kątnik domowy

Kątnik domowy (Tegenaria domestica) – popularny gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych. Wyróżnia się dwoma, symetrycznymi pasami na grzbiecie oraz okrągłymi śladami na biodrach i dosiebnych częściach ud. Jest to jeden z najpowszechniejszych i największych pająków w naszym kraju, co nierzadko wywołuje przerażenie. Co je kątnik domowy? Czy kątnik domowy stanowi zagrożenie dla człowieka? Co warto o nim wiedzieć i, czy jego dezynsekcja jest dobrym rozwiązaniem? Odpowiadamy!

Kątnik domowy — ile żyje?

Ile żyje kątnik domowy? Wszystko zależy od tego, czy uda mu się zamieszkać w optymalnym środowisku — tj. w miejscu ze stałym dostępem do pokarmu, z dala od zagrożeń i wrogów. Przy odrobinie szczęścia jest w stanie przetrwać nawet 7 lat. 

Kątnik domowy — gdzie występuje?

Ojczyzną kątników najprawdopodobniej jest Europa, gdzie uzyskał miano pospolitego. Jako że jest najaktywniejszy nocą, zwykle spotkać go można w zaciemnionych, suchych miejscach. Pierwszym sygnałem, że w danym lokum znajduje się ten nieproszony gość, są lejkowate sieci łowne, które rozpościerają się w kątach ścian.

Kątnik domowy występowanie:

  • piwnice, 
  • kwietniki, 
  • ciemne rogi w domach i mieszkaniach, 
  • za meblami, 
  • w spiżarniach, 
  • na strychu.

Pajęczak ten preferuje środowisko domowe, głównie ze względu na wyższą temperaturę oraz mniejsze ryzyko wystąpienia jego największego wroga — ptaków, które chętnie atakują osobniki dorosłe w okresie lęgowym. 

Kątnik domowy — wielkość

Jak wygląda kątnik domowy? Pająk ten jest jednym z największych pajęczaków, występujących w Polsce. Dorosły osobnik po rozstawieniu odnóży może osiągnąć nawet kilkadziesiąt centymetrów długości. Oprócz imponujących rozmiarów — gatunek ten wyróżnia się karapaksem (twardą, grzbietową powłoką) oraz szczękoczułkami, złożonymi z 3-4 zębów. Dodatkowo na przodzie opistosomy (część tylna tułowia) widać żółtą przepaskę.

  • Kątnik domowy większy (Eratigena atrica) – wyróżnia się pokaźnym odwłokiem o długości 10-18 mm. Osiąga nawet 10 cm.
  • Kątnik domowy mniejszy (Tegenaria domestica) – jak sama nazwa wskazuje, jest mniejszy i mniej przerażający. Jego odwłok osiąga długość 10-12 mm, a odnóża nie przekraczają 8 cm.

Kątnik domowy — czym się żywi?

Kątnik domowy bardzo chętnie żywi się… naszymi wrogami i innymi, nieproszonymi gośćmi, które chętnie atakują gospodarstwa domowe, spiżarnie i piwnice. Tworząc sieci łowne z nici przędnej, kusi inne owady, które nie są w stanie samoistnie wydostać się z pułapki. 

Czy kątnik domowy jest pożyteczny?

Na pytanie “czy kątnik domowy jest pożyteczny?” z całą stanowczością odpowiadamy — tak! Zaskoczymy pewnie przeciwników wszelakich pająków, ale trzeba przyznać, że kątnik ma nie tylko łagodne usposobienie, ale także… jest sprzymierzeńcem człowieka. Wszystko przez to, że może skutecznie zwalczać szkodniki domowe — nawet te, które masowo atakują gospodarstwo. Dlatego też nierzadko wieść, że kątnik zamieszkał na tarasie lub w ogrodzie… wzbudza radość. Zanim więc dowiesz się jak pozbyć się kątnika domowego, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto?

Kątnik domowy ciekawostki:

  • pomimo swoich imponujących rozmiarów nie stwarza zagrożenia dla człowieka,
  • kąsa tylko w sytuacjach zagrożenia, 
  • ugryzienie kątnika charakteryzuje się lekkim pieczeniem i zaczerwienieniem skóry.

Co je kątnik domowy?

Ten mięsożerny i imponujący domownik bardzo chętnie skosztuje karaluchów, much, komarów, mszyc, muszek owocowych i rybików cukrowych. W ten sposób może zredukować liczbę owadów biegających, które są nosicielami licznych chorób i patogenów.  Co za bohater!