Czym jest pluskwa domowa
Pluskwa domowa to gatunek pasożytniczych, odżywiających się ludzką krwią owadów.
Nazwa pluskwy domowej (pluskwy łóżkowej) pochodzi od jej preferowanego siedliska którym są ciepłe domy, a zwłaszcza okolice i wnętrza łóżek. Pluskwy domowe są aktywne głównie nocą, ale zdarza się im żerować również w dzień. Zwykle żerują na swoich gospodarzach nie zauważone. Istnieje długa lista niekorzystnych konsekwencji dla osób w których domach znajdują się pluskwy. Są to między innymi ślady ugryzień, wysypki skórne i alergie. Na szczęście w przeciwieństwie do innych żywiących się krwią zwierząt jak na przykład komary nie stwierdzono aby pluskwy przenosiły choroby na ludzi.
Historia pluskiew – skąd się wzięły pluskwy
Pluskwy towarzyszą nam od tysiącleci. Wspominali o nich Arystoteles i pisarze rzymscy. Liczne są też informacje na temat występowaniu pluskiew pochodzące z okresu średniowiecza. Pluskwy były poważnym problemem jeszcze podczas drugiej wojny światowej kiedy to powszechnie występowały w bazach wojskowych. W latach czterdziestych dwudziestego wieku udało się wyplenić pluskwy w większości państw wysokorozwiniętych, ale od około 20 lat obserwuje się stały wzrost ich liczebności. W wielu państwach słabiej rozwiniętych pluskwy pozostawały poważnym problemem przez cały czas. Podejrzewa się, że za wzrost liczebności pluskiew, który nastąpił w ostatnich latach wynika z nabycia przez nie odporności na pestycydy, zakazów stosowania silnych pestycydów i zwiększonej częstotliwości podróży wśród ludzi.
Wykrywanie pluskiew
Diagnoza zaatakowania przez pluskwy obejmuje zarówno znalezienie ich w łóżku lub jego okolicach jak i wystąpienie świadczących o ich ataku objawów.
Jak wygląda pluskwa (Morfologia)
Pluskwy są spłaszczone, owalne i nie mają tylnych skrzydeł. Przednie skrzydła pluskiew są szczątkowe. Osobniki dorosłe pluskiew osiągają od 4 do 5 milimetrów długości i od 1,5 do 3 milimetrów długości. Świeżo wylęgnięte nimfy pluskiew domowych są półprzezroczyste i jaśniejsze od osobników dorosłych.
Temperatura i wilgotność a pluskwy
Pluskwy domowe potrafią przeżyć w szerokim zakresie temperatur i warunków atmosferycznych Jeśli temperatura powietrza spada poniżej 16,1 stopnia Celsjusza osobniki dorosłe pluskiew wchodzą w stan semihibernacji. W temperaturze wynoszącej – 10 stopni Celsjusza pluskwy domowe mogą przetrwać do pięciu dni, a w temperaturze wynoszącej -32 stopnie Celsjusza giną po 10 minutach. Pluskwy domowe wykazują wysoką tolerancje na wysychanie, która wzrasta wraz z ich wiekiem.
Żerowanie pluskiew
Pluskwy domowe odnajdują swoich gospodarzy głównie poprzez wykrywanie dwutlenku węgla wydzielanego przez potencjalnego gospodarza i ciepłoty jego ciała. W trakcie swojego ataku pluskwy przekłuwają się przez skórę i wstrzykują w nią antykoagulanty i leki przeciwbólowe. U niektórych spośród zaatakowanych prowadzi to do bardzo silnych reakcji alergicznych. Pluskwy potrafią przeżyć nawet rok bez pokarmu, ale w sprzyjających temperaturach i w warunkach wysokiej dostępności pożywienia zazwyczaj pożywiają się raz na 5-10 dni.
Rozwój pluskiew
W przeciwieństwie do innych gatunków owadów wśród pluskiew może występować kazirodztwo. Największym zainteresowaniem wśród samców pluskiew cieszą się samice, które nie dawno odżywiały się krwią. Cykl życia pluskiew trwa dwa miesiące co jest stosunkowo długim okresem jak na ektopasożyta. Płodne samice pluskiewmające dostateczny dostęp do pożywienia składają od trzech do czterech jaj dziennie przez cały okres swojego rozwoju. W ciągu całego swojego życia pojedyncza samica pluskwy może złożyć do 500 jaj.
Samice pluskiew są nieco większe od samców i maja bardziej zaokrąglone brzuchy. Samce pluskiew domowych nie potrafią rozpoznawać płci pluskiew co sprawia, że często zdarza się, że próbują kopulować z samcami zwłaszcza z tymi, które niedawno pożywiały się krwią.
Gdzie występują pluskwy
Pluskwy domowe mogą występować pojedynczo, ale mają one silną tendencję do gromadzenia się. Choć są zwierzętami pasożytniczymi tylko podczas krótkich momentów żerowania są fizycznie związane ze swoimi gospodarzami. Natychmiast po zakończeniu żerowania pluskwy wracają do miejsc w których zazwyczaj bytują. Pluskwy kiedy nie pożywiają się bytują w różnorakich szczelinach i zakamarkach domów i hoteli. Pluskwy domowe mogą „mieszkać „ w najróżniejszych miejscach włącznie z bagażem, wnętrzami pojazdów i wnętrzami gniazdek elektrycznych. Pluskwy domowe często żerują na psach i kotach mimo iż ich preferowanymi gospodarzami są ludzie. W wykryciu obecności pluskiew pomaga wydzielany przez nie zapach gnijących malin. Istnieją nawet psy specjalnie szkolone do wykrywania tego właśnie zapachu.
Ugryzienia pluskiew i skutki ataków pluskiew
Pluskwy wysysają ludzką krew. W miejscach w których żerowały pluskwy pojawiają się reakcje skórne. Zasięg reakcji skórnych uzależniony jest od wrażliwości ukłutego człowieka i miejsca ukłucia. W miejscu ukłucia pojawia się nieregularne zaczerwienienie, obrzęk i twardy pierścień. Ślina i wydzieliny gruczołów zapachowych pluskiew mogą powodować ataki kaszlu, podrażnienia błon śluzowych i ataki astmy.
Pluskwy wywierają niemały wpływ na psychikę osób mieszkających w zapluskwionych mieszkaniach. Jeśli masz pluskwy w mieszkaniu to nie bardzo możesz zaprosić kogoś na noc bo jeśli ten ktoś rano obudzi się z ugryzieniami pluskiew to może być to jego/jej ostania wizyta. Wiele osób mających pluskwy w domu z niepokojem myśli o zbliżającej się nocy. Nie mogą spać. Zdarzają się ludzie całymi nocami czuwający bezsennie by nie zostać zaatakowanymi w trakcie snu. Dzień to kilka godzin spokoju, ale niestety dzień szybko mija. Czasami wstajesz, jesz śniadanie, robisz sobie kawę, patrzysz na zegar i okazuje się, ze już jest wieczór. Wieczór to już prawie noc. Kiedy będzie noc znów będziemy musieli iść spać, a gdy pójdziemy spać zaatakują nas krwiożercze pluskwy.
W południowej i Zachodniej Afryce pluskwy przenoszą zapalenie wątroby typu B.
Zapobieganie pojawieniu się pluskiew
Krwiopijne pluskwy zdecydowanie nie są zwierzętami które chcielibyśmy mieć w swoim domu. Ale jak zapobiec pojawieniu się pluskiew? Co zrobić żeby w naszym domu nie było pluskiew? Aby pluskwy nie pojawiły się w naszym domu należy przede wszystkim zadbać o owadoszczelność budynku w którym mieszkamy. Wszelkie szpary przez które pluskwy mogą przechodzić do naszego mieszkania z zewnątrz powinny zostać pozatykane. Wszelkie przynoszone do domu przedmioty powinny być przeglądane, aby wyeliminować ryzyko przeniesienia w nich pluskiew do naszego mieszkania. Na strychach i piwnicach należy utrzymywać porządek i wyrzucać z nich przedmioty w których mogą ukrywać się pluskwy.
Jak zwalczyć pluskwy domowe
Naturalnymi wrogami pluskiew domowych są karaluchy, mrówki, pająki i roztocza, ale zwalczanie pluskiew metodami biologicznymi jest wyjątkowo niepraktyczne.
Jak pozbyć się pluskiew z domu?
Istnieje szereg tradycyjnych metod zwalczania pluskiew polegających na stosowaniu roślin takich jak czarny pieprz, henna, dzika mięta i inne. W przeszłości istniały liczne nietypowe sposoby na pluskwy. Używano na przykład liści fasoli, które wychwytywały te owady. Liście fasoli były następnie niszczone razem z owadami.
Zwalczanie pluskiew jest wyjątkowo trudne i skomplikowane dlatego najlepiej powierzyć je specjalistycznej firmie. Niefachowe zwalczanie pluskiew nie tylko może być nieskuteczne, ale może mieć negatywne działanie na zdrowie przeprowadzających niefachowe zabiegi osób.