Srebrzyki (rybiki cukrowe) – czym są?
Rybiki cukrowe zwane też srebrzykami to “małe srebrne robaczki biegające w łazience”, charakteryzują się rozwojem prostym, a ich aparaty gębowe są typu gryzącego, mogą mieć nawet 10 mm długości i głównie żyją przez ponad 7 lat. Ich charakterystyczną cechą dzięki której otrzymały swoją nazwę jest srebrzyste ubarwienie, nie posiadają one skrzydeł co uniemożliwia im przemieszczanie się na duże odległości.
Jednak główna ich cecha jest zwinność i szybkie poruszanie się po powierzchniach, przez co trudno je schwytać. Prowadzą głównie nocny tryb życia i nie lubią światła. Uważa się ogólnie że rybiki, nie przenoszą zarazków i chorób. To nie zmienia jednak faktu, że niewiele osób uważa je po prostu za swoich sąsiadów. Dlatego są zwalczane za pomocą metod ekologicznych, jak i przy wykorzystaniu substancji chemicznych.
Jak wygląda rybik cukrowy?
Wygląd rybika cukrowego jest bardzo charakterystyczny w związku z czym trudno jest go pomylić z innymi gatunkami owadów. Z owadów występujących w Polsce jedynie blisko z nim spokrewniony rybik piekarniany jest do niego podobny.
Ciało rybika cukrowego w przedniej części jest dość szerokie, ale zwęża się ku tyłowi. Krótkie odnóża rybików cukrowych zakończone są składającą się z trzech członów stopą. Bez szczecin, styli, czułek i nóg ciało rybików cukrowych kształtem przypomina wydłużoną kroplę wody.
Srebrzyk osiąga do 10 milimetrów długości. Brunatnawe lub szare łuski nadają mu metaliczny połysk. Odnóża i spodnia część ciała są minimalnie jaśniejsze od reszty ciała. Czułki rybików cukrowych są proste, długie, biczykowate, skierowane do przodu i składają się z wielu członów. Ich długość dochodzi do ¾ długości ciała. Szczeciny, które pokrywają ciało rybików cukrowych są gładkie i nie mają zadziorów. Trzy długie szczeciny znajdują się na końcu ciała rybika cukrowego. Oprócz tych szczecinek na końcu odwłoka znajdują się również style których są 2 lub 3 pary. Oczy rybika cukrowego składają się z 12 ommatidów. Wygląd poszczególnych segmentów tułowiowych rybika cukrowego jest dość podobny. Na każdym z nich znajduje się para odnóży. Mimo iż odnóża te zakończone są ostrymi pazurkami rybiki cukrowe nie chodzą po pionowych, gładkich powierzchniach.
Jak wspominaliśmy jedynym owadem przypominającym rybika cukrowego żyjącym w Polsce jest rybik piekarniany. Czym różni się on od rybika cukrowego? Jest on dłuższy i bardziej krępy. Pokrywające go łuski są czarne lub żółtawe, a jego czułki szczeciny są znacząco dłuższe niż jest to w przypadku rybika cukrowego.
Do rybika cukrowego podobne są również inne gatunki rybików, ale nie występują one w Polsce. Bardzo powszechne są za to poza Polską. Pojawiają się nawet na Antarktydzie, choć najliczniejsze są w miejscach o cieplejszym klimacie. Najwięcej przedstawicieli tej rodziny żyje na południowoafrykańskiej pustyni Namib.
Występowanie rybików cukrowych
Rybiki lubią ciepło i wilgoć dlatego uważa się, że trafiły do nas z tropików. Można je najczęściej spotkać w kuchniach, łazienkach i pozostałych ciepłych i wilgotnych miejscach domu, mieszkania. Dlatego należy zadbać o czystość i suchość pomieszczenia, a rybiki same po pewnym okresie zaczną opuszczać miejsce bytowania z powodu niekorzystych warunków życia. Jeśli miejscem ich występowania są kuchnie należy uniemożliwić im dotarcie do pokarmu – dokładnie sprzątać pomieszczenie. Jak każde stworzenie srebrzyk również posiada naturalnych wrogów w postaci: pająka i skorka pospolitego.
Miejsca bytowania rybików cukrowych to:
- Łazienki (tutaj rybiki pojawiają się najczęściej ze względu na wilgoć)
- Kuchnie
- Ciepłe i wilgotne miejsca w domach
Rozmnażanie się i rozwój rybików cukrowych
Jaja rybików cukrowych mają owalny kształt. Są one szerokie na milimetr i długie na 1,5 milimetra. Po złożeniu są one białe i gładkie Podczas swojego rozwoju marszczą się one i kurczą. Po wyjściu z jaja larwa rybika cukrowego ma 2 milimetry długości. Jest mlecznobiała. Na jej ciele nie ma wyrostków, ani szczecin. Łuski rybika cukrowego pojawiają się dopiero po trzecim linieniu. Po czwartym linieniu pojawia się pierwsza para styli, a druga para po ósmym lub dziewiątym linieniu.
Rybik cukrowy przekształca się w mogącą się rozmnażać postać dorosłą po dziesiątym linieniu. Rybiki cukrowe żyją dość długo jak na owady. Przy temperaturze wynoszącej 27 stopni Celsjusza żyją one przez 3,5 roku. W wyższych temperaturach czas życia rybików cukrowych skraca się. Przy temperaturze wynoszącej 29 stopni Celsjusza owady te żyją 2 lata, a przy temperaturze wynoszącej 32 stopnie Celsjusza półtora roku. Jaja składane są przez rybiki cukrowe latem pojedynczo lub w liczących do 3 jaj grupach. Mogą być one składane na pokarmie lub w szczelinach. Pojedyncza samica rybika cukrowego składa około 100 jaj. Rozwój jaj może następować w temperaturze wynoszącej od 22 do 37 stopni Celsjusza i jest on szybszy w wyższych z mieszczących się w tym przedziale temperatur. Przy temperaturze wynoszącej 32 stopnie Celsjusza rozwój ten trwa 19 dni.
Przy 22 stopniach Celsjusza wydłuża się on do 43 dni. W warunkach niskiej wilgotności może dojść do zaschnięcia jaj rybika cukrowego przy czym im wyższa jest temperatura tym wyższa musi być wilgotność aby nie doszło do zaschnięcia jaj. Rozwój jaj rybika cukrowego przy temperaturze wynoszącej 27 stopni Celsjusza trwa od trzech do czterech miesięcy. Rybiki cukrowe są mało odporne na działanie niskich i wysokich temperatur oraz na niską wilgotność powietrza. Wymagania te wynikają z faktu, że te małe srebrne robaczki wywodzą się z rejonów tropikalnych.
Zwyczaje rybika cukrowego
Rybiki cukrowe w domu dość rzadko żerują w dzień. Prowadzą głównie nocny tryb życia. Zaskoczone nagłym pojawieniem się światła podczas ich żerowania początkowo nieruchomieją, a następnie uciekają do zygzakowatymi ruchami do swoich kryjówek. Ponieważ rybiki cukrowe lubią wilgotne i ciemne miejsca, najczęściej pojawiają się one w łazienkach.
Co je rybik cukrowy
Rybik cukrowy jest komensalem człowieka, czyli zwierzęciem żywiącym się pozostawionymi przez człowieka resztkami.
Dieta rybika cukrowego jest bardzo zróżnicowana. Rybik cukrowy może zjeść niemal wszystko czym żywi się człowiek, a ponadto żywi się również papierem, klejami oraz tkaninami takimi jak jedwab, wełna i bawełna. Na terenie mieszkań rybiki cukrowe najczęściej widujemy w miejscach w których jest woda takich jak wanny lub zlewy.
Wrogowie rybika cukrowego
Na srebrzyki polują pająki, pareczniki, skorki pospolite i koty.
Co zrobić żeby nie mieć rybików cukrowych
Prawdopodobieństwo pojawienia się rybików cukrowych w naszym mieszkaniu możemy znacząco zmniejszyć dbając o porządek w mieszkaniu. Przede wszystkim należy usuwać resztki pokarmu. Ponadto należy wietrzyć ciemne wilgotne pomieszczenia i wszelkie szpary w podłodze.
Zwłaszcza zadbanie o niską wilgotność w mieszkaniu jest pomocne w zwalczaniu tego owada ponieważ niska wilgotność zabija go znacząco szybciej od braku pożywienia. Ponieważ rybiki preferują wysokie temperatury warto je obniżyć, choćby na krótko poprzez wietrzenie. Wszelkie resztki pokarmowe powinny być szybko sprzątane.
Dużym utrudnieniem w zwalczaniu rybików cukrowych jest długowieczność osobników dorosłych, która sprawia, że jaja składane są przez srebrzyki przez dłuższy czas, a także wysoka odporność rybików na głód. Bez pożywienia te owady występujące w łazienkach mogą przeżyć nawet rok.
Przeczytaj również: Robaki w łazienkach
Jak pozbyć się rybików cukrowych? Zwalczanie srebrzyków
Istnieje wiele możliwości na pozbycie się rybików cukrowych. Metody stosowane przez właścicieli mieszkań i domów takie jak, zadbanie o czystość, suchość i odpowiednią temperaturę zapewnia dużą efektywność w walce z tym owadem. Do powszechnych sposobów na popularne srebrzyki można zaliczyć pułapki na srebrzyki, lep na rybiki. Na rynku dostępny jest także gotowy do użycia aerozol owadobójczy do zastosowania w łazience lub w kuchni. Jednak nie zawsze zapewniają one 100% skuteczność, dlatego poleca się skorzystać z rady specjalisty w dziedzinie walki z insektami. Ustali on jak radykalne środki należy podjąć i jakich środków chemicznych zastosować, aby problem nie powtarzał się.
Skuteczne metody na pozbycie się srebrzyków
- Posprzątanie miejsc w których występują – dbanie o czystość i suchość w pomieszczeniach (w szczególności łazienki i kuchnie),
- Zastosowanie preparatów na rybiki cukrowe np. pułapki na rybiki srebrzyki (skuteczniejsze preparaty są dostępne tylko dla wyspecjalizowanych firm)
Profesjonalne zwalczanie rybików cukrowych z Insektpol
Jeśli szukasz profesjonalnej firmy zajmującej się zwalczaniem robaków w domu skontaktuj się z nami a przedstawimy Ci naszą ofertę usług zwalczania szkodników. Tel. +48 505 177 654, biuro@insektpol.pl