Kret europejski (Talpa europaea) jest owadożernym ssakiem, zaliczanym do rodziny kretowatych. To jedyny żyjący w Polsce przedstawiciel tej rodziny. Oprócz bezcennych trawników chętnie zamieszkuje pola i łąki Europy, Mongolii i Syberii.
W naszym kraju krety nazywane są szkodnikami — w końcu rozkopują ogród, niszcząc wieloetapową pracę ogrodnika. Aby zmniejszyć skalę tej destrukcji, rolnicy i miłośnicy równych trawników chętnie sięgają po skuteczne, sprawdzone metody deratyzacyjne. Zatem, jak pozbyć się kreta? Które metody zwalczania kretów są najskuteczniejsze? Odpowiadamy!
Jak wygląda kret?
Ciało kreta ma kształt walcowaty, co ułatwia mu życie i kopanie tuneli w podziemiach. Dorosły osobnik osiąga od 17 do 20 centymetrów długości (a więc jest większy niż nornica ruda). Jego sierść jest czarna, gęsta i aksamitna, a w ryjkowatym pysku znajdują się 44 zęby. Uszy kreta są uwstecznione, a narząd wzroku uniewrażliwiony jest na światło. Jego największą zaletą są silne, łopatowate łapy, które przystosowano ewolucyjnie do kopania tuneli.
Jak wygląda życie kreta?
Krecie tunele znajdują się na głębokości od 20 do 50 centymetrów. Ich średnica zwykle wynosi 6 centymetrów. Co ciekawe — w ciągu doby zwierzaki potrafią wydrążyć nawet 20 metrów podziemnych dróżek.
Na kopaniu i patrolowaniu korytarzy upływa większość kreciego życia. To w nich polują na swoje ofiary, żyją, a także budując gniazda z mchu i trawy. Krety dbają o to, aby nie zabrakło im wody ani jedzenia, dlatego też obok gniazda budują dodatkowe, pionowe tunele, które sięgają aż do wód gruntowych. Tunele te występują w charakterze studni. Obok wspomnianego pionowego tunelu, znajdują się pełne dżdżownic krecie spiżarnie, które zbierają żywność na zimę. Krety potrzebują tych zapasów, ponieważ nie zapadają w sen zimowy (zobacz: Jak gryzonie przeżywają zimę?).
Kret w ogrodzie żyje samotnie. Jeśli więc zobaczysz masę stworzonych przez kreta kopców — bez obaw, nie jest to stado! Najpewniej winowajcą jest tylko jeden, aktywny ssak.
Jak skutecznie pozbyć się kreta?
Skuteczny sposób na pozbycie się kreta to zastosowanie siatki z tworzywa sztucznego, która otoczy pole, boisko lub część działki. Siatka ta powinna być umieszczona na głębokości 10 centymetrów pod ziemią.
Kret to stosunkowo niewielkie zwierzę, dlatego też jeśli zastosowana siatka będzie miała duże oczka — psotnik bez problemu się przez nią przeciśnie. Jeśli z kolei oczka siatki będą zbyt małe — utrudni to rozrost i wegetację roślin. Docelowo więc oczka nie powinny być mniejsze, niż 15 mm.
Jak się pozbyć kreta z trawnika?
Jak pozbyć się kreta z trawnika, aby nie naruszyć starannie przystrzyżonego ogrodu? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są tzw. odstraszacze elektroakustyczne. Urządzenia te bezpośrednio w kretowiskach emitują sygnały dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (od 200 do 900 Hz). W zależności od urządzenia — wysyłane sygnały mogą być ciągłe (te rekomendują specjaliści) lub modulowane, do których niestety niektóre osobniki są w stanie przywyknąć. Odstraszacze można stosować zarówno do walki z kretami, które pojawiły się na naszej działce, jak i w ramach prewencji.
Warto jednak pamiętać, że odstraszacze nie działają natychmiastowo — tj. mogą minąć nawet 2 tygodnie, zanim zauważymy jakąkolwiek reakcję ze strony zwierząt. Co więcej — zdarza się, że emitowany przez odstraszacze sygnał wzbudza w kretach ciekawość, co powoduje zwiększenie się ilości kopców zlokalizowanych w pobliżu urządzenia. Stan ten jest jednak chwilowy — ostatecznie zwalczanie kretów z pomoc odstraszaczy jest satysfakcjonujące i przynosi zadowalające rezultaty.
Czym zwalczyć kreta?
Niezwykle popularne są tzw. odstraszacze chemiczne. Ich działanie, jak sama nazwa wskazuje, polega na stosowaniu nielubianych przez krety substancji chemicznych, które umieszcza się w kretowiskach. Te najczęściej przyjmują formę kapsułek i granulek, które wsypuje się bezpośrednio do rozkopanych dziur. W tej grupie produktów najpowszechniejszy jest preparat zawierający tzw. granulowany karbid. Środek ten, po połączeniu z wodą zawartą w glebie, tworzy acetylenowe opary, które drażnią i odstraszają zwierzaka. Dodatkowo substancja wydziela nieprzyjemny zapach, co „blokuje” przejście, zapobiegając dalszemu rozkopywaniu trawników.
Zwalczanie kreta może także odbywać się przez tzw. pułapki żywołowne (znane również jako żywołapki lub kreciołapki). Żywołapki umieszczane są w najczęściej uczęszczanych miejscach — np. w świeżo wykopanym tunelu. Raz dziennie należy sprawdzić założoną pułapkę, aby ostatecznie wypuścić ssaka na wolność — najlepiej z dala od zabudowań.
Jak pozbyć się kreta — domowe sposoby?
- Zastosuj ruszające się na wietrze wiatraczki, wywołujące mikro drgania gruntu.
- Zakop w krecich tunelach butelki. Końce szyjek butelek niech wystają ponad ziemię. Powietrze, które wpada do butelek, wydaje nieprzyjemny dla kretów dźwięk.
- Wprowadź substancje zapachowe, które umieszcza się w krecich korytarzach (czosnek, liście czarnego bzu, spleśniałe skórki cytryny, bazylia, aksamitki).
Warto jednak podkreślić, że domowe sposoby pozbycia się kreta nie zaliczają się do najskuteczniejszych — należy potraktować je jako prewencję (podobnie jak monitoring szkodników) oraz uzupełnienie innych technik.
Sposobów na krety jest wiele, ale jeśli mamy problem z tymi zwierzętami, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalistycznej firmy. Jeśli więc zastanawiasz się jak zwalczyć kreta lub zauważyłeś myszy w domu — skontaktuj się z naszymi specjalistami!