W naszych domach czasami mogą pojawiać się robaki. Wybrane gatunki mogą występować latem lub zimą, są również takie, na których obecność jesteśmy narażeni przez cały rok. Czy wszystkie są szkodnikami? Nie. Jednak ich obecność nie jest niczym przyjemnym, gdyż część z nich przenosi na sobie różne choroby, podczas gdy inne mogą zanieczyszczać jedzenie lub niszczyć odzież.
Rodzaje robaków w domu
Robaki to potoczne określenie wielu gatunków stworzeń, takich jak owady, dżdżownice, pajęczaki, ślimaki i wiele innych. Ilość robaków na świecie jest ogromna i trudno ją dokładnie oszacować. Robaki są jednym z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych grup organizmów na Ziemi. Według szacunków naukowych istnieje od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów znanych gatunków owadów na świecie.
Polecamy artykuł: czerwone robaki w domu — skąd się biorą i jak je zwalczać?
Jednak wiele innych grup robaków jest również dobrze reprezentowanych, co oznacza, że całkowita liczba gatunków robaków może być znacznie większa. Trudno zatem podać konkretną liczbę wszystkich gatunków robaków na świecie. To, co można o nich powiedzieć na pewno, to to, że robaki są jednymi z najliczniejszych i najbardziej różnorodnych organizmów. Nie powinien również dziwić fakt, że przy tak licznej i zróżnicowanej populacji, robaki w domu to coś naturalnego i oczywistego.
Jakie robaki w domu można spotkać?
W naszych domach i mieszkaniach jest mnóstwo rzeczy, które mogą przyciągać do niego robaki. Pożywienie, wilgoć, schronienie — to najważniejsze z nich. Może zdarzyć się również tak, że robaki w domu pojawią się zupełnym przypadkiem i przyniesiemy je na odzieży, w zakupionej żywności lub bagażu. Mając pecha, możemy w ten sposób sprowadzić na swój dom plagę groźnych robaków, takich jak pluskwy.
Zauważyłeś robaki w łazience? Sprawdź, co to może być!
Oto robaki, które mogą być w domu:
- karaczany
- mrówki
- muchy owocówki
- pluskwy
- mole (spożywcze i ubraniowe)
- mszyce
- komary
- termity
- skorki
- osy
- pchły
- larwy mącznika
- gryzki
- rybiki cukrowe
- trojszyk ulec
Najpopularniejsze robaki w domu
Robaki w domu można podzielić na te latające i pełzające, będące szkodnikami i nie, a także groźne i neutralne dla człowieka. Poniżej krótko scharakteryzujemy 15 najczęściej występujących w domu robaków.
1. Karaczany
Karaczany to nocne insekty o płaskim ciele i długich czułkach. Są to owady, które potrafią przetrwać w najtrudniejszych warunkach, nawet przez wiele dni pozbawione pożywienia i wody. Są znane z tego, że mogą przenosić chorobotwórcze bakterie, wirusy i alergeny. Ich obecność w domu grozi zanieczyszczeniem żywności. Te i inne robaki w kuchni mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi.
2. Mrówki
Mrówki to społeczne robaki, które tworzą kolonie i poruszają się wzdłuż scentrowanych ścieżek feromonowych. Są zdolne do znajdowania i gromadzenia pokarmu, a także potrafią powodować drobne uszkodzenia w domu. Dla człowieka mrówki faraona są neutralne, jednak ich obecność może być irytująca.
3. Muszki owocówki
Muchy owocówki, znane również jako muchówki, to małe czarne owady, które przylatują do dojrzałych owoców i słodkich produktów. Mogą przenosić drobnoustroje, a także przyczyniają się do szybkiego psucia żywności. Muchówki pomimo małych rozmiarów, potrafią boleśnie kąsać człowieka.
4. Pluskwy
Pluskwy to popularne i bardzo niebezpieczne pasożyty, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Aktywne są głównie w nocy, ukrywają się w meblach, szczelinach i materacach. Ich ukąszenia mogą powodować swędzenie, podrażnienie skóry i alergie. Pluskwy to jeden z gatunków robaków, które bardzo łatwo przynieść do domu z hotelu, np. w bagażu lub ukryte w odzieży. Widząc czerwone robaki w łóżku, możesz mieć pewność, że są to pluskwy.
5. Mole
Mole spożywcze i ubraniowe są małymi robakami, które zasiedlają kuchnie i żywią się suchymi produktami spożywczymi, takimi jak mąka, kasza czy ziarna. Mole ubraniowe preferują naturalne włókna, takie jak wełna czy jedwab, i mogą powodować szkody w garderobie. Są to owady latające.
6. Mszyce
Mszyce są niewielkimi owadami miękkim ciele, które żywią się sokami roślinnymi. Mogą atakować rośliny doniczkowe w domu oraz drzewa i rośliny w ogrodzie. Powodują zniekształcenia i osłabienie roślin, prowadzące nawet do bardzo dużych strat w uprawach.
7. Komary
Są to małe latające insekty, których samice pobierają krew, powodując bolesne ukąszenia u ludzi. Warto odnotować fakt, że najbardziej uciążliwe są właśnie samice komarów. Zdecydowanie większe od nich samce nie żywią się krwią. Niektóre gatunki komarów mogą przenosić choroby.
8. Termity
Termity i kołatki to mikroskopijne robaczki, które żywią się drewnem i mogą powodować poważne szkody w konstrukcji drewnianego domu oraz mebli z drewna. Tworzą kolonie i budują gniazda z gliny, drewna lub innych materiałów. Mogą atakować wyroby z drewna miękkiego iglastego oraz twardego liściastego. Dowiedz się, jakie inne mikroskopijne robaczki w domu można jeszcze spotkać.
9. Skorki
Inaczej nazywane szczypawkami. Są to małe robaczki w domu, które preferują wilgotne środowiska, takie jak piwnice czy łazienki. Mogą zanieczyszczać żywność i powodować nieprzyjemny zapach. Dla ludzi są raczej neutralne, choć ich nieprzyjemny wygląd skutecznie zniechęca do akceptowania ich w swoim otoczeniu.
10. Osy
Osy to latające insekty owadożerne, które budują gniazda z papieru lub gliny. Samice os mają żądło, którego mogą używać w obronie własnej, powodując bolesne użądlenia. Dla osób będących alergikami, użądlenia osy mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Poznaj też inne latające robaki, które mogą wlecieć do domu.
11. Pchły
Pchły to małe, skaczące robaki pasożytnicze, które żywią się krwią zwierząt i ludzi. Mogą powodować swędzenie, podrażnienia skóry i alergiczne reakcje u swoich żywicieli. Ich obecność może być szczególnie problematyczna w domach, gdzie są zwierzęta domowe.
12. Mącznik młynarek
Larwy mącznika młynarka to małe, białe robaki o segmentowej budowie ciała, które mogą występować w produktach spożywczych, takich jak mąka, kasza, ryż czy ziarna. Swoją obecnością powodują zanieczyszczenie i psucie żywności, prowadzące nawet do poważnych zatruć pokarmowych.
13. Gryzki
Nazywane również psotnikami. Te mikroskopijne robaki w domu chętnie żywią się wyrobami celulozowymi, dlatego często można je spotkać wewnątrz starych książek. Jeśli jest ich dużo, mogą doprowadzić nawet do wygryzienia dziur w kartkach lub papierowych tapetach na ścianie.
14. Rybiki cukrowe
Znane również jako srebrzyki. Są małymi robakami o srebrnym zabarwieniu, które często występują w kuchniach i łazienkach. Lubią ciepłe i wilgotne miejsca, się resztkami jedzenia, cukrem, mąką, innymi produktami spożywczymi oraz martwą materią organiczną. Ich obecność może prowadzić do zanieczyszczenia żywności i trudności w utrzymaniu czystości, jednak nie są niebezpieczne dla ludzi. Sprawdź także inne robaki od wilgoci w swoim domu.
15. Trojszyk ulec
Jest to popularnie występujący owad z rodziny chrząszczy. Te czarne robaki w domu preferują ciepłe i wilgotne środowiska, takie jak piwnice, łazienki czy kuchnie. Mogą zanieczyszczać żywność, a ich obecność może być oznaką wilgoci i problemów z higieną. Trojszyki mogą być zmorą młynów i spichlerzy, dlatego w ochronie przed nimi pomaga fumigacja (zamgławianie gazowe) tych obiektów.
Skąd się biorą robaki w domu?
Powyżej przedstawiliśmy popularne robaki w domu (zdjęcia i nazwy). Być może i u siebie w mieszkaniu miałeś do czynienia z kilkoma z nich. Jeśli tak, to czy zastanawiałeś się, jak dostały się do środka mieszkania? Istnieje kilka prawdopodobnych możliwości, które również warto opisać.
- Robaki same wchodzą do domu. Pewne gatunki owadów same wchodzą lub wlatują do domów, przyciągane np. światłem, zapachem jedzenia lub ślad feromonowy pozostawionymi przez inne osobniki tego samego gatunku (np. mrówki). Robaki pchają się do domu także wtedy, kiedy wyczuwają zbliżającą się zimę (np. biedronki azjatyckie) lub szukają pożywienia (np. karaluchy).
- Przyniesienie zanieczyszczonej żywności. Larwy robaków w domu mogą się pojawić wtedy, kiedy np. kupimy w sklepie mąkę zanieczyszczoną jajami lub larwami owadów. Może tak się zdarzyć na skutek jej nieprawidłowego przechowywania przez dłuższy czas. Jeśli magazyny sklepów nie są odpowiednio sprzątane, to w ten właśnie sposób mogą się pojawić typowe robaki w domu: mole spożywcze, mkliki, mączniki młynarki i inne szkodniki żywności.
- Przyniesienie robaków na sobie. Robaki w domu mogą się pojawiać również… przyniesione na naszej skórze, we włosach, ubraniu lub bagażu. Najbardziej oczywistym przykładem są oczywiście pluskwy, pchły i kleszcze. Niestety każdy z tych owadów jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i może odpowiadać za powstawanie wielu poważnych chorób, włącznie z wirusowym zapaleniem opon mózgowych.
- Zwierzęta domowe. Nasze pupile także mogą wnosić do domu różnego rodzaju robaki i ich larwy. To również są kleszcze, pchły, a także owady polne, które zaplątały się w ich sierści.
Jak pozbyć się robaków z domu?
Kiedy już poznałeś najpopularniejsze rodzaje robaków w domu, przyszła pora poszukać sposobu na pozbycie się ich. Czy jest to łatwe? W większości przypadków niestety nie. Niewielkie infestacje robaków można starać się usunąć domowymi sposobami na robaki. Jeśli jednak plaga robaków opanowała jedno pomieszczenie lub całe mieszkanie, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Robaki żyjące w domu mogą mieć zdolność do szybkiego przemieszczania się między pokojami, a nawet mieszkaniami. Jeśli do infestacji karaluchami doszło np. w bloku lub kamienicy, w ciągu kilku tygodni mogą one opanować wszystkie mieszkania. Co wówczas możemy zrobić? Niestety nie pozostaje nic innego jak dezynsekcja przez zamgławianie lub oprysk, przeprowadzona we wszystkich lokalach.
Domowe sposoby na robaki w domu
Tak jak wyżej napisaliśmy, domowymi sposobami można eliminować małe infestacje lub pojedyncze znajdowane robaki. Oto kilka domowych sposobów, które mogą przynosić oczekiwane rezultaty w zwalczaniu robaków.
- Ocet jabłkowy lub spirytusowy. Wlej ocet do pojemnika z atomizerem i rozpyl go w miejscach, gdzie widzisz robaki, np. na blatach kuchennych, pod zlewem czy na podłodze. Robaki w domu zwykle nie lubią zapachu octu i będą starały się unikać obszarów, na których go użyto.
- Cynamon. To kolejny skuteczny i naturalny sposób, przyspieszając usuwanie robaków z domu. Posyp cynamonem miejsca, w których widziano robaki lub którędy przebiegają ich drogi. Cynamon działa odstraszająco na niektóre insekty, w tym na mrówki.
- Boraks. Wymieszaj równą ilość boraksu i cukru i umieścić mieszankę w małych miseczkach na podłodze. Cukier przyciągnie robaki, a boraks będzie działał jako trutka dla nich. Pamiętaj jednak o tym, że boraks jest toksyczny, więc zachowaj ostrożność, szczególnie jeśli masz zwierzęta domowe lub małe dzieci.
- Pułapki na owady. Można je przygotować samemu, np. z pomocą wody wymieszanej z cukrem i płynem do naczyń lub kupując gotowe pułapki na owady, posmarowane lepkim klejem.
- Utrzymanie czystości. Regularne sprzątanie domu jest ważne, ponieważ pozwala zapobiegać pojawianiu się robaków. Zbieraj śmieci regularnie, odkurzaj i myj podłogi, a także przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach.
- Moskitiery. Na robaki, które wchodzą do domu przez okna, np. komary lub chrząszcze i muchy, pomaga siatka okienna, mocowana na rzepie po wewnętrznej stronie ramy.
- Olejki zapachowe. Pachnące i miłe dla nosa sposoby na robaki w domu to użycie niektórych olejków eterycznych, np. lawendy. Mają one działanie odstraszające na wiele gatunków owadów. Wystarczy nasączone olejkami waciki rozmieścić w różnych częściach domu, aby robaki trzymały się od nich z daleka.
Przedstawione wyżej domowe sposoby na robaki w domu nie dają 100% skuteczności działania. Zależy ona od wielu czynników, takich jak gatunek owada, ich ilość. Jeśli masz wątpliwości co do podejmowanych działań, skontaktuj się ze specjalistami, którzy za Ciebie zwalczają wszystkie insekty w domu.