułapki na meszki w domu

Co będzie potrzebne?

 • mała miska lub niewielki pojemnik,
 • woda,
 • ocet jabłkowy lub sok z cytryny,
 • kilka kropel płynnego detergentu do naczyń,
 • plastikowa folia lub siatka.

Opis czynności krok po kroku.

 1. Wlej do miski lub pojemnika wodę, aby przykrywała dno na kilka centymetrów.
 1. Dodaj do wody trochę cukru lub soku owocowego.
 1. Następnie dodaj kilka kropel płynnego detergentu do naczyń. Detergent zmniejszy napięcie powierzchniowe wody, powodując, że meszki będą miały trudności z uniesieniem się na powierzchnię i utrzymywaniem się na wodzie.
 1. Przykryj miskę lub pojemnik plastikową folią, lub siatką, aby utworzyć prowizoryczne wieko. Możesz przymocować folię lub siatkę gumką dookoła krawędzi miski, aby zapobiec ucieczce meszek.
 1. Zrób kilka otworów w folii lub siatce, wystarczająco dużych, aby meszki mogły się dostać do wnętrza pułapki.
 1. Umieść pułapkę w miejscach, gdzie często pojawiają się meszki, na przykład przy drzwiach, oknach, na tarasie czy balkonie.

Meszki będą przyciągane do pułapki przez zapach cukru lub owoców. Gdy wejdą do środka, utkną w wodzie z detergentem i nie będą w stanie się wydostać. Pamiętaj jednak o tym, że ta domowa pułapka może pomóc złapać niektóre meszki, ale nie jest to ostateczne rozwiązanie problemu. Warto stosować także środki odstraszające i zapobiegawcze, dzięki którym skutecznie można kontrolować meszki w domu.